Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis bijojo įžeisti D. Trumpą ir neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik priimti Vladimiro Putino kvietimą į derybas Stambule ketvirtadienį, teigia diplomatai. V. Putinas pateikė šį pasiūlymą, siekdamas nesusipriešinti JAV prezidentui ir išvengti didėjančio Europos spaudimo D. Trumpui įvesti griežtesnes sankcijas Rusijai. Vakarų diplomatai teigia neturintys pagrindo manyti, kad D. Trumpas veikė susimokęs su Rusijos vadovu.
Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos lyderiai savaitgalį pirmą kartą kartu nuvyko į Kyjivą, kad pabrėžtų raginimą paskelbti 30 dienų paliaubas, kurios, jų teigimu, turėtų prasidėti pirmadienį.
Keiro Starmerio, Emmanuelio Macrono, Friedricho Merzo ir Donaldo Tusko vizito tikslas buvo daryti spaudimą D. Trumpui, kad jis pripažintų, jog V. Putinas vilkina laiką ir kad JAV neturi kitos politinės išeities, kaip tik įvesti griežtas ekonomines sankcijas Rusijai.
Sankcijos Rusijai
Europos sąjungos užsienio reikalų ministrai penktadienį taip pat lankėsi Lvive, siekdami daryti spaudimą Rusijai, be kita ko, pareikšdami, kad yra planų Rusijos lyderius teisti specialiajame tribunole už karo nusikaltimus. Jungtinė Karalystė paskelbė apie tolesnes sankcijas Rusijos šešėlinei laivynui.
Iš dalies dėl D. Trumpo įsikišimo Jungtinė Karalystė atidėjo tolesnes priemones, kurias ketino paskelbti pirmadienį, tačiau ES toliau laikosi savo planų vėliau šį mėnesį priimti kitą sankcijų paketą. Vokietijos vyriausybės atstovas pirmadienį pareiškė, kad ES pradės rengti sankcijas, jei iki dienos pabaigos nebus paskelbtos paliaubos.
Tačiau padėtį galėtų pakeisti papildomos JAV sankcijos, ne tik dėl ekonominio poveikio, bet ir dėl politinės simbolikos, kurią turėtų D. Trumpas, pripažindamas, kad V. Putinas buvo pagrindinė kliūtis susitarimui.
Sekmadienį D. Trumpas savo socialinio tinklo „Truth Social“ paskyroje paskelbė pareiškimą, kuriame dėl savo ugnies nutraukimo plano neįgyvendinimo kaltino Rusiją ir Ukrainą. Jis sakė, kad Ukraina turėtų sutikti nedelsiant susitikti su Rusija. „Bent jau jie galės nuspręsti, ar susitarimas įmanomas“, – rašė D. Trumpas. „Jei ne, Europos lyderiai ir JAV žinos, kokia yra padėtis, ir galės elgtis atitinkamai!“
D. Trumpas sakė, kad „pradeda abejoti, ar Ukraina sudarys susitarimą su V. Putinu“.
Derybos Turkijoje
Pirmadienį Londone susirinkę Europos lyderiai laukia, ar V. Putinas pats vyks į Stambulą derėtis su V. Zelenskiu.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį tiesiogiai neatsakė į klausimus apie derybas su V. Zelenskiu, sakydamas, kad Kremlius „sutelkęs dėmesį į rimtą paiešką būdų pasiekti ilgalaikį taikos susitarimą“. D. Peskovas taip pat kritikavo tai, ką jis pavadino ES „ultimatumais“ dėl Ukrainos, per telekonferenciją su žurnalistais.
„Ultimatumų kalba Rusijai yra nepriimtina, ji nėra tinkama. Su Rusija negalima kalbėti tokia kalba“, – sakė jis.
Pirmadienį D. Trumpas užsiminė, kad V. Putinas dalyvaus susitikime ir kad jis pats taip pat gali jame dalyvauti.
„Ketvirtadienio susitikimas Turkijoje gali duoti gerų rezultatų... Manau, kad abu lyderiai ten bus. Aš galvojau apie tai, kad galėčiau ten nuskristi. Nežinau, kur ketvirtadienį būsiu, turiu daug susitikimų... Manau, kad yra galimybė, jei manau, kad viskas gali įvykti.“
Pagrindinis Europos remiamas reikalavimas bus, kad V. Putinas nustotų vilkinti 30 dienų paliaubas.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio taip pat ketvirtadienį bus Turkijoje, kur vyks neformalus susitikimas dėl bendrų NATO gynybos išlaidų.
Tikėtina, kad kai kurie Europos pareigūnai taip pat bus Stambule, kad užtikrintų, jog Ukrainos derybų komanda būtų pasirengusi galimai lemiamoms deryboms, kurioms buvo palyginti mažai laiko pasiruošti.
Jei bus matyti, kad V. Putinas vilkina paliaubas arba derybos Stambule žlugs, bus siekiama grįžti prie D. Trumpo ir paraginti jį pripažinti, kad Rusijos diktatorius nesuinteresuotas teisingu taikos susitarimu, o tik Ukrainos kapituliacija.
„Turime daryti spaudimą Rusijai“
Londone susitikę Europos užsienio reikalų ministrai viešai bandė sumenkinti D. Trumpo įsikišimo reikšmę, toliau tvirtindami, kad be visiško ugnies nutraukimo negali būti jokių realių derybų.
ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas sakė: „Norint pradėti taikos derybas, turi būti paliaubos. Turime daryti spaudimą Rusijai, nes ji su mumis žaidžia.“
Nuo katastrofiško viešo susipykimo su D. Trumpu ir jo viceprezidentu J. D. Vance'u Ovaliniame kabinete V. Zelenskio strategija buvo kuo labiau laikytis D. Trumpo reikalavimų, bijant, kad jei to nepadarys, D. Trumpas nutrauks JAV paramą Ukrainai, ko kol kas dar neatsitiko.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova sakė, kad Ukraina „klaidingai suprato“ Putino pareiškimą.
„Putinas labai aiškiai pasakė: pirmiausia derybos dėl pirminių [karą sukėlusių] priežasčių, tada pokalbiai apie ugnies nutraukimą“, – valstybinei naujienų agentūrai „Tass“ sakė M. Zacharova.
Rusijos reikalavimai apima draudimą Ukrainai įstoti į NATO, okupuotų Ukrainos teritorijų pripažinimą Rusijai, ir Vakarų karinės paramos Kyjivui nutraukimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!