Apie tai trečiadienį diskutuota laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
Raimondas Kuodis: „Gera žemė tuščia nebūna“
Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis pabrėžia, kad reguliuoti demografijos rodiklius yra gana sunku, tačiau įmanoma.
„Gera žemė tuščia nebūna. Lietuva yra gana patogioje, geroje zonoje. Viskas priklausys nuo imigracijos politikos, kaip mums seksis susigrąžinti emigravusius tautiečius, kurių yra daug visame pasaulyje.
Manau, kad sąlygos prisitraukti atgal tuos, kurie pabėgo, yra. Tuo labiau, kad yra išstumiantys faktoriai – nelabai pavykę Brexit, svaro kritimai. Žmonės pamažu mato, kad su mūsų pragyvenimo lygiu, įperkamu būstu, nėra taip blogai, kaip būdavo prieš kelioliką metų“, – kalba R. Kuodis.
Anot jo, darbo rinka Lietuvoje pasidarė patrauklesnė, algos ėmė kilti, o tai gali paskatinti tautiečius grįžti. Vis dėlto gimstamumą auginti gali būti sudėtinga. Anksčiau vaikai šeimose turėjo pagalbininkų ir vaidmenį, tačiau dabar išlaikyti ir išmokslinti vaiką yra sudėtingiau.
„Tai yra etinis dalykas, ar galima tokį sprendimą, kaip vaiko gimimas, merkantilizuoti, paversti kaštų-naudos balansu. Viską įmanoma nupirkti, tačiau tikrai nesiūlau pirkti visko. Šalys, kurios bandė, turi išradingų metodų. Vokiečiai kažkada galvojo, kad reikia subsidijuoti pirmo vaiko gimimą, nes po pirmo vaiko atsiranda masto ekonomija šeimoje, antras vaikas kažkaip pats užauga, naudoja tuos pačius vėžimėlius ir panašiai.
Demografai yra mąstę, kaip pakreipti šeimas, kad jos pajustų džiaugsmą ir gyvenimo pilnatvę iš vaikų turėjimo. Dabar daug jaunų šeimų renkasi hedonistišką gyvenimo būdą, patogų keliauti. <...> Yra daug priemonių, kurias galima pabandyti. Ne mes vieni sugalvojome, kad pas mus demografinės problemos. Visi nori pasiekti 2,1 vaiko (rodiklį šeimoms – red. past.), kuris bent jau užtikrina visuomenės neišmirimą“, – pastebi ekonomistas.
Justas Džiugelis: „Jeigu tokiais tempais toliau mirsime, tai yra mūsų priešo svajonė, nes jam tiesiog nereikės nieko daryti“
Konservatoriaus J. Džiugelio vadovaujama Seimo darbo grupė neseniai suformavo rekomendacijas dėl ilgalaikės demografijos ir migracijos politikos. Anot J. Džiugelio, rekomendacijos formuotos remiantis „Eurostato“ duomenimis. Parlamentaras sako besidžiaugiantis, kad diskusijos apie demografinę padėtį Lietuvoje įgauna pagreitį.
„Visas rekomendacijų dokumentas šiuo metu yra perduotas Vyriausybei. Tai yra Vyriausybės, vykdomosios valdžios prerogatyvoje parengti priemonių planą, jį turėtume tvirtinti Seime rugsėjo mėnesį“, – teigia parlamentaras.
Anot jo, pirmiausia reikia politiškai apsispręsti, kokio tikslo ir kokiomis priemonėmis siekti.
„Mūsų tikslas yra, kad vienas dirbančiam žmogui netektų nepakeliama našta mokesčių siekiant išlaikyti tą visuomenės dalį, kuri dėl objektyvių priežasčių negali dirbti. Kitas aspektas – tai yra nacionalinio saugumo klausimas.
Pažiūrėkite, kas atsitiko Ukrainoje. Ukraina turėjo daug kariuomenės, daug žmonių ir pilietine valia apsigynė. Tiesą pasakius, jeigu tokiais tempais toliau mirsime, tai yra mūsų priešo svajonė, nes jam tiesiog nereikės nieko daryti“, – pastebi J. Džiugelis.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!