• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei naftos kainos išliks stabilios, dėl didinamų akcizų kitąmet vairuotojams teks mokėti brangiau už degalus. O Lietuvos banko vadovas perspėja, kad prasidės grandininė reakcija – brangs maisto prekės ir paslaugos. Degalinių savininkai jau baiminasi apyvartos sumažėjimo, nuogąstaudami, kad vilkikų vairuotojams degalų Lietuvoje piltis nebeapsimokės. 

Jei naftos kainos išliks stabilios, dėl didinamų akcizų kitąmet vairuotojams teks mokėti brangiau už degalus. O Lietuvos banko vadovas perspėja, kad prasidės grandininė reakcija – brangs maisto prekės ir paslaugos. Degalinių savininkai jau baiminasi apyvartos sumažėjimo, nuogąstaudami, kad vilkikų vairuotojams degalų Lietuvoje piltis nebeapsimokės. 

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.

Dyzelino litras kitąmet kainuos vidutiniškai 17 centų brangiau nei šiemet, o benzinas pabrangs 8 centais. Tokį degalų kainų šuolį prognozuoja Lietuvos energetikos agentūra dėl buvusių valdančiųjų sprendimo nuo sausio didinti degalų akcizus. 

Jau kaupia atsargas

Vairuotojai pripažįsta, kad prieš įsigaliojant didesniems mokesčiams, jau skuba pildytis degalų atsargas:

REKLAMA
REKLAMA

„Taupom, brangu. Dabar pilsiu pilną baką ir žiūrėsim.“   

„Dabar reikia pilną baką pilti.“  

„Bakas nėra labai talpus, kiek pavyksta užsipilti baką, tiek.“   

„Įvertinus kainų pokyčius tikėtina, kad trumpalaikio brangesnio dyzelino tendencija pasidarys nuolatinė. Aritmetiškai, kai didinam daugiau akcizą dyzelinui, ir kainos atitinkamai sureaguos“, – tikino Energetikos agentūros analitikas Vytenis Gudelis.

REKLAMA

Visgi agentūros analitikai mėgina guosti, kad tokio brangimo laukia, jei išliks stabilios naftos kainos. Jie visgi viliasi, kad dėl geopolitinių priežasčių Europoje nafta kitąmet turėtų 5 proc. atpigti, dėl to esą ir degalai Lietuvoje turėtų brangti mažiau.   

„Geopolitinė situacija, tiekimas, gamybos mažinimai ir didinimai – prognozuoti ganėtinai sunku. Pagal ateities sandorius manoma, kad naftos metinis vidurkis gali būti dabartiniame lygyje ar net mažesnis“, – pridūrė Energetikos agentūros analitikas Dovydas Balčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje degalai pigesni nei kitose Baltijos šalyse ir Lenkijoje, tačiau Lietuvoje padidėjus akcizams, kainos bus panašios – pripažįsta Energetikos agentūros vadovė.

„Regione galimai mūsų kainos labiau taps panašios į tas, kokios šiuo metu yra kitose Baltijos valstybėse. Nesigirdėjo, kad jie peržiūrėtų savo mokesčius“, – teigė Energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.

O tai, kad brangsiantys degalai Lietuvoje paskatins ir kitų prekių brangimą, patvirtino ir Lietuvos banko vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dalį kainų padidėjimo sugers namų ūkiai, kurių pajamos auga labai sparčiai, patirs verslai dalį kainų padidėjimo, kuris pavirs į galutines prekes ir paslaugas“, – vardijo Gediminas Šimkus.

Tvirtina nesantys grinčais

Beje, agentūros ekspertai pastarosiomis savaitėmis jau fiksuoja Lietuvoje degalų brangimą ir aiškinasi, ar taip degalinės ne per anksti didinasi savo maržas, mat nauji didesni akcizai įsigalios tik sausio 1 dieną.

REKLAMA

„Degalinėse kainų didėjimo tendencija trumpalaikė? Prieš šventes, kaip visada, atsiranda nuolaidos? Ar virs į ilgesnį kainų augimą?“ – klausė V. Gudelis.

Lietuviškų degalinių atstovai tvirtina kainų nekeliantys artėjant didesniems mokesčiams, tačiau už konkurentus atsakyti nesiima.  

„Yra įvairių degalinių, ir be akcizo kėlimo degalai skiriasi 15 ct/litrui kaina. Tinklų turime visokių. Bet lietuviškas degalines galiu komentuoti, kainos mažiausios, kaina nekyla, stengiamės nebūti grinčais, nevogti Kalėdų“, – tvirtino Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas Karolis Stasiukynas.

REKLAMA

Na o naujieji valdantieji sako nedrįstantys atšaukti dešiniųjų Seimo priimto akcizų didinimo plano.

„Ar bus vyriausybės bus kiti sprendimai, negaliu atsakyti, programos nebuvo ir didelės diskusijos nebuvo“, – kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.

Lietuviškų degalinių atstovai perspėja, kad politikų planai padidinus degalų akcizus surinkti į biudžetą daugiau pinigų gali ir neišdegti, mat tranzitinio transporto vairuotojai degalus gali imti masiškai pirkti Lenkijoje ir Latvijoje.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Trečiadienį neste dyzelio kaina 1,38 , o jau ketvirtadienį 1,48. Nors nafta nebrango. O ir priežasčių naftai brangti nėra jokių. Kaip visada pas mus viskas atvirkščiai. Degalinių godumui nėra ribų.
Yra labai paprastas sprendimas. VMI su FNTT atlieka visų degalinių finansinį auditą. Jei nustatoma, kad bent vienos rūšies kuru buvo ar yra ir dabar prekiaujama didesniu antkainiu nei 20-25% (skaičiuonat nuo savikainos be PVM), tokių degalinių turtą nacionalizuoti, o sąvininkus bei akcininkus sušaudyti už antivalstybinę veiklą. Tokie padlos didina infliaciją, mažina gyventojų perkamąją galią, didina skurdą ir įtakoja visų prekių, ir paslaugų brangimą, nes visi paslaugų bei prekių kainas "susieja" su kuro kainomis.
Smauk savus ir duok uždirbt svetimiems
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų