• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokiečių triumfu pasibaigęs pasaulio krepšinio čempionatas – tai ne tik gražių epizodų ir emocijų, tačiau ir labai gerų pamokų rinkinys. Pajėgiausių pasaulio rinktinių kovos dar kartą parodė, jog krepšinis visame pasaulyje keičiasi ir į jį nuo šiol reikia žiūrėti kitaip. 

Vokiečių triumfu pasibaigęs pasaulio krepšinio čempionatas – tai ne tik gražių epizodų ir emocijų, tačiau ir labai gerų pamokų rinkinys. Pajėgiausių pasaulio rinktinių kovos dar kartą parodė, jog krepšinis visame pasaulyje keičiasi ir į jį nuo šiol reikia žiūrėti kitaip. 

REKLAMA

Norint būti dominuojančia jėga jau nebeužteks vien tik turėti būrį pajėgiausios pasaulio lygos NBA žaidėjų.

Psichologija tapo svarbiausia pergalių recepto dalimi

Tikriausiai ne vieną ir ne du kartus esate girdėję, kaip svarbu sportininkams ne tik palaikyti fizinę formą, tačiau ir dirbti su psichologija. O tai, kad tinkamas psichologinis nusiteikimas ir  ne vien tik talentai yra bene svarbiausias raktas į pergales, labai aiškiai ir parodė šis krepšinio čempionatas.

Pradedant nuo latvių fenomenalaus pasirodymo, baigiant apmaudžia Lietuvos rinktinės nesekme ketvirtfinalyje, nuviliančiu JAV pasirodymu ar visišku Prancūzijos fiasko. 

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš čempionatą, kai draugiškose rungtynėse latviai beviltiškai 69:93 nusileido lietuviams, sklido kalbos – ką jie išvis čempionate nuveiks? Bet akivaizdu, kad Latvijos rinktinės treneris Luca Banchi turėjo kitokių minčių. Neturėdami tiek talento kaip kitos komandos, latviai išmoko tinkamai dirbti su savo mintimis. Treneris puikiai mokėjo žaidėjams į galvą įkalti, jog ne vien tik talentas žaidžia ir laimi rungtynes.

REKLAMA

Latviai niekada nebuvo laikomi favoritais, tačiau po jų kojomis viena po kitos krito Prancūzijos, Ispanijos, Brazilijos, Italijos, o galiausiai ir Lietuvos rinktinės. 

Tikėtina, kad tinkamo psichologinio nusiteikimo trūkumas kyštelėjo koją Lietuvos rinktinei, kai ji po istorinės pergalės 110:104 prieš JAV, ketvirtfinalyje 68:87 nusileido Serbijai ir kovoje dėl penktos vietos 63:98 beviltiškai pralaimėjo Latvijai.

„Pasiruošimas kovai savo galvose turi būti ištisinis. Turi iš karto ruoštis kitoms rungtynėms ir čia yra klausimas, kaip mes sugebame atsiriboti nuo aplinkos. Jeigu kiekvienas pažįsta save ir žino, kas jis yra, tas „atsistojimas“ įvyksta greičiau. Dažniausiai sportininkams nereikia nei sveikinimų, nei guodimo. Jiems reikia žinoti, kaip padaryti savo darbą“, – po Lietuvos pralaimėjimo ketvirtfinalyje Serbijai su tv3.lt mintimis dalijosi sporto psichologas Andrius Liachovičius.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologo mintys, kad reikia mokėti atsiriboti nuo aplinkos labai tinkamos Prancūzijai, kuri po pirmųjų čempionato rungtynių, kuomet 65:95 buvo sutriuškinta kanadiečių, taip ir neatsistojo tvirtai ant kojų. 86:88 pralaimėjo latviams ir baigė pasirodymą čempionate.

O ką jau kalbėti apie JAV, kuri gaudama daug žiniasklaidos dėmesio ir spaudimo iš sirgalių gerokai pervertino savo galimybes. Tad pirmiausia 104:110 neatsilaikė prieš Lietuvą.

Galiausiai amerikiečiai čempionate liko be medalių, kadangi supratę, kad lengva nebus, tinkamai nenusiteikė pusfinalyje ir 111:113 nusileido vokiečiams. O kovoje dėl trečios vietos, nors ir fantastiškai išplėšė pratęsimą, 118:127 pralaimėjo kanadiečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stiprėja faktas, kad JAV dominavimas – jau praeityje

2023 m. pasaulio krepšinio čempionatas buvo jau antrasis iš eilės, kuomet JAV rinktinė ne tik nepateisino jiems keliamų lūkesčių, bet ir liko be medalių.

Tokie rezultatai siunčia labai aiškią žinią, jog ne tik JAV krepšinio mokyklos šiais laikais gamina pačius talentingiausius pasaulyje krepšinio žaidėjus. Krepšinio svarstyklės lyginasi ir nuo šiol čempionatuose norint kažką laimėti, turės vyrauti visai kitoks požiūris – koks bebūtų varžovas, teks kautis iki paskutinio prakaito lašo. 

REKLAMA

Tą puikiai supranta ir praeityje JAV rinktinei atstovavę legendiniai žaidėjai. Štai, pavyzdžiui, legendinis Kevinas Garnettas socialiniame tinkle „X” po JAV nesėkmių dalinosi ironišku įrašu, kuriame rašė: MVP – tarptautinis žaidėjas, NBA čempionų lyderiai – tarptautiniai žaidėjai, JAV rinktinė lieka be medalių…

Po tokių čempionatų kaip šis, visas pasaulis pamažu ima suprasti, kad šiais laikais dominuojantys žaidėjai jau nebėra vien tik amerikiečiai. 

REKLAMA

Dabar turime talento kupinus žaidėjus iš Europos tokius kaip Nikola Jokičius, Luka Dončičius ar Giannis Antetokounmpo, kurie yra didžiausios žvaigždės ne tik savose šalyse, bet ir stipriausioje pasaulio lygoje NBA.

Šis pasaulio čempionatas davė aiškų ženklą, jog nepriklausomai nuo to, kokią sudėtį pavyks JAV rinktinei surinkti už metų vyksiančioms olimpinėms žaidynėms ar dar kitiems čempionatams, ji nebebus laikoma akivaizdžia favorite tapti čempione. Priešakyje stovės tokias pat galingas sudėtis galinčios surinkti Kanados, Prancūzijos, Vokietijos ar Serbijos komandos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Afrikos ir Azijos potencialas: reiks daug pastangų, bet ugnelės yra

Kalbant apie rezultatus ir matant, kaip skirtingų žemynų rinktinės atrodė šiame pasaulio čempionate, galima sakyti, kad reikia gerokai padirbėti Afrikos ir Azijos žemynams atstovaujančioms šalims. Tam, kad atotrūkis nuo Amerikos ir Europos žemynų nevirstų jau neįveikiama praraja. 

Aukščiausią poziciją šiame čempionate iš Afrikos komandų užėmė Pietų Sudanas, kuris galutinėje rikiuotėje buvo 17-as. Iš Azijos žemyno geriausiai pasirodė Japonija, kuri buvo 19-a. 

REKLAMA

Abi šios šalys iškovojo tiesioginius kelialapius į olimpines žaidynes, kaip geriausios žemynų komandos, tačiau akivaizdu, kad to nebūtų padarę, jeigu kelialapiai nebūtų dalinami remiantis regioniniu principu.

Daug pasako faktas, kad beveik visos Afrikos bei Azijos komandos pasaulio čempionate išsirikiavo už geriausių dvidešimtuko ribos, o žaisdamos su Amerikos ar Europos žemynų rinktinėmis turėdavo tik labai mažas viltis pakovoti dėl pergalių.

REKLAMA

Kita vertus, rezultatai aikštėje yra tik viena iš krepšinio sudedamųjų dalių. Ir verta aktreipti dėmesį, kad net ir tokios šalys kaip Japonija ar pietų Sudanas turi bent po vieną NBA žaidėją. O žinomų pavardžių žaidžiančių NBA ar Eurolygoje netrūksta ir kitose Afrikos ar Azijos komandose.

Taip, dėl rezultatų aikštėje reiks dar gerokai padirbėti, tačiau, kad potencialo krepšiniui augti yra ne tik Europos ar Amerikos žemynuose puikiai parodė patys čempionato šeimininkai Filipinai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartu su Japonija ir Indonezija atlaikę organizacinius iššūkius, jie nepaliko abejingo bet kurio krepšinio kovų atvykusio pasižiūrėti sirgaliaus. Jų meilė krepšiniui skambėjo viso pasaulio žiniasklaidoje, o didžiausioje Filipinų arenoje šios šalies rinktinės rungtynes su Dominikos respublika stebėjo net 38 115 sirgalių. Tai – didžiausias žiūrovų skaičius pasaulio krepšinio čempionatų istorijoje. 

Krepšinis augs ir stiprės, jeigu tik bus susidomėjimas. Tad belieka tikėtis, kad šis čempionatas leis padaryti tinkamas išvadas ne tik stipriausiems, tačiau taps ir gera atspirtimi ir tiems, kuriems iki šiol sekėsi ne taip gerai.

problema , kad lietuvių rinktinė nesugebėjo generuoti pajėgų prieš kiekvieną komandą, Serbijos treneris po lietuvių pergalės prieš amerikiečius trumpai reziumavo " nežiūrėjom rungtinių lietuviai favoritai žaisime visomis išgalėmis", lietuviai tuo tarpu apsvaigę atsipalaidavo, lygiai taip pat ir su latviais, braliukai patvarkė, todėl ir yra kaip yra, o galėjo, tikėtina, būti kitaip
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų