Apie tai A. Dulkys ir S. Čaplinskas trečiadienį kalbėjo TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
Situaciją vertina kaip stabilią, tačiau ragina neatsipalaiduoti
Anot ministro A. Dulkio, koronaviruso situacija šiuo metu šalyje yra stabili, tačiau kalbėti apie pandemijos pabaigą dar per anksti. S. Čaplinskas taip pat mano, kad COVID-19 sezoniniu gripu vadinti dar per anksti.
„Jeigu kažkas nustojo jus smūgiuoti į veidą, o smūgiuoja į šonkaulius – ar kova jau baigėsi?“ – klausia S. Čaplinskas.
Šiuo metu koronavirusas per dieną nusineša kelias gyvybes, o naujų atvejų nustatoma apie tūkstantį. Vis dėlto nustatomų atvejų skaičius gali neatitikti realios situacijos, mat mažėja atliekamų tyrimų skaičius, žmonės paprasčiausiai pripranta.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) taip pat rekomenduoja dar neatsipalaiduoti.
„Virusas toliau plačiai plinta pasaulio mastu, patiria didelį imuninį spaudimą. Apie 80 proc. žmonių yra susidūrę su vakcina arba su virusu. Tada virusui susidaro dar geresnės sąlygos bandyti apeiti imunitetą.
Per daug optimistiškai buvo tikimasi, kad mRNR vakcinos užkirs kelią viruso plitimui. Dabar jau žinome, kad to nepavyks padaryti ir prognozuojama, kokie toliau gali būti štamai.
Dauguma naujų porūšių yra iš omikron atmainos, žmonėms gali susidaryti įspūdis, kad virusas mažai evoliucionuoja. Nieko panašaus – jis toliau plačiai evoliucionuoja ir sugeba apeiti imuninę sistemą. Čia yra didelė bėda“, – sako S. Čaplinskas.
Visą laidą žiūrėkite čia:
A. Dulkys sako, kad pandemija iš esmės neturės pabaigos, o šiuo metu svarbu skirti dėmesį toms vietoms, kurias virusas dabar pažeidžia labiausiai.
„Užmiršome senas patirtis, kad nė viena pandemija neturi pabaigos. Pirmoji (fazė – aut. past.) yra kada diskutuoja mokslininkai, ieškoma atsakymų, priešnuodžių, testų, vakcinų. Tada medicininiu požiūriu pandemija yra aiški.
Antras etapas – politiniai sprendimai, kada pandemija valdoma vyriausybių, ministerijų sprendimais, suvaržymai.
Dabar yra trečiasis etapas, susijęs su smūgiais ilgalaikėms ligoms – post-covidą, long-covidą, nerimą, psichinę sveikatą, apie ką nenorime kalbėti, Norime kalbėti apie mokslinius dalykus, bet yra ilgalaikės pasekmės, kurios trunka ilgiau“, – kalba ministras.
Anot jo, ilgalaikės pasekmės atsiranda po persirgimo COVID-19. Iš keturių esančių ligoninėje žmonių trys dažniausiai yra nepasiskiepiję. Būtent tai, kaip sako ministras, yra priežastis skiepytis.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!