Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Priparkuoti automobilį valandai kainuoja 2,5 euro, nes Vilniaus senamiesčio mėlynoji zona – pati brangiausia. Vilniaus taryba siūlo tokį mokestį kelti kone dvigubai – iki 4 eurų už valandą. Gyventojai tokius siūlymus vertina įvairiai.
Vilniaus savivaldybės Ekonomikos ir finansų komiteto posėdis sukėlė daug aistrų, mat nuskambėjo siūlymas plėsti ir branginti mokamas parkavimo zonas sostinėje. Brangiausioje mėlynojoje zonoje vietoj 2,5 euro vilniečiai ir miesto svečiai mokėtų 4 eurus. Raudonoje nuo 1,5 kaina kiltų iki 2,5 euro, geltonojoje zonoje nuo 60 centų pakiltų iki euro, o pigiausioje žaliojoje – nuo 30 iki 50 centų. Savivaldybės įmonė JUDU argumentuoja – tokiu būdu siekiama mažinti transporto srautus sostinėje.
„Kasmet darom parkavimo vietų užimtumo tyrimą ir matome, kad mieste didžioji rinkliavų parkavimo dalis yra viršijanti tą tokią ribą 85%, kur, na, jau privalu priimti tam tikrus sprendimus“, – argumentavo JUDU atstovas Jonas Damidavičius.
Tiek sostinės tarybos opozicija, tiek gyventojai puolė piktintis išgirdę ir apie planuojamą daugiabučių kiemų apmokestinimą. Tiesa, JUDU primena, kad tai – nieko naujo.
„Baltoji zona iš esmės yra įvesta jau seniai. Baltoji zona tokia egzistuoja tarybos sprendimais tie, kurie ir anksčiau buvo priimti. Tiesiog niekada nebuvo nustatyta rinkliava“, – kalbėjo J. Damidavičius.
Savivaldybės opozicija dėl parkingo mokesčių galvoja kitaip
Atstovas pabrėžia, kad niekas gyventojų nepuls apmokestinti be jų pačių sutikimo.
„Rinkliava įvedama tik ten, kur patys gyventojai nori. Čia yra pačių gyventojų iniciatyva galinti atsirasti rinkliava. Tai gyventojai gali inicijuoti bendrą sutarimą, įvykdyti apklausas, bendru balsavimu nutarti, kad tokia rinkliava būtų įvesta“, – paaiškino JUDU atstovas.
Opozicija kritikuoja, kad tokie parkavimo įkainiai neadekvatūs.
„Pasirinktos tokios represinės, mano nuomone, priemonės. Nepritaikius krūvos minkštųjų priemonių. Mes nekalbam ir vis dar stabdom su viešojo transporto patrauklumu“, – prieštaravo parkingo mokesčiams Vilniaus savivaldybės opozicijos narys Aleksandras Nemunaitis.
Kita problema, anot savivaldybės tarybos nario – nesprendžiama, kur surinkti pinigai bus panaudoti.
„Nei konkrečių planų, nei konkrečių skaičių, tokių dalykų mes nematėme“, – teigė A. Nemunaitis.
Tuo tarpu JUDU atsako, kad viskas yra suplanuota, o surinkti pinigai nukeliaus į bendrą iždą, skirtą sostinės susisiekimui gerinti.
„Miestas kompleksiškai susisiekimo sistemą planuoja. Tiek ir viešojo transporto paslaugas didina, tiek ir tiesia dviračių takų infrastruktūrą, gerina pėsčiųjų infrastruktūrą. Bendradarbiaujam su dalijimosi paslaugomis“, – sakė J. Damidavičius.
Jei taryba pritars sprendimui keisti rinkliavos dydį, brangiau už stovėjimą vilniečiai mokės nuo kitų metų liepos mėnesio.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.