• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per Baltarusijos pasienį į Lietuvą plūstantys migrantai kelia didelių nuogąstavimų, tačiau jų sustabdyti ir apgręžti neįmanoma, teigė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

Per Baltarusijos pasienį į Lietuvą plūstantys migrantai kelia didelių nuogąstavimų, tačiau jų sustabdyti ir apgręžti neįmanoma, teigė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA

Kodėl taip yra, jis atsakė tv3.lt naujienų portalo laidoje „Dienos pjūvis“, kurios metu jį kalbino žurnalistas Artūras Anužis. 

Turi Lietuva galimybių stabdyti šitą srautą ar ne? Ar galime tik rinkti tuos pabėgėlius ir kažkur nukreipti?

Schema yra tokia, kad yra keturi reisai per savaitę – 2 iš Bagdado ir 2 iš Stambulo. Dažniausiai būtent iš ten žmonės per parą pasirodo prie Lietuvos Respublikos sienos. Pasirodo dažniausiai grupelėmis. Tendencija lyg ir tokia, reikia tolia stebėti, ar kas nors keisis. 

Reikia mums labai aiškia suprasti visą teisinį – tiek Europinį, tiek tarptautinį – reguliavimą. Jei žmogus kerta Lietuvos Respublikos sieną ir paprašo prieglobsčio sušukdamas žodį „Asylum“ (liet. prieglobstis – red. past.), ir jie tą labai gerai visi žino, įsijungia tam tikros tarptautinės taisyklės ir įsipareigojimai. 

REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, tu jų negali nei stabdyti, nei nukreipti, tu gali juos tik sulaikyti ir pradėti procedūrą. Procedūrą, kuri leidžia patikrinti, ar jų prašymas gauti politinį prieglobstį yra motyvuotas ir pagrįstas. 

REKLAMA

Ta procedūra gali tęstis nuo pusės metų iki metų. Ji atliekama ne pasienyje, žmonės yra apgyvendinami. Iki šiol visa tai vykdavo Pabradės pabėgėlių centre, jie ten gyvendavo ir turėdavo galimybę laisviau judėti. 

Tai yra mūsų tarptautiniai įsipareigojimai, bet dabar turime galvoti apie tai, ką daryti, kad tas pabėgėlių srautas mažėtų.

O mes turime kažkokią galimybę dar prie sienos jos apgręžti?

Teorinių galimybių yra visokiausių.

Bet jei mes pripažįstame, kad Baltarusijos pareigūnai juos tyčia siunčia, maskuoja jų pėdas, yra filmuotos medžiagos, tai mes galime Baltarusių pasieniečiams sutrukdyti tą daryti ar ne?

REKLAMA
REKLAMA

Ne. Galiu pasakyti paprastai – yra įsipareigojimai ir, jei sušunkamas magiškas žodis „Asylum“, viskas. Įsijungia mano minėti įsipareigojimai.

Ar galima sakyti, kad tai yra kerštas Lietuvai, kad ji palaiko Baltarusijos opoziciją?

Tikrai taip, dėl to net nereikia abejoti. Aišku, dar yra klausimas, kiek jie tiesiog stebi tuos procesus ir leidžia jų šalyje esančioms grupuotėms įgyvendinti tas gabenimo schemas nuo Bagdado iki pat mūsų sienos ir kiek patys juose dalyvauja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau yra signalų, tai liudija mūsų šalyje sulaikyti žmonės, kad Baltarusijoje keistoje situacijoje keistai pasirodę žmonės konsultavo. Tai sutikime, kad tai gali būti ženklai, jog yra tam tikras režimo įsitraukimas. 

O gali būti taip, kad baltarusiai gauna finansinės naudos už tai? 

Tos grupuotės tai tikrai. Iš Bagdado vienas žmogus gauna nuo 1000 iki kelių tūkstančių eurų, o šeima keliolika tūkstančių eurų. 

REKLAMA

Dar noriu pabrėžti, kad jei lygintume pabėgėlių srautus į kaimynines šalis Lenkiją ir Latviją, tai, pavyzdžiui, Latvijoje iki šiol nelegalių imigrantų iš Baltarusijos – nulis. Lenkijoje skaičiai yra didesni, bet nepaisant to, kad Lenkija yra didžiulė, jis vis tiek yra mažesnis.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų