Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Bendrabutyje vieno kambario butelyje gyvenanti panevėžietė senjorė Janina nesinaudoja bendra virtuve. Jai patogiau maistą gamintis nedidele elektrine virykle, esančia vieninteliame gyvenamajame kambaryje, kuris kartu tapo ir miegamuoju, ir virtuve.
Tad moteris skundžiasi, kad elektros suvartoja daug, mat visą maistą gaminasi savo kambaryje. Taip pat skaičiuoja, kad vidutiniškai už elektrą kas mėnesį sumoka apie 20 eurų.
„15-20 eurų, jei daugiau kažką naudoji ir 30 eurų buvo vienu momentu. Labai brangu, ne man vienai, čia daugelis žmonių šitaip gyvena. Labai brangu, ne man vienai, daug žmonių, ypač iš pensijos, ką vyriausybė galvoja?“ – didelėmis elektros kainomis skundėsi senjorė Janina.
Nepriklausomi elektros tiekėjai valdančiųjų planus vadina populistiniais
Taigi per mėnesį moteris suvartoja apie 100 kilovatvalandžių, kas per metus išeina daugiau nei 1000 kWh. Tad senjorė negali naudoti pigesnės visuomeninės elektros. Valdantieji ruošiasi padėti tokiems gyventojams kaip ši senjorė. Socialiai remtiniems ir neįgaliesiems žada pigesnę elektrą – trečdaliu mažesnę nei šiuo metu galiojantis 20 ct visuomeninis tarifas.
„Įpareigojome visuomeninį tiekimą ieškoti būdų, kaip įsigyti elektrą iš atsinaujinančių išteklių, kad kaina būtų mažesnė nei kitų visuomeninio tiekimo vartotojų“, – TV3 žinioms sakė energetikos viceministrė Edita Gudauskienė.
Žadėdami pigesnę elektrą socialiai pažeidžiamiems ir neįgaliesiems jau nuo birželio, valdantieji visgi įstrigo. Nesugebėjo priimti savo prieš du mėnesius paskelbto projekto, mat nusprendė jį dar pašlifuoti – lengvatą suteikti ir apie 12 tūkst. asmenų, gaunančių iki 370 eurų per mėnesį dydžio šalpos senatvės pensijas.
Taip pat rengiasi leisti 5 metus likti visuomeniniame tiekime ir tuo atveju, jei vartotojas ir viršys nustatytą 1000 kWh per metus limitą.
„Jei rinka nesugeba pasiūlyti geresnio tarifo nei suskaičiavusi energetikos taryba, tai galime sakyti, kad didelė žmonių dalis, kurie mažai suvartoja, yra ekonomiškai silpnesni, socialinės rizikos grupės, jie turi moralinę teisę visuomeniniame tiekime ir toliau būti“, – svarstė premjeras Gintautas Paluckas.
„Problema išlindo viena – asmenys, kurie gauna šalpos pensiją, nebuvo įtraukti. Tai yra 12-14 tūkst. gyventojų būtų išimti už valstybės garantuojamą. Staigiai registruosime įstatymo projektą įtraukti papildomai tą grupę“, – problemą įžvelgė „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
Visgi opozicijos atstovai perspėja, kad tokios pigios elektros tiekimo įstatymo nuostatos sudaro landas pigesnę elektrą gauti tiems, kam ji neturėtų priklausyti – ir daugiau jos vartojantiems, ir turintiems pinigų.
„Pagrindinė spraga, kad net ir turtingi žmonės, turintys antrus namus pajūryje, nesunaudoja 1000 kWh per metus, mokės mažesniu tarifu socialiai pažeidžiamiems ir turintiems negalią. Taip neturėtų būti“, – sakė Seimo narys, liberalas Andrius Bagdonas.
Nepriklausomi elektros tiekėjai valdančiųjų planus beveik milijonui elektros vartotojų tiekti pigesnę nei rinkos kaina elektrą, vadina populistiniais ir reikalauja teisės ją taip pat pardavinėti klientams, kurių ministerijos vertinimu, bus apie 800 tūkst. Tai yra apie pusė visų buitinių elektros vartotojų.
„Liberalizaciją reikėtų pabaigti, negrįžti, kad nebereikėtų „Ignitis“ užsiimti visuomeniiu tiekimu viena ranka ir nepriklausomu kita ranka. Atlaisvinti įmonę nuo darbo dubliavimo. Bet įtakos ekonomikai, žmonių išlaidoms energetikai didelės įtakos nepadarys Martynas Nagevičius, energetikos ekspertas
Visgi premjeras tokius priekaištus atmeta ir primena, kad nepriklausomiems elektros tiekėjams nėra ribojimų siūlyti dar pigesnę elektrą nei visuomeninis tarifas ir taip persivilioti klientus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:























































































































































































































































