Per Holivudo filmus mes matėme įvairius kovos tipus ir skirtingus firminius smūgius. Tačiau kovinėse sporto šakose vyrauja greižtos taisyklės, ribojančius itin žiaurias dvikovas. Todėl įdomu sužinoti apie kovines sportas šakas, kurių nepamatysime per televizorių ekranus ar neišmoksime sporto mokyklose, kadangi jos yra pernelyg žiaurios.
10. Bokator
Bokator yra Kambodžos kovų menas, kuris gyvauja nuo Angkor armijos laikų prieš 1700 metų. „Bokator“ išsiverčia kaip liūto mušimas, nurodydamas į senovės legendą, kurioje žmogus užmuša liūtą vienu smūgiu.
Kaip ir daugelis kitų Azijos kovos stilių, Bokator yra paremtas įvarių gyvūnų judesių kaip gervių, erelių, gyvačių, arklių ir be abejo liūtų. Kas skiria nuo kitų kovos menų tai yra žiaurumas ir mūšio lauko praktiškumas. Bokator turi 10000 įvairių skirtingų technikų. Šis kovinis sportas yra nepaprastai sudėtinga meno forma, suteikianti kovotojams labai didelę smūgių ir kovos būdų pasirinkimą.
9. Pėštynės (angl. Rough and Tumble)
Šis kovinis menas yra žymiai aktyvesnis nei tai būtų galima pasakyti iš pavadinimo. Jos turėtų vadintis „sužalok ir užmušk“. Šis kovos menas buvo išvystytas 18 ir 19 amžiuje JAV pietuose.
Tokių pėštynių metu galimas maksimalus priešininko subjaurojimas ir čia beveik negalioja jokios taisyklės, todėl žiaurumui nėra ribų. Kai kurie net įsideda į burną aštrius daiktus kaip skųstuvus ir bando jais naudodamiesi nukąsti varžovo ausis, nosis, lūpas ir pirštus. Be to, galima pulti net ir vyrišką pasididžiavimą, dėl ko daugelis kovotojų per dvikovas yra praradę penius.
Dėl tokio kovos žiaurumą apie tokias pėštynes yra mažai kalba, todėl savaime suprantama, kad mažai žmonių apie jas žino.
8. Bakom
Šis kovos menas atsirado vargingiausiuose Limos rajonuose. Bakom yra labai žiaurus kovos menas, kuris ne tik išmoko kaip kuo greičiai suluošinti ar net nužudyti priešininką, bet kaip panaudoti apgaulę, pavyzdžiui užslėptų ginklų panaudojimas.
Kovos menas buvo išrastas XX amžiaus 9 dešimtmetyje. Jo išradėjas buvęs jūrų laivyno karys ir nuteistasis Roberto‘as Puchas Bezada. Bakom yra modernus kovų menų mišinys, įskaitant džiu-džitsu ir Vale Tudo stiliaus gatvės kovų elementus.
7. Lerdrit
Lerdrit yra modernus kovos menas, kuris kilo nuo tradicinių tailandietiškų kovos technikų. Šis kovos menas yra naudojamas Tailando karališkoje armijoje. Pagrindiniai kovos principai yra panašūs į Muay Thai ir Muay Boran, bet yra keli esminiai skirtumai
Kovotojai yro mokomi atakuoti be jokio perspėjimo, jų oponentus iš karto parverčiant ant žemės ir juos pribaigiant mirtinu smūgiu, tokias kaip smūgiuojant į gerklę ar į smilkinį. Toks smūgis turi būti atliktas kietomis kūno dalimis (keliu, delnu, blauzda ar alkūne), kad būtų išvengta traumų.
6. Dambe
Šis kovos menas paremtas senovės bokso tradicijomis Egipte. Dambe buvo sukurtas Šiaurės Afrikoje gyvenančių žmonių Hausa, iš kurių daugelis keliavo iš kaimo į kaimą rodydami kovos ceremonijas.
Šios kovos menu pagrindinis ginklas yra kumštis, kuris yra apvyniojamas drabužio dalimis, ant jo apvyniojama smarkiai aprištas laidas ar virvė, o viena kovotojo pasirinkta koja apvyniojama grandine. Taip siekiama padidinti smūgio jėgą.
Daugelis kovotojų prieš varžybas turi ritualą parūkyti marihuanos.
5. Systema
Šis kovos menas koncetruoja dėmesį į svarbias kūno dalis – alkūnes, kaklą, kelius, juosmenį, kulkšnis ir pečius, jas kontroliuojant per kūne esančius kritinius taškus. Kovos filosofija paremta biomechanikos ir anatomijos taisyklėmis, todėl daugelis pratimų skirta lavinti žmogaus kūno silpnąsias vietas, kad būtų galima apsiginti nuo užpuolikų, turinčių ginklų.
Be to, skirtingai nei daugelis kitų kovos menų, Systema yra skirtas atremti ne vieno žmogaus puolimą, bet daugelio, kurie turi įvairius ginklus.
4. Jailhouse Rock
Jailhouse Rock yra vienas iš dviejų kovos menų, kurie kilo Amerikoje. Jis susiformavo kalėjimuose, kadangi ten vyrai neturėjo daugiau ką veikti nei treniruotis ir kovoti.
Kovos menas yra žinomas dėl savo brutalių treniruočių metodų. Pavyzdžiui, ant grindų yra išmėtoma 52 kortų kaladė ir kalinys turi visas kortas surinkti, nors tuo metu jį muša 3 ar daugiau žmonių.
3. Kalari Payat
Šis kovos menas kilo Indijos valstijoje Kerala. Kalari Payat yra seniausias kovos menas visame pasaulyje ir laikoma, kad iš jo kilo visi kiti koviniai menai. Teigiama, kad jį sukūrė Hindu dievas Višnu.
Kalari Payat turi begalę skirtingų tipų ir porūšių, kurie moko kovoti tiek su ginkluotais ir neginkuotais užpuolikais. Pats žymiausias tipas Marma Arti, kuris moko apie mirtinas žmogaus vietas, į kurias smūgiuojant užtenka vos vieno smūgio, kad oponentas mirtų. Tokių taškų žmogaus kūne yra net 108.
2. Silat
Sukurtas žiaurių genčių iš Malaizijos, Singapūro ir Filipinų, Silat yra bendras žodis apibūdinantis šimtus skirtingų kovos tipų.
Anksčiausiai šio kovos meno buvo pradėta mokyti Sumatros saloje. Legenda teigia, kad moteris sukūrė Silat, stebėdama laukinius gyvūnus. Šį kovos meną naudoja daugelis Malajų salyne esančių sukarintų grupuočių bei Pietų Kinijos jūros piratai.
1. Okichitaw
George‘as J. Lepine‘as sukūrė šį kovos meną. Jis studijavo dziudo, taekwando ir hapkido kovos menus, kai jam kilo idėją išrasti savitą kovos būdą. Okichitaw yra įvairių populiarių Azijos kovų menų mišinys, tačiau išlaikantis senovės Amerikos žemyno kovotojų dvasią.
Šiame kovos mene įprasta turėti tam tikrą ginklą. Taip pat kaip ir aikido, net jei kovotojas neturi jokio įrankio, jis vis tiek puola vaidindamas, kad turi jį. Okichitaw kovos mene dažnas puolimo įrankis yra peilis.