Apie vyriškio mirtį prekybos centre sekmadienį pranešė portalas „Kas vyksta Kaune“. Kaip portalui pasakojo vyresnioji budinti gydytoja, vyrui sukniubus į pagalbą neatskubėjo niekas – buvo iškviesta greitoji pagalba, o vėliau tiek prekybos centro apsaugos darbuotojai, tiek lankytojai stovėjo šalia, tačiau nesiėmė jokių veiksmų.
Atvykus greitosios pagalbos medikams vyras buvo pradėtas gaivinti, tačiau nesėkmingai. Vėliau TV3 žinių kalbinti atsitiktiniai praeiviai prisipažino, kad jie net nežinotų, ką daryti tokioje situacijoje.
Kaip suteikti pirmąją pagalbą?
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovu Linu Darginavičiumi, kuris paaiškino, ką reikia daryti pamačius sukniubusį žmogų ir kodėl svarbu suteikti pagalbą dar prieš atvykstant medikams.
Pasak L. Darginavičiaus pirmasis žingsnis – įvertinti žmogaus būklę. Reikia patikrinti, ar žmogus sąmoningas, ar kvėpuoja.
„Ne visuomet reikia kviesti greitąją pagalbą, kartais žmogus tiesiog gali nukristi ir jam tereikia padėti atsistoti, todėl pirmiausiai bandome įvertinti to žmogaus būklę ir tada kviečiame greitąją pagalbą, jeigu jos reikia“, – pasakoti pradeda gydytojas.
Jeigu patikrinus žmogaus būklę pastebite, kad jis nekvėpuoja, iškvietus pagalbą būtina pradėti pirminį gaivinimą.
„Pirminis gaivinimas yra tik krūtinės ląstos paspaudimai iki greitosios pagalbos atvykimo. Jeigu esate kažkur viešoje vietoje – parduotuvėje, banke – daugumoje jų galima rasti automatinį išorinių defibriliatorių, kurių pagalba galėtume tam tikrais atvejais sėkmingiau atgaivinti žmogų. Pats automatinis išorinis defibriliatorius yra toks prietaisas, kuris, esant skilvelių virpėjimui, pasiūlo žmogui atlikti defibriliaciją, kaip sakoma filmuose – elektros šoku atstatyti širdies ritmą.
Jeigu ir nėra po ranka tokio daikto, yra pirminis gaivinimas – krūtinės ląstos paspaudimas rankomis. Jeigu žmogus nežino, kaip tinkamai tai daryti, tai greitosios medicinos pagalbos dispečeris suteiks visas reikiamas instrukcijas, nes jie yra praėję specialius mokymus ir žino, ką daryti, tad jie žmogui suteikia informaciją, o jam telieka spausti nukentėjusiam krūtinę ir pervertinti jo būklę bei laukti, kol atvyks greitoji“, – sako L. Darginavičius.
Gydytojas nurodo, kad krūtinės ląstos paspaudimai turėtų būti daromi pačiame krūtinės ląstos viduryje – tarp krūtų spenelių sudedamos rankos ir daromi paspaudimai.
„Prieš kelis metus atnaujintose gaivinimo gairėse, nebebuvo rekomenduojama nepažįstamiems žmonėms atlikti įpūtimų į burną, nes užtenka ir krūtinės ląstos paspaudimų“, – priduria jis.
Pirmos minutės – pačios brangiausios
Pasak L. Darginavičiaus, Kauno mieste greitoji pagalba atvyksta maždaug per 10 minučių. Aišku, šis laikas gali variuoti pagal paros laiką ar užimtumą. Pasirodo, kad būtent šios 10 minučių ir gali nulemti, ar žmogus gyvens, ar ne:
„Šioje vietoje yra labai svarbi žinutė – moksliniai tyrimai skelbia, kad 1 minutė, kai žmogus nėra gaivinimas, sumažina atgaivinimo šansus 10 proc., o tai reiškia, kad jeigu per 10 minučių žmogui nebus suteikta pagalba įvykus staigiai mirčiai, jo atgaivinti jau tikriausiai ir nebepavyks.
Pačioje pradžioje kraujyje dar yra deguonies, todėl reikia, kad jis judėtų – tam ir daromi krūtinės ląstos paspaudimai. Jeigu smegenys 5 minutes negauna deguonies, smegenų ląstelės žūsta ir atsiranda negrįžtami pakitimai. Net jeigu ir pavyksta atgaivinti, žmonės gali turėti to pasekmių“, – nurodo gydytojas.
Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas sako, kad nereikia bijoti, kad darydami krūtinės ląstos žmogui dar labiau pakenksite.
„Reikia suprasti, kad žmogus mirė ir jį reikia gaivinti. Mirusiam žmogui nieko blogiau nepadarysite – galite tik padėti. Visas gaivinimo procesas yra vadinamas gyvybės grandine – svarbu laiku atpažinti, anksti iškviesti pagalbą, anksti pradėti krūtinės ląstos paspaudimus, o po to yra visa virtinė kitų dalykų, kuriuos jau turi padaryti medicinos personalas. Tačiau didžiausią įtaką gali padaryti paprasčiausi praeiviai, nes kiekviena minutė tokiu atveju yra be galo svarbi“, – pabrėžia jis.
Medikas ragina nelikti abejingiems bet kurioje situacijoje – jeigu pamatote sukniubusį žmogų, pirmiausiai patikrinkite jo būklę. Jeigu žmogus kvėpuoja, yra sąmoningas – paguldykite jį į patogią padėtį ir kvieskite pagalbą. O jeigu žmogus netenka sąmonės, bet kvėpavimas nesutrinka, paguldykite žmogų į saugią padėtį ant šono, kad žmogus neužspringtų.