• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukrečiantis įvykis Kaune – vyras socialiniame tinkle tiesiogiai transliavo savo mirtį. Faktą apie tiesioginę transliaciją naujienų portalui patvirtino policija.

Sukrečiantis įvykis Kaune – vyras socialiniame tinkle tiesiogiai transliavo savo mirtį. Faktą apie tiesioginę transliaciją naujienų portalui patvirtino policija.

REKLAMA

Pareigūnai taip pat pranešė, kad vyras rastas negyvas. Pirminiais duomenimis, 1983 m. gimusio vyro kūnas buvo rastas gegužės 3 d. apie 10 val. 30 min. Kaune.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Nerimą keliantys įrašai 

Tiesioginės transliacijos metu miręs kaunietis pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle „Facebook“, savo paskyroje, rašė įvairias žinutes, susijusias su mirtimi: „Man liko kelios minutės gyventi“, „Ate, aš danguje“.

Visa tai buvo savotiški pagalbos šauksmai, kuriais, tikėtina, vaikinas norėjo atkreipti dėmesį į savo psichologinę būklę bei užplūdusias emocijas.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, tokie pastarieji trumpi jo įrašai buvo palydimi šypsenėlėmis ir emocijomis, kurios parodo, jog kitam žmogui juokinga.

Kiti gi jau po mirties fakto ėmė reikšti užuojautą artimiesiems. „Gaila, kad nebuvo nieko šalia, kas galėjo sustabdyti.“

REKLAMA

Tokių komentarų apie laiku nesuteiktą pagalbą – ne vienas. Tačiau ar įmanoma padėti žmogui, galvojančiam apie savižudybę ir kokie ženklai liudija, kad žmogus planuoja prieš save pakelti?

Pasikeitusi žmogaus savijauta

Apie tai naujienų portalui tv3.lt papasakojo „Krizių įveikimo centro“ savanoris psichologas Andrius Lošakevičius.

Teiraujamės psichologo, ar įmanoma pastebėti, kad jaunas žmogus galvoja apie savižudybę?

„Tiksliai negalime žinoti, apie ką žmogus galvoja, kol jis pats nepasisako apie tai. Todėl yra ypač svarbu kurti ir palaikyti tokį ryšį su kitais, kad jie nebijotų pasisakyti, pasidalinti išgyvenimais ir kreiptis pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA

Apie savižudiškas mintis gali signalizuoti pasikeitusi žmogaus savijauta (gali atrodyti liūdnas, atsiribojęs, apimtas nevilties).

Savijautos pokyčiai gali atsispindėti elgesyje: būti viskam apatiškas, nebesidomėti anksčiau mėgiama veikla, elgtis rizikingai, lyg jam būtų nebesvarbi jo gyvybė. Arba atvirkščiai – prieš tai buvęs liūdnas, apatiškas, staiga tapo keistai entuziastingas.

Jei tik jums kyla nuojauta, kad su žmogumi vyksta kažkas, kas jam nebūdinga, verta pasidomėti, kas darosi šio žmogaus gyvenime, kas paskatino šiuos pokyčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažnai galvojantis apie savižudybę žmogus tiesiogiai ar netiesiogiai užsimena apie savo mintis, pavyzdžiui – jis gali kalbėti apie gyvenimo beprasmybę, kad nebegali taip gyventi, nori, jog viskas baigtųsi.

Kartais žmogus gali tiesiai pasakyti, jog galvoja nusižudyti. Tokie pasisakymai gali išgąsdinti ar net supykdyti – tačiau svarbu suprasti, kad tai yra pagalbos šauksmas, jaunuolis gali nemokėti išreikšti savo nevilties kitaip. Dėl to visada būtina reaguoti rimtai ir su rūpesčiu.

REKLAMA

Kaip minėta – tiesioginių ženklų, be aiškaus pasisakymo apie savižudybę, nėra, bet svarbu sureaguoti, jei pastebime nerimą keliančius savijautos ar elgesio pokyčius.“

Sunkumus galima įveikti 

Pasak psichologo, itin svarbu bendrauti su šalia esančiu žmogumi ir pasidalinti savo pastebėjimais, paklausti, ką reiškia tam tikri elgesio pokyčiai, net pakviesti pasikalbėti apie tai:

„Reikia suprasti, kad apie savižudybę galvojantis žmogus dažnai yra kamuojamas labai prieštaringų jausmų, neretai išgyvena neviltį, pasimetimą ir savižudybę pradeda svarstyti kaip vienintelį būdą taip nebesijausti.

REKLAMA

Tačiau tuo pačiu metu žmogus turi ir noro gyventi – jis nenori mirti, giliai viduje neretai tikisi sulaukti pagalbos, tik ne visada sugeba tos pagalbos paprašyti, nesiryžta. Dėl to ir yra labai svarbu būti tokiu suaugusiuoju, kuriam jaunuoliai nebijotų atsiverti sunkiomis akimirkomis.

Mes visiems kartojame svarbią žinutę: dažnai savižudybė būna susijusi su psichologiniais sunkumais, o juos galima įveikti.

Todėl išties labai svarbu kreiptis pagalbos, jei Jūs pats, Jūsų vaikas ar artimasis jaučiasi prislėgtas ar sutrikęs.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Veikia mobili komanda

Savižudybė paliečia tiek šeimos narius, tiek bendruomenę, ugdymo įstaigą – kaip reikėtų elgtis su aplinkiniais žmonėmis po tokios tragedijos?

„Bendruomenėms, šeimoms po tokių skaudžių krizinių įvykių psichologinę pagalbą teikia Mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos (Krizių įveikimo komandos, www.kriziukomanda.lt).

Šių komandų psichologai gali padėti mokyklos administracijai, mokytojams, vaikų tėvams – tiek padedant suvaldyti krizinę situaciją, tiek psichologiškai įveikti įvykį.

REKLAMA

Ši pagalba yra nemokama, todėl tikrai rekomenduočiau kreiptis, jei nutiktų panašus įvykis (žūtis, žmogaus dingimas, užpuolimas ir t. t.).

Visada galima paskambinti šių komandų skambučio centro numeriu 1815 ir pasikonsultuoti dėl pagalbos, psichologai budi darbo dienomis 9-19 val., šeštadieniais 9-15 val.

Psichologai pataria, kaip informuoti apie situaciją mokyklos bendruomenę, tėvus, padeda išsiaiškinti, ką krizinis įvykis labiausiai paveikė, kam reikalinga didesnė pagalba.

REKLAMA

Nerimas, įtampa tikrai kyla po panašių nelaimų. Svarbu apie įvykį pasikalbėti su visais, kurie nori apie tai kalbėtis. Neišspręsti psichologiniai sunkumai gali sunkėti, chronizuotis ir turėti rimtų pasekmių, kaip, pavyzdžiui, depresiją.“

Būtina išklausyti ir išgirsti 

Psichologinė pagalba, tarpusavio palaikymas yra itin svarbūs, siekiant įveikti psichologinę krizę.

Pasak psichologo, po tragedijos svarbu užtikrinti saugią atmosferą – leisti išsipasakoti, atidžiai klausytis, sakyti, kad jo visos reakcijos yra normalios, šiuo laikotarpiu skirti vaikui daugiau dėmesio, būnant drauge.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nereikia stengtis sugalvoti patarimų, tiesiog užjausti, kad ir jums labai gaila ir skaudu, kad taip atsitiko. Jei tėvams reikia pagalbos, patarimų, kaip kalbėtis, padėti vaikams dėl psichologinių sunkumų, visada galima paskambinti Tėvų linijos telefonu 8 800 900 12.

„Tiek paaugliams, tiek suaugusiesiems, jaučiant didelį stresą, gali kilti pagunda stiprius jausmus slopinti alkoholiu ar psichotropinėmis medžiagomis, tačiau labai svarbu suprasti, kad tai tik pasunkina problemas, o ne jas sprendžia.

REKLAMA

Stresą geriau išveikti kitomis, psichologiškai naudingomis veiklomis, kaip, pavyzdžiui, piešimas ar rašymas, sportas, stengimasis daugiau laiko praleisti su žmonėmis, su kuriais gera būti.

Labai svarbu sąmoningai savimi rūpintis – išsimiegoti, sveikai maitintis, vengti stimuliantų, daugiau judėti, būti gryname ore.

Jei jaučiate, kad dingo kontrolės jausmas, galima stengtis po truputį jį susigrąžinti – priimant kuo daugiau nedidelių sprendimų, pavyzdžiui, sugalvoti, ko norėtųsi valgyti, nors atrodo, kad tai visiškai nesvarbu. Tam padeda ir aiški dienotvarkė – susiplanuoti dienos veiklas ir laikytis šio plano.“

REKLAMA

Kviečia kreiptis pagalbos

Krizinį įvykį patyrusį žmogų dažnai vargina įkyrios mintys, pasikartojantys sapnai, košmarai, tačiau tai yra normalu, reikia suprasti, kad visa tai su laiku silpnės. Ir nors žmogui atrodo, kad tam tikrą įvykį ištverti per sunku, jį išgyventi įmanoma.

„Jei yra sunku, prašykite pagalbos, jei matote, kad kitas kenčia, neįkyriai, su rūpesčiu pasiūlykite pagalbą.

Mokiniai, jaunimas visada pagalbos gali kreiptis į „Jaunimo linijos“ ar „Vaikų linijos“ budinčius savanorius, suaugusieji – į „Krizių įveikimo centrą“.“

REKLAMA
REKLAMA

Išlaužė buto duris

Naujienų portalo tv3.lt duomenimis, į butą pareigūnams pavyko patekti tik išlaužus duris. Vis dėlto, padėti vyrui jau nebebuvo galima. Vyro kūnas rastas su durtinėmis žaizdomis, pranešė policija.

Priduriama, kad policija reagavo į įvykį sulaukusi pranešimo iš vienos tarptautinės teisėsaugos institucijos.

Tiesioginę transliaciją stebėję žmonės apie įvykį pareigūnams nepranešė.

Nieko sau " vaikinas" pagal žurnalistus - 40 metų vyras. Uzknisa žurnalistai kartais, tai jie šešiasdešimtmetę moterį senole pavadina, tai keturiasdešimtmetį vaikinu. Galvokit ką rašote, a jau visai atbukot ?
Įdomu kas iššaukę tokia emocinę būseną? Antra pusė, darbas, vienatvę?
O lietuviai į kito išsakytus nusiskundimus, mato tik kaip dejavimą ir dar labiau iš to pasišaipo su pasakymu - mažiau dejuok. O priveda tai iki to... Kadangi žmogus nerandi patarimo, užtarimo, paguodimo, nuramimo... Kai kiti pavargsta nuo rutinos, bet turi gausybę draugų, ar antra pusė kas padeda tai pamiršt, o jei žmogus vienišas ir dar susilauke pašaipų iš socialinių tinklų... Štai ir rezultatai.
Pažiūrėkit kas vyksta soc, tinkluos patyčios , pašaipos tiesiog išsidirbinėjama iš kito žmogaus jei jis turi kita nuomone ar yra kažkuo kitoks tai tiesiog lavina patyčiu užgriuna ir žmogus neatlaiko. Patys lietuviai vienas kita naikina .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų