O štai pati rankomis stogais vaikščiojusi jauna panevėžietė įsitikinusi, kad dabar paaugliai taip tikisi sulaukti dėmesio – daugiau peržiūrų, pripažinimo kompanijoje. O apetitas, esą, kyla bevalgant. Tad ir iššūkiai paauglių darosi vis beprotiškesni.
Sutemus dvi paauglės guli ant važiuojamosios dalies, trečia tai fiksuoja telefonu. Ir, pasak liudininko, tik pamačiusios artėjantį automobilį, atsikelia nuo gatvės ir nubėga.
Tokie paauglių veiksmai sulaukė ne tik daugybės komentarų socialiniame tinkle. Žmonės su siaubu stebisi, ką išdarinėja paaugliai:
„Ne vieną komentarą teko skaityt, kad čia yra labai populiaru.“
„Gerai, kad viskas gerai baigėsi. Iki nelaimės minimaliai, baisu.“
„Neturi ką veikt, matyt.“
„Nesuprantu visai. Mes visai kitaip augom, tai visai nesuprantu.“
Ieško pripažinimo
Panevėžietė Klaudija Mackevičiūtė dabar mėgaujasi pasauliu per fotoaparato objektyvą. Tačiau prisipažįsta, kad paauglystėje būta visko – net labai pavojingų poelgių.
„Ką man reiškia užlipti ant stogo ir pavaikščiot ant rankų? Man smagu, man faina, aukštis, pavojus, asmeniškai aš jį myliu“, – tikino mergina.
Tiesa, Klaudija tvirtina visada suvokusi, kad kai kurie jos poelgiai tikrai labai pavojingi. Tad jais mergina niekada nesigyrė, ypač viešoje erdvėje.
O dabar pilni socialiniai tinklai vaizdų, ką išdarinėja jaunimas. Ir kaip šmaikštauja Klaudija, tikrai ne šokių ar dainavimo sugebėjimus jaunimas demonstruoja. Kai kurie veiksmai mažų mažiausiai kelia šiurpą.
„Dabar jaunimas nori daryti išprotėjusius dalykus. Auga apetitas – kuo didesnis iššūkis, tuo daugiau peržiūrų, tuo atrodai drąsesnis prieš bendraamžius“, – kalbėjo Klaudija.
Pilna vaizdo įrašų ir kaip jaunimas smaginasi vartodami svaigalus ir vieni kitus filmuodami.
„Aš esu mačiusi, kaip vienas vaikinas 18 metų susilažinęs iš 50 eurų išgėrė gal 38 skardines energetinio. Man tai buvo beprotiška“, – pasakojo panevėžietė.
„Be abejo, tai yra tam tikri trendai, tam tikros populiarios temos, kurios yra visuomenėje. Vaikai pasižiūri ir kopijuoja vienas kitą“, – sakė psichologas, socialinis darbuotojas Ramūnas Jukna.
Ragina nesmerkti
Tačiau tikrai ne visi laipioja stogais ar imasi beprotiškiausių iššūkių. Tad psichologas ragina neskubėti smerkti iš pirmo žvilgsnio net gyvybei pavojingų vaikų poelgių.
„Mūsų ugniagesiai, mūsų greitosios pagalbos vairuotojai, policininkai, kariai, realiai jie turi išsiugdyti šitą pradą savyje, jie turi įveikti baimės jausmą, turi vaikščioti tais ašmenimis. Ir šia prasme, jei mes teisingai nukreipsime tuos vaikus, jie gali išaugti herojais“, – teigė R. Jukna.
Ir atvirkščiai. Pasak specialisto, smerkdama ir niekindama tokius vaikus visuomenė juos atstums ir gali dar labiau paskatinti ieškoti aštrių pojūčių kurie gali baigtis ir tragiškai.
„Pakvėpuoti, nusiraminti ir pamąstyti, ko trūksta mano vaikui. Gal mums reikia su juo nuvažiuoti į šaudyklą, gal į kokią dziudo treniruotę, gal mums reikia pasikalbėti, pasigrumti su vaikais namuose“, – patarė psichologas.
„Turbūt pirmiausia tėveliams reikėtų atkreipti dėmesį, labiau, aktyviau pastebėti jaunimo mėgstamas medijas, tą patį „TikTok“, – antrino Panevėžio policijos atstovė Odeta Jukniūtė.
O štai Klaudija dar griežtesnė: „Reikėtų pradėti riboti socialinius tinklus, pradėti žiūrėti, ką vaikai žiūri internete, nes internete be proto daug įvairių žmonių, kurie išdarinėja beprotiškiausius dalykus.“
Pašnekovai vienbalsiai tvirtina, kad suaugusiųjų pareiga, mažų mažiausiai, pasikalbėti su vaikais apie rizikas. Ir ne tik tiesiogines, kad gulintį gatvėje gali pervažiuoti automobilis arba laipiojant stogais paslysti koja, bet ir pasekmes įvairiausią turinį talpinant kiekvienam prieinamoje internetinėje erdvėje.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:

















































































































































































































































