Apie tai, ar darbuotojai turėtų suklusti, nes gal bus ilginamos atostogos, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas ir Seimo narė Guoda Burokienė.
Guoda, jūs pateikėte naujas Darbo kodekso pataisas dėl atostogų ilginimo, ar galite plačiau jas pristatyti ir papasakoti, kas keistųsi?
G. Burokienė: Tai – tikrai labai ilgai brandintas pasiūlymas, tartąsi su profsąjungomis, todėl tikrai nėra nuleista iš oro. Pasigilinus labiau paaiškėjo, kad Lietuvoje – pati žemiausia atostogų riba visoje Europos Sąjungoje (ES), 20 darbo dienų. Žmonės ES atostogauja 25–35 darbo dienų. Žmonės gyvena labai intensyviai, daug dirba, nespėja atsipalaiduoti, todėl mes siūlome nors truputį pailginti atostogų laiką, atostogauti 2 darbo dienomis ilgiau.
O kodėl būtent 2 dienomis siūlote ilginti?
G. Burokienė: Tikslas – pradėti diskusiją apie atostogas, kalbėti apie tai, kaip tokie pokyčiai gali veikti darbingumą, gal net demografinę padėtį. Mums buvo svarbu šį klausimą atnešti į Seimo salę.
Vytautai, kokia yra ministerijos pozicija, ar reikėtų šiuo metu keisti Darbo kodeksą dėl atostogų ilginimo?
V. Šilinskas: Aš esu labai skeptiškas dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – mano vertybė yra darbštumas, čia yra mano asmeninė priežastis, antroji – sąžiningumas. Kiekvieną diskusiją turime argumentuoti sąžiningai ir atvirai pasakyti, kokia yra to pakeitimo kaina. 2 papildomos atostogų dienos pasaulio nesugriautų, bet man nepatinka, kaip mes diskutuojame.
Pirma – tai yra pasiūlymas iš Seimo prieš rinkimus, antra – aiškinamąjame rašte parašyta, kad tai neturės jokios įtakos verslui. Lietuvoje yra 1,4 milijonai dirbančiųjų, tarkime milijonas gaus tas papildomas dienas, nes kiti ir taip jų gauna daugiau.
Tą milijoną padauginame iš 8 valandų, iš dviejų dienų ir iš 13 eurų, kas yra vidutiniai valandiniai darbdavio kaštai šiais metais, ir gauname nei daug, nei mažai – 208 mln. eurų. Tai negalima sakyti, kad tai neturės jokios įtakos, be abejo, turės. Su žmonėmis turime diskutuoti, ko mums daugiau reikia, ar pinigų, ar atostogų. <...>
Lietuvoje turime tokią situaciją, kad žmonės uždarbiauja papildomai, dirba viršvalandžius, todėl reikia nemeluoti, kad, jeigu mes dirbsime mažiau, uždirbsime tiek pat, ne, tai kainuos. <...> Tai turėtų būti darbdavių ir darbuotojų susitarimas, politikai neturėtų dalinti to, ko neuždirbo. <...>
Pavyko susitarti su pačiomis profsąjungomis, kad turėsime ne šiaip daugiau atostogų, o dienų savanorystei, mokymuisi, vadinamųjų, tikslinių atostogų.
Guoda, ar jūs pritartumėte verslo iniciatyvai naikinti dalį šventinių laisvadienių ir juos pridėti prie atostogų dienų, kalbėta apie Jonines ir antrą Vėlinių dieną?
G. Burokienė: Čia yra diskusinis klausimas. Jeigu mes susitariam dėl vieno, kodėl nesusitarti dėl kito. Galbūt profsąjungos pasiūlys kitas dienas naikinti. Kaip ir viceministras sakė, fantazijai ribų nėra, reikia pradėti diskutuoti ir ieškoti aukso viduriuko.
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.