Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Aplinkos ir darbo medicinos katedros docentas dr. Vidmantas Vaičiulis, tam tikros asmenų grupės gali stipriau pajausti magnetinių audrų poveikį, o stiprios audros gali paveikti net ir sveikus žmones.
Artėja aktyvumo pikas
Geomagnetines audras sukelia su Saulės plazma susijusio magnetinio lauko pliūpsniai į kosmosą. Tai – kasdienis reiškinys, tačiau skiriasi jų intensyvumas, be to, šie ne visada pasiekia Žemę.
„Kai būna didesnis intensyvumas, tada didesni elektringų dalelių kiekiai pasiekia mūsų Žemę ir suaktyvėja geomagnetinis laukas“, – paaiškino pašnekovas.
Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie geomagnetines audras ir jų dažnumą, tačiau tam doc. dr. V. Vaičiulis turi paprastą paaiškinimą:
„Geomagnetinis aktyvumas turi savo ciklą. Tai yra 11 metų ciklas, dabar apie jį labai daug šnekama, nes kaip tik artėja pikas, kuris yra prognozuojamas maždaug 2024-2025 metais, kuris jau dabar pradeda pamažu reikštis, dėl to ir geomagnetinių audrų vis daugiau.“
Pasiteiravus, ar pasiekus Saulės aktyvumo piką galime tikėtis vis daugiau ir stipresnių audrų, jis patikina, kad tokia tikimybė yra, tačiau ji nėra šimtaprocentinė. Viskas priklausys nuo Žemės padėties – jei trajektorija bus palanki, audros gali tiesiogiai nepasiekti Žemės ir praslinkti pro šoną.
Ką geomagnetinės audros paveikia stipriausiai?
Kad Saulės aktyvumas šiuo metu padidėjęs, pastebi ne vienas, tačiau tarp mokslininkų kyla nemažai prieštaravimų, kaip šios audros veikia žmonių sveikatą. Nors padidėjęs geomagnetinis aktyvumas nelaikomas pagrindine prastos savijautos priežastimi, sutariama, kad tai tampriai susiję.
„Yra aiškiai pastebima, kad geomagnetinių audrų metu, padidėjus geomagnetinio lauko aktyvumui, padaugėja pacientų ligoninėse, priėmimo skyriuose.
Dėl to tikrai niekas nesiginčija, ypatingai daug kreipiasi pacientų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat žmonių, turinčių nuotaikų kaitų, psichologinių sutrikimų. Jie yra jautriausi šiems pokyčiams“, – pažymi doc. dr. V. Vaičiulis.
Literatūroje teigiama, kad audros veikia ir visiškai sveikus jaunus žmones, tačiau jaučiamas poveikis gali būti gerokai mažesnis. Tad kam kyla rizika pajusti stipresnį poveikį arba jautriau sureaguoti net į silpnesnę geomagnetinę audrą?
„Visi tie, kurie turi antsvorio problemų, psichologinių problemų, su gyvensena savo galbūt ne taip taisyklingai susitvarkę, vyresnio amžiaus žmonės – tai yra pagrindinės rizikos grupės, kurios yra labiau veikiamos padidėjusio geomagnetinio lauko aktyvumo.“
Didėja insulto ir infarkto rizika
Dažniausiai geomagnetinių audrų metu pastebimas poveikis centrinei nervų sistemai, sergantiems epilepsija gali padažnėti epilepsijos priepuoliai, gali pasireikšti migrenos priepuoliai.
„Taip pat gali padidėti nervinė įtampa, dirglumas, susidarius tokioms aplinkybėms net ir smulkmena, į kurią anksčiau žmogus nesureaguodavo, gali išvesti iš kantrybės.
Gali pasireikšti galvos svaigimas, miego sutrikimai taip pat labai dažni, kas vėlgi padidina irzlumo tikimybę. Būdingas ir nuovargis, kiti panašūs pojūčiai“, – vardijo specialistas.
Vyresnio amžiaus asmenims gali pasireikšti ar sustiprėti ir sąnarių skausmai. Moksliškai įrodyta ir tai, kad geomagnetinių audrų metu didėja insulto ir miokardo infarkto rizika:
„Yra nustatyta, kad rizika patirti insultą geomagnetinių audrų metu, dieną prieš geomagnetines audras arba dieną po jų padidėja 19 proc.
Labai panašiai ir su infarktais. Mūsų Lietuvoje atliktų tyrimų duomenys rodo apie 20 proc. didesnę riziką, pasaulinėje literatūroje nurodoma net iki 27 proc. didesnė rizika.“
Doc. dr. V. Vaičiulis pažymi, kad jaučiantys geomagnetinių audrų poveikį greičiausiai jau stebi jų prognozes, tačiau tai pravartu daryti ir visiems kitiems, juolab, kad yra daugybė platformų ir portalų, kur pateikiamos prognozės ir numatomas audrų stiprumas.
Pasakė, kas padės apsisaugoti
Geomagnetinių audrų stiprumas matuojamas pasitelkiant Kp indeksą, kurio reikšmė nurodo geomagnetinio lauko aktyvumo lygį.
„Yra trys Kp indekso klasifikacijos: nuo 0 iki 3 Kp magnetinis laukas yra ramus ir dažniausiai nieko nejaučiame. 4 jau yra neramus magnetinis laukas, o nuo 5 iki 9 yra labai stipri magnetinė audra – kuo arčiau 9, tuo didesnė tikimybė, kad net ir sveiki žmonės pajaustų tam tikrą poveikį.
Bet visas gali būti individualiai – sveikesni žmonės galbūt pajus tik stipresnes arba stipriausias audras, jautresni, vyresnio amžiaus žmonės, turintys lėtinių ligų gali pajausti ir silpnesnį magnetinių bangų aktyvumą“, – paaiškino doc. dr. V. Vaičiulis.
Žinant, kad artėja geomagnetinė audra, specialisto teigimu galima pasiruošti ir įvesti keletą gyvenimo būdo korekcijų, kad poveikis būtų kuo mažesnis:
„Kai išgirstama, kad artėja geomagnetinė audra, reikėtų padaryti pokyčių savo gyvensenoje – šiek tiek padidinti savo fizinį aktyvumą, pabandyti šiek tiek sumažinti kitus rizikos faktorius.
Pavyzdžiui, jeigu žmogus rūko – pabandyti bent jau sumažinti rūkymo kiekį, taip pat atsisakyti alkoholinių gėrimų.
Jeigu žmogaus kraujo spaudimas yra didesnis, reikėtų nepraleisti išgerti vaistų, kurie yra išrašyti gydytojo. Aišku, dėl medikamentų vartojimo reikia pasitarti su gydytoju ir juos vartoti tik su gydytojų rekomendacijomis.
Galbūt gali prireikti netgi kraują skystinančių vaistų geomagnetinio aktyvumo piko metu, tačiau svarbu tartis su gydytojais“, – patarė pašnekovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!