Danijos farmacijos kompanijos „Novo Nordisk“ sukurtas vaistas (jo pavadinimo negalima minėti dėl vaistų reklamos draudimo) išpopuliarėjo kaip lieknėjimo priemonė dėl jame esančios medžiagos semagliutido.
Ji panaši į natūralų hormoną, kuris žmonių organizme gaminasi iš karto po valgio. Jis sumažina cukraus kiekį kraujyje ir paskatina insulino gamybą, o taip pat sulėtina virškinimą, dėl to ilgiau yra jaučiamas sotumo jausmas.
Vis dažniau minėtų vaistų ieškoma ir Lietuvoje. Tačiau kiek kainuoja toks būdas sulieknėti?
Nepigus kelias į lieknėjimą
Dėl nemažos kainos šis preparatas iš pradžių tapo itin populiarus tarp Holivudo žvaigždžių, tačiau pamatę kokius rezultatus pasiekia įžymybės, vis dažniau naudoti vaistą pradėjo ir paprasti, sulieknėti norintys žmonės.
Lietuvoje vaistas kainuoja priklausomai nuo dozės ir vaistinės. Pavyzdžiui, viena pakuotė (4 dozės) injekcinio tirpalo užpildytame švirkštiklyje (0,25 mg) kainuoja apie 108,56 euro. Tiesa, šie vaistai yra parduodami tik su gydytojo receptu.
Tuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), kur šis vaistas itin populiarus, jo kaina už 3 ml siekia apie 1 tūkst. JAV dolerių.
Dažniausiai vaistą pradedama vartoti nuo 0,25 mg dozės per savaitę ir kas keturias savaites ji yra didinama iki 2,4 mg. Nurodoma, kad rezultatai pasimato jau po kelių pirmųjų vartojimo savaičių.
Tai reiškia, kad vartojant vaistą 1 mėn., gali tekti išleisti apie 108,56 euro. O vartojant 6 mėnesius – 651,36 euro.
Šią dieną beveik kiekviename socialiniame tinkle yra gausu vaizdo įrašų ir kitokios informacijos apie šį vaistą, kurie sulaukia šimtų milijonų peržiūrų ir reakcijų, o tai tik prisideda prie išaugusio naudojimo populiarumo.
Negąsdina ir šalutiniai poveikiai
Kol kas sunku iki galo įvertinti, kokį poveikį žmonėms padarė minėtas vaistas, nes tik laikas parodys tikrąjį vaisto poveikį. Vis dėlto aišku viena – šio vaisto ir jo analogų vartojimas tapo itin populiarus, nepaisant ir nemalonių šalutinių poveikių.
Dažniausiai šio vaisto sukeliami šalutiniai poveikiai yra pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas ar vėmimas.
Tačiau šis vaistas gali sukelti ir tokių šalutinių poveikių, kaip galvos svaigimas, nuovargis, širdies ritmo padažnėjimas, moterims – menstruacijų sutrikimai.
Kaip vienas įdomesnių šalutinių poveikių įvardijamas pagreitėjęs veido senėjimas, kuris net gavo specialų terminą. Būtent dėl to dažnai sakoma, kad visų šį vaistą naudojusių įžymybių veidas atrodo vienodai.
Kartais šio vaisto vartojimas diabetu nesergantiems asmenims gali sukelti ir itin rimtų šalutinių požymių.
Kaip sunkūs vaisto vartojimo šalutiniai poveikiai įvardijamos šios ligos:
- Diabetinė retinopatija (pažeistos akies kraujagyslės);
- Tulžies pūslės ligos;
- Pankreatitas (kasos uždegimas);
- Hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje);
- Įvairios alerginės reakcijos;
- Padidėjusi skydliaukės vėžio rizika.
Visgi gydytojas dietologas Edvardas Grišinas pažymėjo, kad vartojantiems tokius vaistus dažniausiai pasitaiko su virškinimo sistema susiję šalutiniai poveikiai, o rimtesnės pasekmės yra gana retos.
„Dažniausi šalutiniai poveikiai yra susiję su virškinamuoju traktu. Viena iš pagrindinių tokių vaistų atliekamų funkcijų yra virškinamojo trakto motorikos lėtinimas, kad žmogus jaustųsi sotesnis. Todėl gali kilti problemų su virškinamuoju traktu.
Didesni šalutiniai poveikiai yra gana reti, jeigu vaistas yra vartojamas teisingai. Šalutiniai poveikiai tikrai bus, bet nėra tokie, kurių reikėtų labai išsigąsti. Visi vaistai jų turi, čia tas pats kaip su vaistais nuo skausmo, jei per daug jų vartosi, kepenys tikrai nepadėkos“, – dalijosi specialistas.
Neišvengta mirčių
Nuo 2018 m. JAV buvo užregistruota 62 tūkst. šalutinių reakcijų į svorio metimo vaistus. Teigiama, kad didžioji dalis šių reakcijų buvo užregistruota per pastaruosius dvejus metus, kai tokie vaistai tapo itin populiarūs.
Tiesa, jau yra pranešama ir apie šį vaistą vartojusių žmonių mirtis.
JAV žiniasklaidoje teigiama, kad iki šių metų sausio pabaigos Jungtinėje Karalystėje buvo užregistruota 18 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į analogišką vaistą „Mounjaro“, kurios baigėsi mirtimis.
Taip pat buvo pateikti 29 pranešimai apie mirtinas pasekmes, susijusias su pačia veikliąja medžiaga semagliutidu (yra „Ozempic“, „Rybelsus“ ir „Wegovy“ vaistų sudėtyse), iš kurių keturi buvo susiję su svorio reguliavimo indikacijomis.
„Daily Mail“ 2024 m. rugsėjį pranešė, kad per šešerius metus JAV buvo užfiksuotos 162 mirtys susijusios su tokio pobūdžio vaistų vartojimu.
JAV žiniasklaidos pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad per pirmuosius šešis 2024 m. mėnesius mirčių atvejų, kai minimi šie vaistai, padaugėjo 40 proc.
Tokios priemonės – ne naujiena
Pasak E. Grišino, svorio problemų gydymas medikamentais nėra naujiena, tačiau pastaruoju metu šis būdas tapo labiau pažengusiu. Gydytojas pabrėžia, kad pastaruoju metu itin paspartėjo specialiai nutukimo gydymui skirtų vaistų gamyba naudojant semagliutidą.
„Medikamentinis nutukimo gydymas visada egzistavo. Svarbu paminėti, kad minėtas vaistas vis dėlto skirtas 2 tipo diabetui gydyti, tačiau jį stebint visada buvo fiksuojama, kad jis padeda kontroliuoti ir žmogaus svorį.
Pati veiklioji medžiaga semagliutidas dabar jau yra naudojamas specialiai nutukimo gydymui skirtų vaistų gamyboje. Jeigu kalbame apie jo efektyvumą, nestebina, kodėl šis preparatas įgavo tokį populiarumą, nes rezultatai kalba patys už save. To nepaneigsi“, – komentavo gydytojas.
Visgi E. Grišinas pažymėjo, kad tokių vaistų vartojimas jokiu būdu negali būti pirmasis žingsnis svorio mažinimo kelionėje ir yra skiriamas gydytojų tik tada, kai tikrai yra reikalingas.
„Negalima kalbėti apie nutukimo gydymą pradedant nuo medikamentų. Gyvenimo būdo aspektai vis tiek yra pirmoje vietoje. Kad ir kokį būdą mes pasirinktume mesti svorį, nuo jų nepabėgsime.
Tokiems vaistams yra tam tikra vieta ir tam tikra populiacija, kuriai jie gali būti skirti. Ir jie turi būti skirti su specialisto priežiūra“, – atkreipė dėmesį dietologas.
Tampa lengviau prieinami užsienyje
Lietuvoje veikliosios medžiagos semagliutido savo sudėtyje turintys vaistai, žmonės yra prieinami tik su gydytojo receptu.
Visgi pastebėjus jų greitą veikimo principą ir neginčijamus rezultatus atsirado ir nemažai panašaus vaisto analogų, kurie yra skirti jau nebe sergantiems cukralige, o būtent kovojantiems su nutukimu.
Gydytojas pažymi, jog didžiausia problema kylanti dėl vaistų su šia veikliąja medžiaga populiarėjimo yra tai, kad prieinamumas žmonėms taip pat tampa lengvesnis.
„Blogiausias dalykas yra tai, kad Vakarų šalyse atsirado ir daugiau tokių preparatų, kuriuose yra ta pati veiklioji medžiaga, tačiau žmonės juos gali dar lengviau įsigyti – be gydytojo recepto. Čia yra bėda, tačiau to tikrai nėra Lietuvoje. Tikrai ne kiekvienas norintis gali įsigyti tokį vaistą“, – pabrėžė E. Grišinas.
Rezultatai greiti, bet ar ilgalaikiai?
Nepaisant to, kad vartodami tokio tipo vaistus žmonės pasiekia akivaizdžius rezultatus, tačiau jie neišsprendžia esminių problemų, todėl rezultatai yra laikini. E. Grišinas pažymi, kad norint išlaikyti ilgalaikius rezultatus vien medikamentai nepadės – būtinas kombinuotas gydymas.
„Ko mes neišvengsime, tai to paties, kas visada atsitikdavo žmonėms vartojant ir kitokius vaistus nutukimo gydymui – nutraukus vaistų vartojimą svoris ima ir sugrįžta. Iš vienos pusės jie gali išspręsti esmines žmogaus problemas, tačiau pagrindinių priežasčių dėl ko žmonėms dažniausiai auga svoris – jie neišsprendžia.
Tam reikalingas kombinuotas gydymas, kad rezultatas svorio kontrolei ilgalaikėje perspektyvoje būtų pasiektas ir kad žmogui nereikėtų vartoti vaistų visą likusį gyvenimą“, – dalijosi specialistas.
Specialistas tikina, kad kol kas neaišku, koks yra tokių vaistų poveikis ilgalaikėje perspektyvoje.
„Kol kas mes nežinome, kas bus nutraukus vaistų vartojimą po 5 ar 10 metų. Bet esamos studijos rodo, kad dažniausiai nutraukus vaistų vartojimą sugrįžta nuo 15 iki 50 proc. numesto svorio. Viskas priklauso nuo to, ar aplinkybės privedusios prie svorio augimo medikamentų vartojimo metu buvo suvaldytos ir pakeistos“, – dalijosi E. Grišinas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!