• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Energetikai ir ornitologai pristatė naujovę Lietuvoje. Ant vėjų jėgainių jie sumontuos išmaniąsias kameras, kurios atpažins saugotinus bei retus paukščius, o šiems priartėjus, laikinai sustabdys pačią elektrinę.

Energetikai ir ornitologai pristatė naujovę Lietuvoje. Ant vėjų jėgainių jie sumontuos išmaniąsias kameras, kurios atpažins saugotinus bei retus paukščius, o šiems priartėjus, laikinai sustabdys pačią elektrinę.

REKLAMA

Taip specialistai tikisi sumažinti į vėjo jėgainių mentes atsitrenkiančių paukščių – erelių bei juodųjų gandrų – žūčių. 

Ornitologas Julius iš dėžės traukia išskirtinės išvaizdos kamerą. Ji – naujovė Lietuvoje. Tokias kameras viena vėjo jėgaines statanti įmonė tvirtins jų viršūnėse tam, kad galėtų apsaugoti retus paukščius: mažuosius erelius rėksnius, juoduosius gandrus, vapsvaėdžius ir kitus didelius sparnuočius.

„Ji gali atpažinti, identifikuoti paukščius ir bendrai su sistema sustabdyti vėjo elektrinę, jei link jos skrenda plėšrus paukštis ir mato, kad jis turi galimybę nesustoti priskridęs iki menčių“, – pasakoja ornitologas Julius Morkūnas. 

REKLAMA
REKLAMA

Kamera turi ir naktinio matymo prietaisą, valytuvą bei yra šildoma iš vidaus, o prie elektrinės tvirtinasi galingu magnetu. 

Kamera gali atpažinti visus jai užprogramuotų rūšių paukščius artėjančius prie jos už kilometro. Sparnuočiui priskridus penkis šimtus metrų iki elektrinės, kamera siunčia signalą ir sistema pradeda ruoštis jėgainės stabdymui. Jei paukštis nekeičia krypties, elektrinės sparnai sustoja. 

REKLAMA

„Vėjo energetikai besivystant, besiplečia vėjo elektrinės, didėja, statosi įvairiose vietose ir atsiranda konfliktas tarp vėjo energetikos ir paukščių ir tam tikrose vietose atsiranda galimybė arba rizika paukščiams žūti dėl to, kad jie nemato prieš juos besisukančių menčių“, – sako J. Morkūnas. 

Mat ir šioje srityje žmogus suardė gamtoje nusistovėjusią tvarką.

„Tai dažniausiai yra dideli, sklandantys paukščiai, jie medžiodami žiūri žemyn, bet niekada evoliucijos eigoje nebuvo taip, kad kažkas prieš juos atsirastų ore skrendant didžiulis objektas, dėl kurio jie gali žūti“, – teigia ornitologas.

REKLAMA
REKLAMA

Sustojus elektrinei, elektros kainos nesikeis

Net pastebėję vėjo elektrinę, paukščiai nesuvokia, kad besisukanti mentė netrukus atsiras ten kur tuo metu jos nėra – jų kelyje. Tad ir sugalvojo Lietuvos verslas sparnuočiams padėti stabdydamas elektrines. 

„Be abejo, sustabdžius ar pristabdžius vėjo elektrinę, ji elektros nebegamina. Tai mes kaip vystytojas visą laiką ieškome sprendimų, kurie leistų subalansuoti žaliosios elektros energijos gamybą ir aplinkosaugą“, – teigia „Ignitis renewables" komunikacijos partneris Paulius Kalmantas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Energetikai žada, kad dėl sustojusios vienos ar kelių vėjo jėgainių, elektra žmonėms nepabrangs ir jos tiekimas nenutrūks. 

„Ši technologija leis sustabdyti, pristabdyti tik tas vėjo elektrines, kurios galimai gali kelti pavojų. Tai yra labai svarbu, tai reiškia, kad mes nestabdome visko, o tai padėtų paukščiams ir nestabdytų mums visiems svarbios elektros energijos gamybos“, – sako P. Kalmantas. 

REKLAMA

Juolab, kad per kelias minutes paukščiui praskridus kamera tai užfiksuoja ir vėl jėgainę įjungia. 

„Tai būna taip, kad dvi kameros seka vieną paukštį, kad galėtų nustatyti jo tikslų aukštį ir vienai kamerai jį „paleidus“, kita kamera perima sekimą ir tą paukštį stebi iki tol, kol jis palieką tą jautrią zoną ir galėtų vėl elektrinių parkas sėkmingai toliau veikti“, – komentuoja J. Morkūnas. 

Net du trečdaliai retų ar saugotinų paukščių Lietuvoje žūva dėl žmogaus veiklos.

Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Reikia drausti statyt vejo elektrines. Europa senai ju nestato. Stato tik saules. Vokiecia tik atnaujina jas, nes jos pasirodo kas 10 metu naujint sparnus reikia, o jie keliauja i savartyna. Zudo paukscius, o tai reiskia zydo ekosistema. Be jos mes visi gausim didžiulės saskaitas už maista. Mat maisto gavyba peiklauso nuo ekosistemos, kaip ir miskai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų