Kolegos iš Ukrainos reportažas apie mokytojas, kultūros darbuotojas, kurios nepabūgo ir ryžosi tapti išminuotojomis, kad jų vaikai augtų saugioje šalyje.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
„Netoli Kamianaja Jaruga kaimo, Charkivo srityje, vietinių teigimu, šių metų gegužės-birželio mėnesiais rusų dronas pataikė į du sunkvežimius, kurie gabeno šovinius. Sprogmenys išsibarstė pusantro kilometro spinduliu į skirtingas puses. Dabar netoliese dirba išminuotojai, jie ieško sprogmenų. Ir, beje, tarp jų yra moterų, kurios savo civilines profesijas iškeitė į snaiperių darbą'', – pasakoja žurnalistas Artiomas Listopadas.
Prie laužo šildėsi būrelis žmonių su specialiai pažymėtomis liemenėmis. Jos – apsauga nuo skeveldrų, tačiau dabar dar ir šildo. Atšiaurus vėjas košia kiaurai, ūkininkų laukuose sprogmenų ieškančius išminuotojus.
„Labai pavojinga, todėl turime atidžiai žiūrėti po kojomis šiame lauke“, – kalba išminuotoja Nadežda.
Vieni kolegos pietauja, Nadežda prie laužo šildosi rankas. Kol neprasidėjo plataus masto karas, šiomis rankomis ji apkabino šimtus vaikų – dirbo Donbaso kultūros centre su vaikų būreliais. Dabar renka sprogmenis Ukrainos žemėje.
„Maždaug prieš 3 mėnesius radau VOG-17 granatsvaidžio sprogmenį. Buvo šiek tiek baisu. Ieškojome priešpėstinių minų. Ir aš radau tą VOG-17. Paaskambinau vadovui, jis pasveikino mane su pirmuoju radiniu. Normalu bijoti. Minos yra labai baisu“, – pasakoja Nadežda.
Darbo labai daug
Pagrindinis išminuotojų įrankis yra detektorius. Jis aptinka visų rūšių geležinius objektus žemėje ir ant paviršiaus. Nuo to, kaip naudojiesi detektoriumi, priklauso tavo gyvybė, sako išminuotojos.
„Išminuotojams labai daug darbo, jo daugėja. Ekspertai kalba, kad Charkivo srities išminavimas truks dešimtmečius, jei ne šimtmetį. Beveik kiekvienas laukas mūsų šalyje, ypač ten, kur buvo okupacija, yra užminuotas“, – aiškina išminuotoja Alla.
Krūvą įvairios amunicijos grupelei išminuotojų pavyko rasti ūkininko laukuose. Visa tai jau neutralizuota. Bet jei išminuotojai nespėja – gali baigtis tragiškai.
Alla beveik ketvirtį amžiaus dirbo mokytoja ir sako nė už ką nebūtų patikėjusi, kad taps išminuotoja. Beje, į laukus su detektoriais Ukrainoje išeina vis daugiau moterų. Alla sako, kad jų organizacijoje, maždaug 30 procentų išminuotojų sudaro moterys.
„Mano manymu – šį darbą gali dirbti ir moterys, ir vyrai. Žinoma, būna atvejų, kai vyrams ką nors ištverti fiziškai lengviau. Bet čia smulkmeniškumas ir dėmesys yra svarbiausi“, – sako Alla.
Padeda ir dirbtinis intelektas
Išminuotojai jau išvalė apie 100 kvadratinių kilometrų. Didelius plotus iš oro padeda šukuoti dronai. O ieškoti amunicijos dronų nufilmuotuose vaizduose, padeda ir dirbtinis intelektas.
„Didžiulės teritorijos analizė užima daug laiko. Filmuojame kelias valandas, o analizė užtrunka kelias dienas. Žinoma, dabar galima pasinaudoti ir dirbtiniu intelektu. Turime didžiulį nuotraukų aplanką ir šis vaizdas yra analizuojamas“, – teigia drono operatorė Valentina.
Rusijai užpuolus Ukrainą, Valentina buvo evakuota į Prancūziją, bet ten negalėjo ramiai sėdėti, todėl grįžo į Charkivą. Turėdama IT ir fotografijos įgūdžių, moteris nusprendė dirbti su minomis ir amunicija. Kai kurios moterys neslepia, kad ieškoti sprogmenų pastūmėjo motiniškas instinktas. Alla ir Nadežda turi vaikų, o jų svajonė, kad vaikai gyventų saugiai.
„Turiu du mažamečius vaikus. Noriu, kad jie galėtų laisvai vaikščioti, kur tik nori. Ir nebijoti, kad gali užlipti ant minos. Aš jiems nesakau, kur dirbu“, – sako Nadežda.
Oficialiais duomenimis, Ukrainoje yra užminuota maždaug 140 tūkstančių kvadratinių kilometrų. Ir sudaro apie 23 procentus visos šalies teritorijos.
„Tai kaip Exupery kūrinyje – ryte pabudai, nusiprausei ir išvalai savo planetą. Mano požiūris į tai yra toks, kad aš valau savo planetą. Tai tokia paskata pabusti ryte ir eiti į darbą“, – kalba Alla.
Nors nemažai ukrainiečių meta savo įprastus darbus ir eina ginti šalies, įvairių specialistų vis dar labai trūksta. Tarp jų ir išminuotojų.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.