Vis dėlto žmonės viliasi tam tikrų kompensacijų – gatvių sutvarkymo ir saugumo priemonių, tam tikras nuolaidas išsiderėjo – pusiaukelės namuose gyvens mažiau nuteistųjų nei planuota iš pradžių.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Vietiniams gyventojams baimę kėlę pusiaukelės namai Kauno rajone, Domeikavos seniūnijoje, veikia jau gerą pusmetį. Šiuo metu ten gyvena 13 nuteistųjų, prieš namus protestus rengusi bendruomenė tikina, kad per šį laiką aplinkiniame rajone kelis kartus išaugo nusikalstamumas.
„Jei buvo 8 nusikaltimai, tai dabar yra 28 ar 26 – kartais išaugę. Yra net ir prekybos narkotikais atvejų registruota ir vagystės iš automobilių registruotos“, – pasakoja Kumpių-Šakių kaimo seniūnaitė Rima Stabrauskienė.
„Vienintelis faktorius, pasikeitęs per tą laiką, tai Pusiaukelės namų įsikūrimas, tai matom, kad yra kažkoks poveikis“, – teigia Domeikavos seniūnijos gyventojas Robertas Padleckis.
Kalėjimų tarnyba tikina, kad, remiantis statistika, daugiau įvykdyta vagysčių. Beveik visos jos iš parduotuvių. Esą taip jau sutapo, kad pusiaukelės namai atidaryti beveik tuo pat metu kaip ir vienas prekybos centras.
„Iš 19 įvykdyta iš prekybos centrų, su kuriais „pusiaukelė“ neturi nė vieno incidento, jei tai galima susiet su „pusiaukelės“ atidarymu“, – kalba Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Mindaugas Kairys.
Nuteistieji – akylai stebimi
Policija patvirtina, kad visi įtariamieji nustatyti. Tarp jų nėra nė vieno vietinio, nei nuteistojo iš Pusiaukelės namų. Bet vietiniai gyventojai įsitikinę kitaip.
„Įstaiga randasi šalia 3 ugdymo įstaigų. Kas mane neramina, kaip ŽIV ir AIDS asociacijos narę, aš žinau, kokia didelė problema mokyklose su narkotikais, tai, ką rodo ir padidėjęs nusikalstamumas, ir tai tikrai neramina“, – kalba Domeikavos seniūnijos gyventoja Dalia Grakulskytė.
Kalėjimų tarnyba sako ieškanti sutarimo su bendruomene, netgi atsižvelgusi į prašymą dėl mažesnio ten planuojamų apgyvendinti nuteistųjų skaičiaus.
„Per paskutinį mūsų susitarimą mes planavom iki metų pabaigos ten turėt iki 20 nuteistųjų, nes skaičius maksimalus – 25. Su bendruomene susiderėjom, kad iki metų pabaigos mes turėsim 15 nuteistųjų palaipsniui, šiuo metu čia yra 13 nuteistųjų“, – pasakoja M. Kairys.
O ir visi ten gyvenantys nuteistieji – akylai stebimi.
„Specifiniai nuteistieji keliami čia – nei smurtiniai, nei seksualiniai, nei su vaikų išnaudojimu susiję nusikaltėliai čia nekeliami. Dar svarbi detalė – nuteistiesiems taikomas stebėjimas, 24/7 jie yra su apykoje“, – tikina Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius.
Aplinkiniam rajone nori kamerų
Bendruomenė, visgi, viliasi tam tikrų kompensacijų – gatvių remonto ir papildomų saugumo priemonių.
„Turėtų būti investuojama ne tik į geras sąlygas kalinių, bet ir į aplinką, ją saugesnę padaryt, nes kažkaip kompensuot reikia“, – sako Domeikavos seniūnijos gyventojas Robertas Padleckis.
„Mes norime aplinkiniam rajone turėt keletą kamerų, kurios būtų perduotos į policiją ir būtų galima bet kada pasižiūrėti, jei kažkas įvyktų. Infrastruktūra yra labai prasta, nėra vaikams šaligatvių, nėra apšveitimo, prie mokyklos gatvė apverktinos būklės, vaikai eina važiuojamąja dalimi“, – kalba Kumpių-Šakių kaimo seniūnaitė.
Kauno rajono valdžia tikina, kad šalia pusiaukelės namų esančių gatvių, apie kurias kalba gyventojai, remontai planuojami, tiesa, vyktų dar negreit, mat yra prioritetų sąrašas.
„Yra penktoje vietoje eiliškume, ir reiktų 2–3 metus palaukti, bet jei seniūnaičių sueiga nuspręstų, kad čia yra prioritetinė gatvė, tai jie galėtų pakeisti tą tvarką. Domeikavos seniūnija yra didelė – 12 tūkst. gyventojų, 15 seniūnaitijų turime protingai ir logiškai paskirstyti lėšas, visus atliekamus darbus“, – komentuoja Kauno rajono vicemeras Paulius Visockas.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 8 Pusiaukelės namai, juose gyvena 162 nuteistieji.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
2.Atsėdėję kalėjime, žmonės turi eiti dirbti.
3.Eiliniai piliečiai turi būti apsaugoti nuo nusikaltėlių kėslų.
4.Policija turi užtikrinti, kad pirmieji trys punktai veiktų.