Tiesa, kol kas į pagalbos šauksmą atsiliepė vos vienas šeimininkas, turintis katiną. Rasti katinų donorų, kaip pastebi veterinarijos specialistai, kartais tikrai sudėtinga.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Popiet į veterinarijos kliniką savo augintinę – septynmetę Koko – atneša gyvūnų globėja Danutė. Katė šnypsčia ir pyksta ne tik todėl, kad veterinarijos klinikos specialistas apžiūri, ar gyvūnas turi čipą. Kaip sako Koko globėja, katė pyksta, nes jaučiasi labai prastai. Skubios veterinarų pagalbos gyvūnui prireikė dar prieš kelias dienas. Danutė pastebėjo, kad Koko tapo vangi.
„Pirmiausia pastebėjau, kad katytė pradėjo liesėti. Mažiau valgyti. Pradėjo kristi svoris, ji pradėjo labiau gulinėti. Liūdna, nepasitinka“, – pasakoja Danutė Navickienė.
Kitoje klinikoje atliktas kraujo tyrimas nieko guodžiančio nežada – Koko turi rimtų bėdų.
„Nustatė tai, kad labai kritinės būklės hemoglobinas. – Koks jis buvo? – Hemoglobinas, jeigu norma turėtų būti – prasidėti nuo 100, tai buvo – 50. Tai dvigubai mažiau, rekomenduojama perpilti kraują“, – teigia Koko šeimininkė.
Skubiai reikia donoro
Ir tai reiškia, kad Koko skubiai reikia kraujo donoro. Tiesa, Danutė katę atvežė dar detalesniam tyrimui. Netrukus veterinarė priima sprendimą atlikti išsamesnį tyrimą echoskopu.
Kol kas veterinarijos specialistai Koko nustatė mažakraujystę. Kas vyksta su kate, paaiškės per artimiausias kelias dienas.
Bet tikrai gali būti, kad jai reikės kraujo donoro. Tik štai Danutė sako paskelbus, jog reikalingas donoras, atsiliepė vos vieno katino šeimininkas. Veterinarijos gydytojai sako, esą katinų kraujo donorystė opi problema. Lietuvoje nėra vien katinų kraujo banko. Tai reiškia, kad prireikus, tenka gerai pasukti galvą, iš kur gauti kraujo katinui.
„Stebuklas, iš kur žmonės gauna. Nes tiek kačių neturim, žmonės savo kates donorystei išnaudoję būna. Kraujo banko kačių nėra, o jeigu yra, tai labai, labai reti atvejai“, – sako Jakovo veterinarijos centro gydytoja Laima Žiukė.
Katės iš globos namų netinka, mat nežinia, kokios ligos gyvūnus kamuoja. O poreikis donorystei didelis, kartais per kelias savaites tenka perpilti kraują ne vienam katinui. Tad visai praverstų, jeigu žmonės, turintys katinus, tiesiog skambintų į klinikas ir paliktų kontaktus – prireikus jų katė galėtų padėti sunkiau sergantiems gyvūnams, kaip, pavyzdžiui, Koko.
Kraujo donoru gali tapti bet kuris katinas nuo dvejų iki aštuonerių metų. Tinka bet kokia veislė. Svarbu gyvūnas būtų sveikas.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.