14 mėnesių mažylį su žmona auginančiam Dmitrijui prieš savaitę teko gerokai išbandyti savo kantrybę. Po mažojo medicininės apžiūros medikai tėvams patarė užsirašyti pas alergologą Antakalnio ligoninės padalinyje. Vilnietis tikrai nesitikėjo, kad prisiskambinti į registratūrą bus sunkiau nei audiencijai pas popiežių.
Vilnietis Dmitrijus Ivanovas pasakoja: „Penkias dienas su žmona skambinome po 3–4 kartus per dieną kiekvienas. Tai registracijos numeriu skambinant arba signalas ir ragelis numetamas, arba signalas eina, bet niekas nekelia. Tai užtruko 4–5 dienas prisiskambinti.“
Nors vargais negalais prisiskambinus bėdos išsisprendė, netrukus vaikelį pavyko užrašyti pas specialistą, vėliau tokius vargus su ištisas valandas užimtomis linijomis Dmitrijus patyrė ir Naujininkų poliklinikoje, vėliau ir privačioje klinikoje. Ir taip ne tik sostinėje.
Prie Panevėžio poliklinikos laukiantys žmonės taip pat pasakoja apie kryžiaus žygius skambinant į registratūrą, tad dalis neiškentę traukia į gydymo įstaigą ir bando dėl vizito tartis gyvai. Deja, ir čia jiems siūloma pasinaudoti telefonu.
Žmonės pasakoja, kaip viskas vyksta:
„Sėdėjau čia dešimt minučių. Skambinau, tai užimta ir užimta.“
„Vieną dieną pavyko prisiskambinti, o kitą, prisimenu, buvo pirmadienis, tai gal 18 kartų skambinau ir užimta buvo.“
Poliklinikos prieigose pacientų temperatūrą tikrinanti ir į vidų įleidžianti darbuotoja pasakoja, kad registratūros telefonai kaista, tačiau dėl susidarančių eilių tik poliklinikos kaltinti negalima – esą dalis skambinančiųjų būna nepasiruošę pokalbiui.
„Keturi telefonai ir taip iki pat septynių. Ir žmonės dejuoja – pagaliau prisiskambinau. Sakau, užsirašykite daktaro numerį. Sako, neturiu kuo. Na, tai sakau, jei turėtumėte, tai jau būtumėme baigę pokalbį, tad dabar kiti neprisiskambina“, – pasakoja poliklinikos darbuotoja.
Į pykstančių pacientų ir skambučiais užverstų gydymo įstaigų dvikovą teko įsitraukti Sveikatos apsaugos ministerijai. Ši įpareigojo valstybines ligonines, poliklinikas pertvarkyti savo registratūrų ir informacijos skyrių darbą. Joms pavesta tobulinti skambučių srautų valdymą ir įdiegti technines priemones, kurios padidintų pacientų galimybę prisiskambinti.
Taip pat užtikrinti grįžtamąjį ryšį – jei pacientui visgi nepavyksta prisiskambinti, gydymo įstaigos privalo jiems perskambinti iškart, kai tik atsiranda galimybė.
Sveikatos viceministrė Kristina Garuolienė situaciją komentuoja taip: „Kiekviena įstaiga, atsižvelgdama į savo specifiką, turi pagerinti prieinamumą pacientams pasiekti gydytojus.“
Medikai sako, kad pastaruoju metu pacientų antplūdis juntamas dėl to, kad karantino metu žmonės bijojo lankytis gydymo įstaigose, o ir pirmenybės nuotoliniam pacientų aptarnavimui ministerijos nurodymu buvo atsisakyta.
Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus sako, kad gydymo įstaiga ruošiasi tobulinti registracijos sistemą, tačiau tai užtruks.
„Ligoninė ruošia dokumentus įsigyti virtualiai telefono stočiai, kad priėmus 60 skambučių jį nenulūžtų, o priimtų tūkstančius skambučių, ką gali padaryti kompiuteris, kad pacientas greičiau prisiskambintų ir registruotųsi pas norimą daktarą“, – sako jis.
Pagrindinė Klaipėdos miesto poliklinika pateikia konkrečius skaičius. Jei pernai rugpjūtį jie sulaukė 35 tūkstančių skambučių, tai šį birželį telefonai kaito 162 tūkstančius, o liepą net 195 tūkstančius kartų.
„Dabar vasara, atostogų metas, tai daktarai irgi atostogauja. Kiti priiminėja už du daktarus, dirba dvigubu krūviu. Todėl ir eilė priėmime. Tiesiog neįmanoma daugiau priimti ir tuščių vietų nėra“, – komentavo Klaipėdos miesto poliklinikos vyr. gydytojo pavaduotoja Alfreda Pangonienė.
Jei į poliklinikas tautiečiai skambina užsiregistruoti patys, tai į ligonines kreipiasi ir ten besigydančių žmonių artimieji. Tad bent didžiausioje šalies gydymo įstaigoje – Santaros klinikose greitu metu atsiras ir skambučių centras.
Daugiau detalių – vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.