• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) išrinko naująjį prezidentą. AP skaičiuoja, kad respublikonui Donaldui Trumpui atiteko 277 rinkikų balsai, o jo varžovei, dabartinei JAV viceprezidentei Kamalai Harris – 224 rinkikų balsai. D. Trumpas jau paskelbė savo pergalę rinkimuose. 

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) išrinko naująjį prezidentą. AP skaičiuoja, kad respublikonui Donaldui Trumpui atiteko 277 rinkikų balsai, o jo varžovei, dabartinei JAV viceprezidentei Kamalai Harris – 224 rinkikų balsai. D. Trumpas jau paskelbė savo pergalę rinkimuose. 

REKLAMA

Apie tai, kaip D. Trumpui pavyko pasiekti pergalę, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo VU TSPMI dėstytojas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala ir VU TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė

Kas lėmė D. Trumpo pergalę? 

L. Kojala: Kelios rinkėjų grupės, kurios įprastai nebuvo vertinamos kaip D. Trumpo stiprioji pusė, pirmiausiai, jam pavyko mobilizuoti dalį ispanakalbių rinkėjų. Vyrų kategorijoje, panašu, kad jis laimėjo daugiau balsų tarp ispanakalbių nei K. Harris. Tai yra staigmena, nes tai yra grupė, kuri paprastai balsuodavo už demokratus.

Moterų kategorijoje K. Harris surinko daugiau balsų nei D. Trumpas, tačiau skirtumas yra sumažėjęs. Vadinasi, ši rinkėjų kategorija, kuri demografine prasme yra auganti, pasirinko daugiau D. Trumpą nei buvo galima prognozuoti. 

REKLAMA
REKLAMA

Antra, platesnė, visas rases apimanti kategorija, yra vyrai. Ypatingai jauni vyrai. Turbūt ne veltui D. Trumpas sakė dar balsuojant, kad vienas svarbiausių šios rinkimų kampanijos veiksnių gali būti tai, kad jis gavo Joe Rogan – populiaraus Amerikos tinklalaidžių vedėjo – palaikymą. Jo auditoriją sudaro daugiausiai jauni vyrai. Būtent tą rinkėjų kategoriją jis bandė pasiekti ir paraginti balsuoti. Buvo tikėtina, kad jie labiau palaikytų D. Trumpą nei K. Harris, tačiau statistiškai vertinant ankstesnius rinkimus, paprastai tai yra ne tie žmonės, kurie apskritai ateina balsuoti.

REKLAMA

Buvo kalbama žiniasklaidoje, kad moterys gali padėti K. Harris laimėti rinkimus. Kodėl taip neįvyko?

L. Kojala: Ji ir laimėjo moterų kategorijoje šalies mastu, o moterys yra aktyvesnės rinkėjos nacionaliniu mastu. Tai atrodė jos pozicijos visai neblogos, tačiau iš išėjusių apklausų galime matyti, kad svarbiausias veiksnys buvo susijęs su ekonomika ir su tuo, kad K. Harris nesugebėjo sukurti distancijos su Joe Bideno administracija. Distancija su nepopuliariu prezidentu, su administracijos priimtais sprendimais, ypač ekonomikos ir migracijos politikos srityje, neparodė ji, kuo jos administracija skirtųsi nuo J. Bideno administracijos, ir didelei daliai amerikiečių, iš kurių 7 iš 10 sako, kad šalis eina blogu keliu, matyt, kad tai nebuvo pakankamas pokytis, kad jie būtų pasirinkę ją, o ne D. Trumpą. Jis, nors ir buvęs prezidentas, vis tiek žadėjo naujumą ir pokytį.

REKLAMA
REKLAMA

Ko galime tikėtis iš D. Trumpo? 

D. Jakniūnaitė: Tai greičiausiai bus antroji D. Trumpo versija, ne tas pats D. Trumpas, kuris buvo 2016 m. Jis mums yra pažįstamas – pažįstama jo kalbėjimo maniera, kalbėjimas apie migraciją ir tarifų politiką.

Turbūt pagrindinė intriga – kas bus tie žmonės, kurie jam šnabždės į ausį, kas bus jo patarėjai nacionalinio saugumo klausimais, tiek ekonomikos klausimais, kas bus valstybės sekretorius. Tai bus atsakymas, kokio D. Trumpo galime tikėtis. Jeigu paklausytume D. Trumpo pergalės kalbos, tai ji, kaip visada, buvo išblaškyta ir apie daug ką, tačiau vienas iš pagrindinių akcentų buvo migracija. Jis pažadėjo ją visiškai sutvarkyti ir, manau, kad vieno iš greičiausių pokyčių mes galime tikėtis šioje srityje. 

Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų