Į parduotuvę, vairuodamas automobilį ar keliaudamas – 54 metų Vilmantas Aušra iš Nemėžio jau daugiau nei penkerius metus gyvena visiškai basas. Net ir žiemą, esant -20 laipsnių, ne tik namuose, bet ir gatvėse vaikšto be batų.
„Jeigu manęs klausia, kodėl be batų, aš klausiu, kodėl jūs su batais, nes tai yra tas pats lygiavertis pasirinkimas“, – kalbėjo Vilmantas.
Beveik neserga
Pasak Vilmanto, nešiodamas batus suprato, kad jo raumenys atrofuojasi, todėl pabandė atsisakyti batų iš pradžių tik vasarai. Tačiau pabandęs pajuto skirtumą ir bėgant laikui suprato, kad, darydamas reikiamus kvėpavimo pratimus, be avalynės gali apsieiti ir žiemą.
Sveikuolis sakė, kad nustojęs nešioti batus, jis nustojo ir sirgti. Per visą laikotarpį sloga kamavo tik vieną valandą, kai atvyko atostogų į Dubajų.
„Sirgau tik vieną valandą Dubajuje, ten buvo kondicionieriai, kojos nesuprato, kadangi receptoriai pėdose sakė, kad yra karšta, nereikia saugotis šalčio iš viršaus, tai vidiniai kanalai nebuvo uždaryti tinkamai, todėl buvo peršalimas“, – aiškino V. Aušra.
Tiesa, avalynę Vilmantas retkarčiais nešioja, kai nenori atkreipti praeivių dėmesio, bet jo avalynė vistiek yra ne tokia, kaip visi įsivaizduoja. Vizualiai neišsiskiriantys mėlyni sportbačiai apačioje yra kiauri, be pado.
„Užsidedu tada, kai reikia neiššaukti dėmesio, pavyzdžiui, oro uoste, kai reikia greitai praeiti patikrą. Turiu tokius kiaurabačius, kurie iš apačios yra kiauri“, – dėstė jis.
Ir ant dužusių stiklo šukių Vilmantas užlipti ir susižaloti nebijo. Teigia, kad tokie atvejai nutinka retai – vieną kartą per metus.
„Man atrodo, šiais metais ir praeitais metais net nebuvo. Bet žmona kartais padeda ištraukti tą vieną stikliuką, bet iš esmės tai yra labai retas, ne kasdien pasitaikantis reiškinys“, – sakė sveikuolis.
Žmona tikėjosi, kad tai – laikina
Vilmanto žmona Raimonda pasakojo, kad ji dar kelerius metus tikėjosi, jog vyro vaikščiojimas basomis greitai pasibaigs, tačiau po kurio laiko suprato, kad tai nėra hobis, o naujas jo gyvenimo būdas. Tiesa, pati Raimonda prisipažino, kad mieste basomis nevaikšto – basakojystę praktikuoja tik šalia namų, ant žolės.
„Iš tiesų, kai pradėjo, tai aš tikėjausi, kad praeis – pavaikščios čia basas vieną sezoną ir praeis, bet va, kiek laiko nepraeina, aš jau pripratau. Lietuvoje gal daugiau atkreipia dėmesį parduotuvėje ar kitur, ypač žiemą, o užsienyje jis drąsiai eina ir niekas nekreipia dėmesio“, – kalbėjo moteris.
Kad vaikščiojant basomis galima pagerinti fizinę sveikatą, patvirtina ir medikai, o tokia praktika taikoma siekiant stiprinti pėdų raumenis, sausgysles, raiščius ar net išvengti plokščiapėdystės. Tiesa, primena, kad vaikščiojimas visą dieną basomis ant kieto paviršiaus, pavyzdžiui, asfalto ar betoninės dangos, gali sukelti daugiau problemų pėdai nei naudos. Ypač jei esi nepratęs ar neužsigrūdinęs.
„Vengčiau ėjimo basomis į parduotuvę būtent dėl įvairių infekcijų ir, aišku, sužalojimų, nes būna ir stiklo šukių, ir nelygių paviršių, ir metalo – tai padidina riziką sužalojimams. Rekomenduočiau pradėti vasarą, nes žiemą reikėtų grūdintis, todėl žiemą geriau rinktis kontrastinį dušą“, – patarė gyvensenos medicinos specialistė Ieva Skrebutėnaitė.
Medikai taip pat primena, kad vaikščiojimas basomis nerekomenduojamas žmonėms, turintiems pėdų deformacijas ar diabetą, nes tokių žmonių pėdos yra jautresnės susižalojimams.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.