Anot leidinio, vasario 28 d. buvo viena tamsiausių dienų Ukrainai nuo Rusijos invazijos pradžios. V. Zelenskis lankėsi Ovaliajame kabinete pas D. Trumpą, tačiau jų susitikimas virto skandalu. D. Trumpas galiausiai išprašė V. Zelenskį anksčiau laiko.

Nauja viltis Kyjivui
D. Trumpas buvo skeptiškas dėl JAV paramos Ukrainai. Tačiau po minėto susitikimo Ovaliajame kabinete D. Trumpas, atrodė, ėmė dėti didesnes diplomatines pastangas dialogui su V. Putinu.
D. Trumpas parengė taikos planą karui Ukrainoje užbaigti, kuriame siūlomos didelės nuolaidos Maskvai. Ukrainos šalininkus apėmė panika.
Tačiau dabar Kyjive atsirado nauja viltis.
Praėjus dienai po to, kai D. Trumpo administracija paskelbė apie ekonominį susitarimą su Ukraina, pagal kurį JAV suteikiama dalis būsimų pajamų iš naudingųjų iškasenų, analitikai teigia, kad šalies perspektyvos atrodo šviesesnės nei per pastaruosius mėnesius.
„Tai labai geri ženklai, kad kažkas gali keistis“, – sako Europos politikos analizės centro prezidentė ir vykdomoji direktorė Alina Poliakova.
„Atrodo, kad, palyginti su ankstesniu D. Trumpo administracijos požiūriu, padėtis pasikeitė“, – teigia ji.
Anot ekspertės, susitarimas dėl mineralų yra naudingas abiem pusėms, dėl jo Ukraina derėjosi labai sumaniai.
D. Trumpas ir V. Zelenskis šeštadienį Vatikane taip pat atrodė draugiškai nusiteikę. D. Trumpas netgi atrodė nusivylęs V. Putinu.
Tačiau analitikai perspėja kol kas nedaryti tvirtų išvadų apie D. Trumpo ketinimus dėl Ukrainos. Zigzaginis prezidento mėtymasis glumina, jis keičia taktiką ir perkelia kaltę iš vienos pusės į kitą ir atgal.
Prie painiavos prisideda ir ryškūs D. Trumpo padėjėjų ir patarėjų nesutarimai. D. Trumpo specialusis pasiuntinys Steve'as Witkoffas, keturis kartus susitikęs su V. Putinu, kalba palankiai, o kartais ir iš esmės sutaria su Kremliaus nuostatomis. Valstybės sekretorius Marco Rubio, priešingai, savo kadencijos Senate metu buvo aršus V. Putino kritikas ir dabar laikosi skeptiškesnio tono.
Šiuo metu atrodo, kad D. Trumpas yra nusivylęs V. Putinu. Jis delsia, daugelis analitikų teigia, kad V. Putinas mano, jog konflikte jis turi pranašumą ir yra mažai motyvuotas nutraukti kovas be dar didesnių nuolaidų, nei jam pasiūlė D. Trumpas.
V. Putinas taip pat gali tikėtis, kad D. Trumpas jam duos viską.
„Tačiau V. Putinas gali išbandyti šios strategijos ribas. Pastarosiomis savaitėmis D. Trumpas aštriai kritikavo Rusijos vadovą“, – teigia leidinys.
Dabar D. Trumpas susiduria su kritiniu sprendimo momentu, kuris gali spręsti Ukrainos likimą. Pasak analitikų, pasirinkimas ypač sunkus. D. Trumpo noras greitai pasiekti taiką prieštarauja jo įgimtam nepasitikėjimui V. Zelenskiu ir susižavėjimui V. Putinu.
„Pirmasis didelis pasirinkimas, su kuriuo susiduria D. Trumpas – ar mesti iššūkį V. Putinui. Rusijos lyderio reikalavimai taikos susitarimui apima dalykus, kurių V. Zelenskis niekada negalėtų parduoti savo žmonėms, pavyzdžiui, pripažinti Rusijos kontrolę penkiuose okupuotuose Ukrainos regionuose ir nutraukti Vakarų karinę paramą Ukrainai.
Trumpo nusivylimas Putinu
Nors D. Trumpas parodė norą daryti dideles nuolaidas V. Putinui, be kita ko, pripažindamas Rusijos kontrolę Krymo pusiasalyje, kurį Maskva prievarta aneksavo 2014 m., jis nurodė, kad V. Putinas prašo per daug.
Po dar vieno neseniai įvykusio Rusijos raketų smūgio į civilius rajonus D. Trumpas šeštadienį socialinėse medijose apie V. Putiną parašė, kad „galbūt jis nenori nutraukti karo, jis tik tapšnoja mane, ir su juo reikia elgtis kitaip“.
D. Trumpas netgi pagrasino didinti JAV ekonominį spaudimą Rusijai, be kita ko, įvesdamas „antrines“ sankcijas, kuriomis būtų baudžiamos šalys, prekiaujančios su Maskva“, – rašo leidinys.
Ekspertai pastebi, kad D. Trumpo susierzinimas ir nusivylimas V. Putinu auga. Be to, V. Putino padėtis nėra labai gera – jo šalies ekonomika yra susilpnėjusi, šalis suartėjusi su Kinija.
V. Putinui prarandant D. Trumpo nuolankumą, geresnėje padėtyje atsiranda V. Zelenskis. Tai įrodo abiejų lyderių susitikimas Vatikane.
Analitikai taip pat sako, kad V. Zelenskis sėkmingai išsiderėjo daug geresnį susitarimą dėl naudingųjų iškasenų nei tas, kuris iš pradžių buvo pateiktas jo vyriausybei vasario mėnesį ir kurį kritikai vadino prilygstančiu šantažui.
V. Zelenskio vyriausybė tikisi, kad sandoris suteiks D. Trumpui naują suinteresuotumą Ukrainos išlikimu.
Ukrainos laimėjimai dėl šio susitarimo gali būti geras ženklas taikos deryboms, sako žymaus Kyjivo analitinio centro instituto vadovė Natalija Šapoval.
„Pagal D. Trumpo komandos žaidimo taisykles Ukraina įrodė esanti verta derybų“, – sako ji.
Vis dėlto daugelis Ukrainos šalininkų švelnina savo viltis. D. Trumpas daugelį metų siekė V. Putino palankumo. Jei jis vengs konfrontuoti su V. Putinu, D. Trumpui teks priimti dar vieną svarbų sprendimą.
Viceprezidentas J. D. Vance'as neseniai perspėjo, kad Jungtinės Valstijos gali „pasitraukti“, jei taikos derybos greitai nepasistūmės į priekį.
Neaišku, ką tai reikštų. Blogiausiu Ukrainai atveju D. Trumpas paskelbtų apie JAV pagalbos Kyjivui nutraukimą ir suteiktų V. Putinui žalią šviesą eskaluoti puolimą.
Tačiau tokiu atveju D. Trumpas rizikuoja „prarasti“ Ukrainą per kruviną ir chaotišką karinę katastrofą, kuri galėtų prilygti 2021 m. JAV pasitraukimo iš Afganistano, kurį D. Trumpas vadina nacionaliniu pažeminimu, chaosui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
BUTINA nepavargti remti Ukrainos!! Mes visa lietuva turime nepavargti buti Ukraina !!
BUTINA siusti LT karius i Ukraina !! BUTINA sankcionuoti ir nebendradarbiauti su visomis PRO-Rusiskomis salimis!!