• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos kinematografininkų sąjunga pranešė liūdną žinią  eidamas 96-uosius metus mirė kino dailininkas Algirdas Ničius. Jis buvo ryški lietuviško kino asmenybė, palikusi gilų pėdsaką Lietuvos kinematografijoje.

Lietuvos kinematografininkų sąjunga pranešė liūdną žinią  eidamas 96-uosius metus mirė kino dailininkas Algirdas Ničius. Jis buvo ryški lietuviško kino asmenybė, palikusi gilų pėdsaką Lietuvos kinematografijoje.

REKLAMA

Kino dailininkas mirė balandžio 28-ąją. 

Skelbiama, kad atsisveikinimas vyks tik šeimos ir artimųjų rate.

Laidotuvės vyks 2025 m. balandžio 29 d., 14.30 val., Rokantiškių kapinėse.

Ničiaus kūrybinė biografija – tai ir Lietuvos kino aukso fondas

Algirdas Ničius gimė 1929 m. birželio 12 d. Panevėžyje tarnautojų šeimoje. 1947 m. baigė Panevėžio Vytauto Didžiojo gimnaziją, o 1954 m. – Vilniaus Dailės instituto Architektūros fakultetą. Pirmuosius profesinius žingsnius žengė Lietuvos kultūros ministerijoje, o nuo 1956 m. pradėjo dirbti Lietuvos kino studijoje, kur daugiau nei tris dešimtmečius kūrė scenovaizdžius ir tapo vienu iškiliausių kino dailininkų, nuo 1982 iki 1991 m. ėjusių vyriausiojo dailininko pareigas.

Kaip rašo Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Ničiaus kūrybinė biografija – tai ir Lietuvos kino aukso fondas. Jo sukurtos dekoracijos formavo ne vieno garsiausio lietuviško filmo vizualinę tapatybę. Dirbo prie tokių legendinių filmų kaip Vytauto Žalakevičiaus „Adomas nori būti žmogumi“, „Vienos dienos kronika“, „Niekas nenorėjo mirti“, Arūno Žebriūno „Paskutinė atostogų diena“, „Gražuolė“, „Riešutų duona“, Marijono Giedrio „Herkus Mantas“, Algimanto Puipos „Moteris ir keturi jos vyrai“, Raimondo Vabalo „Skrydis per Atlantą“, Algirdo Aramino „Mažoji išpažintis“.

REKLAMA
REKLAMA

Jo dekoracijos išsiskyrė ypatingu autentiškumu, subtilia stilistika, kruopščiu vaizduojamo laikotarpio atkūrimu. Algirdo Ničiaus kurtos erdvės filme „Herkus Mantas“ buvo pripažintos autentišku XII amžiaus prūsų gyvenimo atvaizdu ir net įtrauktos į turistinius maršrutus.

REKLAMA

Per savo ilgą kūrybinį kelią A. Ničius sukūrė daugiau nei 35 vaidybinių filmų scenovaizdžius, taip pat dirbo prie televizijos filmų ir koncertinių renginių dekoracijų. Jo darbams būdingas funkcionalumas, paprasta, bet paveiki kompozicija.

Už nuopelnus menui ir kultūrai Algirdas Ničius buvo įvertintas gausybe apdovanojimų: 1979 m. jam suteiktas Lietuvos TSR nusipelniusio meno veikėjo vardas, 1983 m. – Respublikinė premija, 1986 m. – LTSR valstybinė premija, 2015 m. jis apdovanotas „Auksine gerve“ už gyvenimo nuopelnus. Jo vardas įtrauktas į Tarptautinius biografijų žodynus, leidžiamus Kembridže ir Amerikoje.

Algirdas Ničius visada liko ištikimas savo profesijai – vadino save „dailininku, nenutapiusiu nė vieno paveikslo, ir architektu, nepastačiusiu nė vieno namo“, nes visus savo „pastatytus“ namus jis kūrė kino ekrane. Jis sugebėjo sukurti pasaulius, kurie iki šiol gyvena žiūrovų atmintyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų