Izraeliui ir Iranui pradėjus tiesioginę karinę konfrontaciją, pasaulyje pasigirdo vis daugiau kalbų, kad mes artėjame prie pasaulinio karo ribos, nes tai jau būtų antrame žemyne kilęs didelis karinis konfliktas.
Tiesa, gali būti, kad to išvengsime, jei Izraelis taip ir nesuduos smarkaus atsakomojo smūgio Irano diktatūriniam režimui.
Karo ciklas kartojasi kas 30 metų
Tačiau naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ apsilankęs Seimo narys ir karo istorikas Valdas Rakutis sako, kad nereikėtų stebėtis tuo, kad pasaulyje ir vėl atsiranda kariniai konfliktai, mat jų nuolat kyla.
„Dažniausiai karo ir taikos ciklas kartojasi kas 30 metų, vis nauja karta užauga, ekonomika atsistato ir kas 30 metų normalus karas, jeigu pažiūrėsime XVI–XVIII amžių, tai tas ritmas kartojasi“, – sako Valdas Rakutis.
Rusija jau du metus daužo ukrainiečius, tačiau ekspertai spėja, kad šis karas gali užsitęsti ilgai. Tiesa, patobulėjus ginklams, didelio intensyvumo karai nebesitęsia tiek, kiek anksčiau.
„Istorijoje yra buvę atvejų, kai karai trukdavo nesustodami kelis šimtus metų, tik truputėlį suaktyvėdami ar atsipalaiduodami, Viduramžiais dažnai taip būdavo – daug mažų karų, didelių nėra, bet konfliktas nuolatinis ir žmonės įpranta jame gyventi. Geriausias pavyzdys – lietuvių kovos su kryžiuočiais truko kelis šimtus metų“, – pasakoja Valdas Rakutis.
Tačiau, kad ir kiek praeitų amžių, atrodo keičiasi tik ginklai, bet ne žmogaus prigimtis, tad karai nuolat kartojasi ir kartojasi.
„Tiesą sakant nieko mes iš jos nepasimokome, nes mes neigiame istorijos svarbą. – Mes galvojame, kad taip nebebus, nes mes esame kitokie, esame protingesni, labiau civilizuoti ir taip nebus? – Taip, maždaug tokia žinutė 1936 metais – mūsų laikais didelis karas neįmanomas ir, kai žinai, kas po to įvyko, tai kelia juoką“, – sako Valdas Rakutis.
Amerika per rinkimus pateks į pilietinį karą?
Kuo daugiau karų įvairiuose regionuose, tuo didesnė tikimybė, kad pasaulis panirs į dar vieną pasaulinį karą.
„O jūs matote tą tendenciją, kad mes einame link pasaulinio karo? – Taip, nes mes nesugebame suvaldyti savo sąjungininkų ir čia labai didelis pavojus“, – tvirtina Valdas Rakutis.
Tačiau tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ viešėjęs karo istorikas tvirtina, kad didesnė tikimybė, jog pasaulio tvarka sugrius, jei Amerikoje kils vidaus kovos.
„Ko aš labiausiai bijau, kad Amerika per ateinančius rinkimus pateks į pilietinį karą, į vidinę sumaištį. Tokia didelė poliarizacija visuomenės, va čia būtų į tą pusę, ką jūs kalbate apie pasaulinį karą, nes tada pasaulio tvarka iš esmės griūva ir prasideda visokie dalykai, tai čia didžiausia tikimybė, kokia gali būti“, – tikina Valdas Rakutis.
Pasak Seimo nario, tikimybė, kad JAV gali kilti pilietinis karas, nėra jau tokia nereali, nes Amerikoje tai ne naujiena, o žmonės dar nepamiršo šios kovos.
„Man labai baisu, kai parodo tos vienos ar kitos pusės protestuotojus, kad jų lūpose skamba žodis pilietinis karas. Tai reikia žinoti, kad Amerikos istorija didžiąja dalimi yra pilietinio karo istorija. Jeigu pavažinėjus po Amerikos miestelius, tai jiems pilietinis karas yra šventas įvykis, tai ne tik karas, bet ir herojinė epocha, kai žmonės išaugę tokioje tradicijoje. Tai labai tikėtina, kad jis gali ir įvykti“, – teigia Valdas Rakutis.
Ne vieną knygą apie karą parašęs istorikas tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo ne tik apie Jungtinių Valstijų vaidmenį pasaulyje, bet ir Vakarų silpnėjimą, Europos parazitavimą JAV sąskaita ir kaip mažas gimstamumas tampa nacionalinio saugumo klausimu.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu.
O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. Apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.