Apie Landsbergio eros pabaigą ir ar Kubilius turi šansų tapti erokomisaru, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Europors parlamento narys Andrius Kubilius ir politologas Vladimiras Laučius.
Pone Kubiliau, jei jūsų kandidatūra būtų buvusi pateikta iškart, ar reikalai būtų susiklostę kitaip?
A. Kubilius: Aš galiu tik tiek pasakyti, kad aš nemanau, jog mes čia kažkaip labai vėluojam, nors daugelis šalių yra įvardiję savo kandidatus, įvardiję, kokiose srityse manytų, kad jų kandidatai turėtų dirbti. <...> Tenka matyti, kad absoliuti dauguma valstybių pretenduoja į kokius nors ekonominius portfelius ir labai nedaug kas kalba apie plėtros arba gynybos komisaro portfelį. Šitoj vietoj, man atrodo, kaip tik tai, kas būtų svarbu Lietuvai – siekti, kad EK būtų dar aktyvesnė remiant ir Ukrainą, ir visus svarbius Europos rytų reikalus regiono politikoje. Tai tos galimybės tikrai lieka pasiekiamos, tik reikia pradėti siekti jų.
Ar jūs siektumėte paminėtų portfelių?
A. Kubilius: Kaip aš matau, kas naudinga valstybei, kur mes galėtume duoti didžiausią pridėtinę vertę Europos Sąjungai ir kartu sau, taip sakant, padėti ES formuluoti reikalingas politines nuostatas. Tai kaip tik šitoj vietoj, tuose saugumo reikaluose pačia bendriausia prasme mes turime unikalios patirties ir čia mes galėtume duoti didžiausią pridėtinę vertę. <...> Ta patirtis, kurią mes galim atsinešti į komisiją atstovaudami mūsų regionui su jo ypatingais saugumo iššūkiais, tokios patirties kitos šalys nelabai turi.
Kaip suprantu, tuose portfeliuose daug pinigų nėra. Ką mes galėtume nuveikti dėl Ukrainos ir dėl savo pačių saugumo?
A. Kubilius: Man atrodo, yra susiklostęs ne visiškai teisingas požiūris, kad komisaro svarba priklauso nuo to, kiek pinigų yra jo portfelyje. Pinigai, aišku, yra svarbu visada, bet politika yra ne tik pinigai. Politika yra ir idėjos, ir naujų nuostatų kūrimas. Paimkim tą patį visiškai naują gynybos komisaro portfelį, tai iš tikrųjų, pinigų ten tikrai nebus labai daug, bet tai, kad tektų atsakomybė pradėti kurti Europos gynybos sąjungą, ir pradėti kurti ją nuo visiškai naujų idėjų ir iniciatyvų, tai yra didžiulis dalykas, istorinis dalykas. Lygiai tas pats su ES plėtra. Svarbesnio projekto, kaip ES plėtra, geopolitine prasme, per artimiausius 10 metų aš nematau.
Ar plėtra, kai mes kalbam apie tam tikras valstybes, kurių gal net nereiktų ES, yra svarbiausias dalykas? Juk viena Ukraina gal net nelabai praeitų per visus europinius koridorius.
V. Laučius: Na, iš tiktųjų ES, Rusijai pradėjus plataus masto agresiją Ukrainoje 2022 m., pirmą kartą per visą savo istoriją tokiu mastu susidūrė su dviem iššūkiais, kuriuos anksčiau, jei jų ir turėdavo, juos apeidavo, nes į tą sritį labai lįsdavo. Tai yra geopolitika ir saugumas. Todėl kaip tik šie plėtros ir gynybos portfeliai abiem atvejais yra labai svarbūs, nes tai kalba būtent apie geopolitiką saugumą.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio viršuje.