Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga pabrėžia, kad atlyginimai vis dar neatitinka darbo krūvio, o švietimo, mokslo ir sporto ministrė pripažįsta – stipendijos nebepritraukia jaunų žmonių.
Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje vyksta teatro pamoka, o jos mokytojui, metodininkui Juliui – 67-eri. Jis šioje mokykloje dirba nuo 1994 metų.
Pedagogas atvirauja – nors jau ir metuose, bet jam jaunimas suteikia energijos.
„Jų mąstymas, jų šiandieninio pasaulio suvokimas yra gana įdomus ir kai kada patį priverčia kitu kampu į kai kuriuos reiškinius ar dalykus pažvelgti“, – TV3 žinioms optimizmu tryško pensinio amžiaus mokytojas.
Susirūpino kolegų sveikata
Tiesa, nors pats kupinas jėgų, visgi, mokytojas pastebi, kad kiti pensinio amžiaus pedagogai kolegos dažnai turi įvairių sveikatos bėdų.
„Kai pamatysite, kad aš jau nusikalbu arba, kaip mėgstu sakyt, pasidariau „nukriošęs“, tai tiesiai šviesiai sakykit – reiškia man metas pasitraukti“, – betarpiškai su mokiniais bendrauja mokytojas Julius.
Pasak gimnazijos direktorės, iš viso gimnazijoje dirba 3 pensinio amžiaus mokytojai, o pedagogų amžiaus vidurkis siekia 54-erius metus. Direktorė pasakoja, kad sunku prisikviesti jaunesnius žmones dirbti gimnazijoje.
„Deja, padirbus pusę metų, mokytoja pasakė, kad „ne tokio darbo tikėjausi, nenorėčiau darbo neštis į namus, man per sunku ir jūsų kolektyvą palieku“, – atviravo gimnazijos direktorė Ramunė Stasevičienė.
Pritraukti jaunesnių mokytojų padeda programa
O štai Vilniaus Pilaitės gimnazijoje pirmus metus dirbanti Vaidilė matuojasi anglų kalbos mokytojos profesiją. Pernai į Lietuvą grįžusi mergina mokosi programoje „Pradedu mokyti Vilniuje“. Ji skirta tiek turintiems pedagogo kvalifikaciją, bet mokykloje nedirbusiems, tiek norintiems tapti mokytojais.
Per metus programai skiriama apie 40 tūkstančių eurų. O nuo šių metų nauji mokytojai pusę reikalingų studijų kreditų įgis programos metu, o likusią dalį – universitete per antruosius metus.
„Mokykla nuo ryto iki 3-4 val. ir tuomet universitetas trečiadienį, ketvirtadienį nuo 4 iki 9 val., šeštadienį nuo 9 iki 5 val. Plius dauguma vis tiek yra vyresni mokytojai. Taip, jaunimas nenori“, – teigė Pilaitės gimnazijos anglų kalbos mokytoja Vaidilė Pukytė.
Taip pat šneka ir Pilaitės gimnazijos direktorius Mindaugas Briedis. Jo nuomone, sostinėje jaunus specialistus prisikviesti – ypač sunku.
„Įžengiam į tokią truputį chaotinę būklę, kalbant apie mokyklos darbuotojus, kuriuos reikia tiesiog graibstyti iš skvernų ir kviestis“, – vaizdžiai jaunų pedagogų stygių nupasakojo M. Briedis.
Atkrenta gana anksti
Vilniuje daugiau negu 10 procentų mokytojų jau dabar yra pensinio amžiaus.
Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas įsitikinęs, kad jeigu jie nuspręstų pasitraukti į pensiją, tai Vilniaus miesto švietimą ištiktų paralyžius. O visoje Lietuvoje šis skaičius siekia apie 8 procentus – tai yra virš 2 tūkstančių mokytojų, kurie yra pensinio amžiaus.
„Iš tiesų, skaičiai, kai kuriais atvejais, rodoma 50 procentų atkritimas jaunų žmonių per pirmuosius penkerius metus“, – pastebi „EDU Vilnius“ vadovė Unė Kaunaitė.
2022 metų „Eurostat“ duomenimis, Lietuva Europoje užima antrą vietą pagal 50-mečių ir vyresnių – pradinio ugdymo mokytojų skaičių. Jie sudaro beveik 56 procentus.
„Fizikos, matematikos, chemijos mokytojų tikrai didelis trūkumas ir mokytojai – jau ir virš 70 metų – yra pageidaujami mokykloje“, – liūdną tiesą pripažino švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Pernai į pedagogikos bakalauro studijas priimta virš 1300 studentų – tai 53-imis mažiau nei užpernai. 35-iais mažiau įstojo ir į profesines pedagogikos studijas. Tačiau ne visi absolventai per dvejus metus po studijų baigimo įsidarbina mokyklose – pernai tokių buvo 60 procentų.
„Už tą patį krūvį gali gauti mažesnį atlyginimą, kitur ir didesnį – tai tas dažnu atveju piktina jaunus žmones“, – pastebi A. Navickas.
Tiesa, kada peržiūrės, kaip tinkamai paskirstyti krūvį, dar neaišku – ministrė tikina, kad tai užtruks ilgai.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:















































































































































































































































