Apie tai ir dar daugiau laidoje „Dėmesio centre +“ diskutuoja Edmundas Jakilaitis ir Vidmantas Janulevičius.
Pone Janulevičiau, jūs atlikote įmonių apklausą, susirinkote Lietuvoje veikiančių pramonės įmonių duomenis, kaip jos galėtų prisidėti prie gynybos pramonės, kaip tame galėtų dalyvauti. Ką rodo jūsų duomenys?
Šiuo atveju rodo, kad dabar yra 29 įmonės, kurios galėtų prisidėti su konkrečia produkcija.
Ką jos galėtų gaminti?
Tikrai labai platu, aišku, pirma – amunicija, turiu omeny sprogmenis, ir daugelį gynybinių veiksnių.
Sprogmenys tai čia chemijos pramonės įmonės. Bet yra ir šaudmenys.
Dalis įmonių, kurios užsiima metalo apdirbimu, galėtų gaminti ir tuos pačius sviedinius, artilerijos pabūklams. <...> Ir atėjus dienai X niekas poreikio neklaustų, nes naudotų tuos įrengimus. Tik įrengimams gerai būtų turėti tam tikras preso formas, kad mes galėtume tai gaminti pas save.
Tai jūs sakote, kad jeigu Lietuvoje veikiančios metalo apdirbimo ar kokios kitos įmonės turėtų presų formas išspausti tūtas, valcavimo būdu gaminti sviedinius, tai Lietuva galėtų gaminti artilerijos sviedinius?
Be abejonės.
Ar ta informacija jūs dalinotės su Krašto apsaugos ministerija?
Su Krašto apsaugos ministerija mes dalinai dalinomės. <...> Teoriniu būdu, jeigu imant, tarkime, keletą įmonių, jeigu jie visi pradėtų gaminti, tai per metus galėtume pagaminti iki pusantro milijono vienetų sviedinių. Esant poreikiui ir dirbant vien tik su šituo produktu.
Jeigu mes konvertuotumėme dienai X atėjus visas privačias įmonės, ne valstybines įmones, kurios priklauso ir ne vien tik Lietuvos kapitalui. Tai atėjo atėjus dienai X, atsiradus komendanto valandai, teoriškai tų presų pajėgumas į metus, dirbant 24 valandas per parą, būtų toks kiekis.
Sviediniai, amunicija. Kas dar?
Dabar yra dronų surinkėjų, kurie pagrinde naudojasi tais pačiais kiniškos bazės dronais ir paskui juos tobulina visais įmanomais būdais, kad užtikrintų saugą. Tai būtų galima tuos pačius dronus gaminti pas mus, aišku, jie nebūtų už kinišką kainą. <...>
Pagrindas yra programinė įranga. Tai tokių įmonių šiai dienai Lietuvoje yra 4, dvi iš jų užsiima labai rimtai ir, sakyčiau, turi potencialą. Bet norint investuoti reikia ilgalaikiškesnės programos, ilgalaikiškesnių užsakymų, nes niekas, matydamas, kad čia yra kelių mėnesių užsakymas, neinvestuos į tuos įrengimus.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše – E. Jakilaičio laidoje „Dėmesio centre +“.
Naujoje naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dėmesio centre +“ Edmundas Jakilaitis aktualiomis temomis kalbins politikus, ekspertus, visuomenės veikėjus.