Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Nuo pat ryto tūkstančiai lietuvių čia plūsta aplankyti artimųjų kapų. Dega žvakutes, neša gėles. Prie įėjimo yra susidariusios didžiulės spūstys. Nepaisant to, kad oras šiandien tikrai darganotas, ir pučia stiprus vėjas, žmonių čia tikrai ne mažiau.
Šitokios spūstys driekiasi kelis šimtus metrų nuo kapinių. Žmonės čia vyksta nepertraukiamai, nuosavais automobiliais, ar dažniau šiandien kursuojančiais autobusiukais. Na o kapinių prieigose budi gausios policijos pajėgos,prižiūri tvarką.
Nors atvažiuojant kamščiuose reikėjo stovėti pusvalandį, ar valandą, žmonės sako, kad jau pripratę. O ir prastas oras – ne kliūtis.
„Kiekvienais metais jau pripratę, iš ryto keliesi, atvažiuoji, valandėlę pastovi.“
„Aš turiu mašiną, bet patogiau autobusu.“
„Mes su autobusu, mums labai patogu, iš Žvėryno 63-u.“
„Oras nemaišo, tiesiog norisi atminti savo mirusius, pagerbti juos.“
Kai kurie sugalvoja ir išradingesnių būdų, kaip sutaupyti laiko.
„Su mašina atvykau, paspirtuku tik važiavau čia.“
Lankantieji artimųjų kapus sako, kad tiek Visų Šventųjų dieną, tiek Vėlines sutiks kaip ir įprastai – aplankę kapus pasimatys su artimaisiais, prisimins išėjusius.
„Susitinkam, vaikai, šeima. <...> Jokių užstalių nedarom, tiesiog pasikalbam apie išėjusius, prisimenam, visai ne liūdna gaida, tiesiog šviesiai.“
„Visada malda, ir žvakutė.“
„Daugiau taip susirenkam šeimoje, pasikalbėti, prisiminti savo artimuosius.“
Perka mažiau žvakių
Čia, prie kapinių žvakėmis prekiaujantis Kęstutis pastebi, kad lietuvių kapų lankymo įpročiai yra vis kuklesni – perka mažiau žvakių, populiaresnės ir mažesnės puokštės.
„Daugiausiai tai iš tų dirbtinių, ypač lapkričio pirmą – iš mažų dirbtinių puokštelių. Įvairiai perka, ir žvakutes ir gėles. Daugiau mažesnes žvakutes perka paskutinėm dienom“, – sakė prekiautojas Kęstutis.
„Sausų gėlių dirbtiniu, nenaudojamų, šitos puikiausiai atrodo.“
„Visada gyvą gėlę nešu. Chrizantema, tradicinė.“
„Žvakelė, gėlyčių. Po vieną žvakelę, ne augiau. <...> Kukliai, nėra ką statyt 10 žvakių, žvakelė, maldelė, čia yra svarbiausia.“
Gėlių ir vainikų kainos svyruoja nuo 5 iki 15 eurų. Žvakių – nuo 1 euro iki 4-rių.
„Tėčiui gyvas, krikšto tėčiui – negyvas. <...> 30 eurų už visas. Galvojau bus blogiau, bet ne taip baisiai.“
„Žvakutes ir gėlyčių trupučiuką. 5 eurus už dvi. <...> Daug maž tas pats.“
Rūpesčių pridarė audra – 40 kartų vyko į skirtingus iškvietimus
Na, o minint Visų šventųjų dieną, šalyje ūžianti audra pridarė rūpesčių ugniagesiams, kurie 40 kartų vyko į skirtingus iškvietimus, kuriuose šalino audros padarinius. Dažniausiai – traukė nuo važiuojamųjų kelių dalių išvirtusius medžius.
„Vilniuje, Žemynos gatvėj, prie daugiaaukščio pastato palydovinė lėkštė buvo atsikabinus, tai ją reikėjo nukelt, nes kėlė pavojų aplinkiniams“, – komentavo priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Miroslavas Gerasimovičius.
Stipriausiai gamta šėlsta pajūry. Smiltynėje stabdomi reisai iš Senosios perkėlos.
„Daugiausia tai pajūris, Klaipėdos apskritis, kažkiek Telšių ir Tauragės. Yra tų atvejų ir Zarasuose, Anykščiuose, bet pavieniai atvejai. Koncentracija didžiausia – Klaipėdos apskritis“, – sakė M. Gerasimovičius.
Verčianti medžius audra nuo ryto paliko ir tūkstančius žmonių be elektros. Anot elektros skirstymo operatoriaus atstovės, iš viso elektra buvo sutrikusi 7 tūkstančiams namų ūkių. Tačiau kadangi audra nesibaigia, šis skaičius svyruoja į abi puses.
„Dabar apie 3 tūkst. klientų, kuriems sutrikęs elektros energijos sutrikimas. Bet visi sutrikimai greitai pašalinami“, – sakė ESO atstovė Rada Juodkienė.
„Prašėme ir vakar, ir šiandien gyventojų, įvertinti savo būtiniausius poreikius, kad būtų galima apsirūpinti kelioms valandoms. Kur matome, kad sutrikimai užtruks, tinklui padaryta didesnė žala, ten stovi generatoriai“, – pridūrė ESO atstovė.
R. Juodkienė sako, kad sudėtingiausia padėtis Klaipėdoje, ten be elektros yra apie tūkstantis namų ūkių.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.