Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kai visi nešiojantys kontaktinius lęšius juos ryte įsideda, Kaune gyvenantis dvylikametis Nojus atvirkščiai – išsiima.
Ryte mato tobulai
Nojus su kontaktiniais lęšiais, kurie yra kitokie nei įprasti – kieti, miega visą naktį. O atsikėlęs ir išsiėmęs lęšius, gali apsieiti be anksčiau nešiotų akinių.
„Nuo pat ryto, kai tik išsiimu, iki pat vakaro, kol vėl deduosi, matau tobulai“, – tikino kaunietis Nojus.
Nojaus mama iš pradžių net nepatikėjo, kad sūnus pradėjo matyti be akinių ir net geriau už ją pačią.
„Važiuojant paprašiau, kad padiktuotų priešais važiavusio automobilio valstybinius numerius ir jis man puikiai padiktavo, aš pati turėjau pasižiūrėti iš arčiau“, – su šypsena pasakojo mama Jurga.
Iki tol nešioti akinius Nojui nebuvo patogu, ypač sportuojant, šokant.
„Ypač varžybose, kai esi ant parketo, su akiniais tikrai labai sunku išvengti poros, kad neatsitrenktum, na, sunku išlaviruoti“, – pasakojo jaunas vaikinas.
Prieš pusmetį Nojaus mama sužinojo, kad galima specialius lęšius nešioti naktį, o dieną puikiai matyti be jų.
„Aš gana skeptiškai į tai žiūrėjau ir kažkaip galvojau, jeigu čia jau toks būdas būtų, tikrai visi jau būtų nusiėmę akinius“, – kalbėjo moteris.
Abejojo, bet išbandė. Niekada net minkštų lęšių nenešiojusiam Nojui pirmą kartą įsidėti kietus nebuvo lengva.
„Patį pirmą kartą buvo iššūkių, bet tu juos įveiki, įsidedi, biškį pagulinėji, pažiūri, koks efektas ir tikrai gerai“, – tikino Nojus.
„Pirmosiomis dienomis tai sakydavo, kad jam jautru akiai, tarsi taip grauždavo, tai jis įsilašino nujautrinamųjų lašiukų, jam tiesiog drąsiau, o dabar ne, jau apsiprato ta akutė ir tiek“, – pasakojo mama Jurga.
Gerai matyti pradėjęs Nojus mokykloje iš pirmo suolo persėdo į galinį ir jau pamiršo akinius.
„Net nežinom, kur tie akiniai padėti“, – juokėsi Nojaus mama.
Gerina regėjimą
Naktį nešiojami ortokeratologiniai, kaip juos vadina gydytojai, lęšiai ne naujiena – šis regos korekcijos metodas buvo atrastas beveik atsitiktinai prieš 64 metus JAV, kai buvo pastebėta, kad kietų kontaktinių lęšių nešiotojai, išsiėmę lęšius, kurį laiką mato gerai.
„Per naktį pasikoreguoja ragenos forma, persitvarko ašarų plėvelė, ir taip ryte išsiėmus tą kontaktinį lęšį, mes galime turėti puikų šimtaprocentinį matymą į tolį“, – akių ligų gydytoja Rūta Jarusevičienė.
Tokie lęšiai tinka ir trumparegiams, ir toliaregiams.
„Kalbant apie dioptrijų apribojimus, kalbant apie trumparegystę, jie tinkami dažniausiai iki -9 dioptrijų, kalbant apie toliaregystę, iki +3,5 dioptrijų, na ir koreguoja šie lęšiai astigmatizmą, -2,5 dioptrijų“, – vardijo R. Jarusevičienė.
Tiesa, naktį dėvimi lęšiai netinka tiems, kas naktį turi dirbti, o įsidėjus jie ne iškart suveikia šimtu procentų.
„Pirmą kartą aš mačiau pusę dienos ir jau į vakarą tikrai mačiau, kad mano akys silpnėja, antrą dieną mačiau, kad mano akys dar geriau veikia“, – pasakojo Nojus.
Jauniausias akių ligų gydytojos pacientas, kuris miega su kietaisiais lęšiais – vienuolikos.
„Techniškai kalbant, galėtume mes tuos lęšius dėti nuo 7 metų vaikui, tačiau reikia žiūrėti į vaiko brandą, žiūrėti, kada jau vaikas būtų drąsus, norėtų tuo dalyku užsiimti“, – pabrėžė akių ligų gydytoja.
Nors vaikams gali būti iššūkis švariai įsidėti lęšius, būtent jiems gydytoja juos rekomenduoja labiausiai.
„Šie lęšiai ne tik iškoreguoja matymą, bet vaikams jų porūšis stabdo trumparegystės progresavimą“, – pridūrė R. Jarusevičienė.
Vis dėlto pasiryžę naudoti naktinius lęšius turi ypač laikytis higienos, kitaip gresia akių uždegimas, ragenos opos. Ortokorekcijos negalima taikyti, jei žmogus dažnai serga akių uždegimu, sausų akių sindromu.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.