Opozicijoje dirbantys politikai stebisi ministro Landsbergio nenoru pasiaiškinti visuomenei. Jie kelia ir versijas, kad ministras po rinkimų politikoje savęs nemato.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Prabėgo beveik mėnuo po pasirodžiusios žinios apie Landsbergių vilą Graikijoje, kai žurnalistams pagaliau pavyko susitikti su ministru – pasienyje prie Baltarusijos.
Vis dėlto, neaišku, kodėl iki šiol ministras vengė kalbėti su žiniasklaida. Juk tą patį mėnesį, kai Putinas užpuolė Ukrainą, jo šeima nusipirko vilą.
„Dėl to, aš manau, kad daugelį klausimų jūs galėjote patys atsakyti“, – sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Tačiau žurnalistai nelabai galėjo atsakyti, nes ministras tiesiog nekomentavo.
„Daugiau šiam klausimui pasakyti negaliu ir nemanau, kad turiu vien dėl to, kad jūs nespėjote užduoti savų klausimų“, – kalba G. Landsbergis.
Sulaukė netikėtų svečių
Daugelis šalies žurnalistų po pasirodžiusio skandalo kreipėsi komentaro į Užsienio reikalų ministeriją, tačiau atsako taip ir nesulaukė. Ministras tik po kurio laiko komentarą davė vienai naujienų agentūrai, kai paaiškėjo, jog prezidentas jo netvirtins į eurokomisarus.
Ministras viešumoje, pasklidus informacijai, kad Landsbergiai vilą Graikijoje įsigijo tą patį mėnesį, kai prasidėjo karas Ukrainoje, išvyko iš Lietuvos atostogauti į tą pačią nuosavą vilą Graikijoje.
Ten jo šeimą aplankė žurnaliste save pristatanti Rūta Janutienė.
Landsbergienė greičiausiai nesitikėjo, kad nusipirkus vilą atokioje Graikijos saloje, kur lietuvių nerasi nė su žiburiu, prie savo vilos vartų pamatysi Janutienę su vaizdo kamera. Tokie nuotykiai ministrui Landsbergiui tikriausiai kaip reikiant apkartino atostogas. Ministras toliau kartoja, jog skandalas kuriamas dirbtinai.
„Jeigu kažkas pavadino mane žirafa, tai aš neturiu jums rodyti nuotraukų, kur mano gimimo liudijime būtų parašyta, kad esu žmogus, o ne žirafa. Manau, jūs patys galėtumėte atsirinkti, kokia yra realybė“, – sako užsienio reikalų ministras.
Europarlamentaras Aurelijus Veryga nevengia švelniai įgelti ministrui.
„Gal čia iš vaikystės visos tos metaforos parkeliauja, nes ministro tėtis žinomas vaikų rašytojas. Tai gal ir pramuša ministrui ir tokiame amžiuje būnant“, – komentuoja europarlamentaras Aurelijus Veryga.
Veryga žeria kritiką ministrui
Ministras negaili kritikos ir žurnalistams, kurie neva prisidėjo prie dirbtinio skandalo kūrimo.
„Man rodos, jeigu kas nors, koks nors politinis asmuo kurtų dirbtinį skandalą apie kokį nors kitą asmenį politikoje, jūs neleistumėte jo aprašyti. Jūs neleistumėte man komentuoti, jūs neitumėte, nepultumėte to žmogaus dėl to, kad jūs esate kritiški politikams. Bet kai jūsų kolegos iš kitos žiniasklaidos priemonės daro lygiai tokį patį veiksmą, jūs nesiimate būti kritiški“, – piktinasi ministras.
Veryga vėl žeria kritiką Landsbergiui.
„Aš, tiesą sakant, neprisimenu nieko panašaus, kad politikas, o ypatingai ministras, tokio lygio politikas, leistų sau taip bendrauti su žurnalistais. Jis nėra emociškai ir psichiškai stabilus ir nesivaldo“, – teigia A. Veryga.
Aurelijus Veryga buvo vienas pirmųjų, tuomet dar Seimo narių, kuris kėlė klausimus Seimo salėje dėl Landsbergių deklaruoto nekilnojamojo turto užsienyje. Tąkart iš Landsbergio sulaukė tokio atsako.
„Dar gerai, kad nepasakėt, jog „Moskvičių“ parduodate pabaigoje. Bet šiaip mano raginimas būtų: mažiau nardyti po rusiškus puslapius ir jų turinį platinti“, – kalbėjo Gabrielius Landsbergis.
„Tas atsakymas Verygai, manau, jis buvo nulemtas to, kad niekas to neužfiksuos, niekas nepaskelbs. Ir niekas nieko nepraneš“, – aiškina politologas Bernaras Ivanovas.
Tikėdamasis prezidento, o ir koalicijos partnerių Seime nepritarimo, Landsbergis pasitraukė iš kovos dėl eurokomisaro posto. Perleisdamas estafetę Andriui Kubiliui, kurio kandidatūrai prezidentas pritarė praėjusią savaitę.
„Aš tikrai abejoju, kad ponas Nausėda užblokavo Gabrielių, jo kelionę į Briuselį. Jis tikrai katapultuotų šitą nuostabų ministrą į Briuselį, jei tik galėtų. Bet jis šito tiesiog padaryti negalėjo dėl to, kad, manau, neformaliai buvo pasakyta, jog jo nenori matyti“, – teigia politologas Ivanovas.
Pergalė nesišviečia
Pats Landsbergis aiškina, kad artėjant Seimo rinkimams spręsis Lietuvos likimas – neva nerimą kelia tai, kad Lietuva eina antivakarietiška kryptimi.
„Matom, kad antisemitinės politinės jėgos, antivakarietiškos, netgi prorusiškos, antiukrainietiškos... Jos sulaukia pasitikėjimo, jos randa prieglobstį didžiųjų partijų draugijoje“, – kalba užsienio reikalų ministras.
„Tą mes girdime vėl, tą mes girdim vėl, kad jie yra tikroji lietuvių tauta, išmananti viską, kaip turi būti. O jūs visi kiti esate nesusivokėliai, kuriuos reikia už rankutės nuvesti, arba tiesiog esate priešai“, – sako politologas.
Politologai svarsto, ką Landsbergis darys toliau, jei konservatorių partija rinkimuose nesužibės. Visuomenės apklausos rodo, jog, likus šiek tiek daugiau nei mėnesiui iki Seimo rinkimų, pergalė nesišviečia.
„Nėra posto Lietuvoje, kuris Gabrieliui Landsbergiui būtų adekvatus jo savęs supratimui. Nes jis save traktuoja kaip globalų pasaulinio lygmens tokį superherojų, kaip kokį betmaną“, – teigia B. Ivanovas.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.