Apie tai, ar Lietuva išmoks Ukrainos pamokas ir ar pasiruoš blogiausiam scenarijui, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja aukšto rango Lietuvos karininkas, buvęs Lietuvos Respublikos kariuomenės vadas Arvydas Pocius ir diplomatas, politikas, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis.
Šie kariniai miesteliai – pirmieji per 34 metus. Ar mes vėluojame su gynyba?
A. Valionis: Dabar ir žmonės, ir politikai suprato, kad mūsų saugumas ir gerbūvis yra tiesiogiai susijęs su tuo, kaip mes stirprinsime savo integraciją į NATO ir kaip stiprinsime pačių ginklavimosi pajėgumus. Ir tai vyksta labai natūraliai, nes Lietuvos žmonės yra sveiko proto. Mes matėme karo pradžios visus etapus prie Ukrainos ir Rusijos sienos – 140 tūkst. pajėgų, atidaromos karo ligoninės, tada jau buvo praėję keli mėnesiai, jeigu ne pusę metų, nuo to, kai mes kalbėjom, kad tokios pajėgos nepuls Ukrainos. Vis dėlto, bloga ekspertizė lėmė, kad puolė. Nereiškia, kad mes visi tada klydom kalbėdami su kariškiais, diplomatais.
Laikas ginkluotis dabar, kol dar turime laiko ir kol ukrainiečiai už mus kariauja. Tai ką mes užsakome – artileriją, rimtesnę karinę techniką, ji ateis ne anksčiau, kaip po 5–7 metų. Jeigu tikėtume tuo, kad Rusija turės po tiek laiko vėl gebėjimus, kad galėtų kesintis į kokią nors NATO valstybę, mūsų bilietas į NATO penktą straipsnį yra mūsų pačių gynybiniai pajėgumai.
Buvęs kariuomenės vadas Vytautas Žukas kalbėjo, kad kariuomenė nėra pilnai apginkluota. Ar reikėtų tam skirti prioritetą?
A. Pocius: Nieko nenoriu sakyti prieš buvusį savo kolegą, bet lengviausia yra kritikuoti, kai nieko nedarai, Nepamirškime – Lietuvos kariuomenę atkūrė nuo nulio, mes nieko neturėjome. Prisiminkime, kaip išvarėme Rusijos kariuomenę iš Lietuvos – iš pradžių medžiokliniai, mažo kalibro šautuvai. Neįmanoma iš karto buvo visko įsigyti ir, kaip matome, nėra tokių parduotuvių, kur gali nusipirkti, pavyzdžiui, tankus. Jie yra gaminami, tai nėra taip paprasta iš valstybės biudžeto gauti tiek pinigų, kiek nori, nes biudžetas yra dalinamas visoms ministerijoms proto ribose.
Procesas yra ilgas. Mes visi laukiame, kad mūsų brigada būtų tokia kaip vokiečių, kuri atvažiuoja su naujausia, moderniausia ginkluote. Kai kuriems žmonėms dėl situacijos nežinojimo atrodo, kad ginklų ir pasiruošimo nėra – ne viskas turi būti visiems pasakojama, nebūtina pasakyti, kiek Lietuva turi kokios ginkluotės.
Visą pokalbį pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.