Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Įniršęs D. Trumpo personažas kompiuteriniame žaidime skuba įvykdyti užduotį: surinkti tarifus iš šešių šalių, tarp kurių Kinija, Europos Sąjunga ir … išgalvota šalis – Musklendija.
Šių dienų realybė nuo kompiuterinio žaidimo mažai kuo skiriasi. Jungtinių Valstijų vadovas tarifais tiesiog užvertė prekybos partneres.
„Užsienio lyderiai pavogė mūsų darbo vietas, užsienio sukčiai apiplėšė mūsų fabrikus“, – aiškino D. Trumpas.
Rezervinės valiutos kursas smuko
D. Trumpas žada panaikinti Jungtinių Valstijų tarptautinės prekybos deficitą. Esą šalis patiria nuostolius, ja naudojamasi. Tokie pažadai skamba it muzika D. Trumpo rinkėjų ausims, tačiau ekonomistai sako, kad Amerikai tarptautinė prekyba neša didelę naudą, net su prekybos deficitu, visų pirma, dėl dolerio. Daugiau kaip pusė prekybos sandorių vyksta doleriais, o tai Jungtinėms Valstijoms yra didelis finansinis privalumas.
„Turint rezervinę valiutą iš esmės tu gali spausdinti lėšas ir už pažadą, kad tas atspausdintas daiktas arba netgi šiais laikais jau nereikia spausdinti, yra tiesiog įrašas kompiuterio ekrane, už pažadą, kad tas daiktas turi vertę arba valiuta turi vertę, tu gali nupirkti realius daiktus, kurių tau reikia. Tai čia yra pagrindinis privalumas ir pagrindinė JAV atspara arba jėgos taškas“, – teigė ekonomistas Marius Dubnikovas.
D. Trumpas tarifais apšaudė partneres, tačiau pataikė ir į dolerį – rezervinės valiutos kursas smuko labiausiai nuo 2022 metų.
Ekonomistai sako, kad prekybos deficito mažinimas yra tiesiogiai susijęs su valiutos nuvertėjimu, ir tai – ne šiaip teorija, o istoriniai pavyzdžiai.
„Vykdydami šią politiką iki galo, neabejotinai bus sukurta aplinka, kurioje svarbus dolerio, kaip rezervo valiutos, statusas pasikeis. Istorija mus moko, kad režimai, karalystės, regionai, kurie turėjo rezervo valiutos statusą, patyrė milžiniškus ekonomikos sunkumus, kai prarado tą statusą“, – aiškino ekonomistas Karlas Tanenbaumas.
Doleris nuo pokario laikų yra pasaulinė rezervo valiuta. Užsienio šalys šia valiuta laiko savo rezervą. Beje, Kinija, kurią D. Trumpas taip pliekia, turi didžiausią dolerių rezervą – daugiau kaip 3 trilijonus. Tačiau D. Trumpo sukeltas chaosas įnešė abejonių dėl dolerio patikimumo.
„Pastaruosius dešimtmečius doleris buvo esminė Jungtinių Valstijų politikos ašis, dėl to politika buvo pastovi. Manau, kad Trumpo administracija taip pat turi tokį požiūrį. Tačiau jis labai nenuoseklus. Tai, kas atsitiko pastarosiomis dienomis ir savaitėmis, kenkia pasitikėjimui JAV valiuta“, – teigė Prancūzijos banko vadovas Francois Villeroy.
Aiškina, kad JAV ekonomika atrodo geriau nei skelbia žiniasklaida
Tuo metu D. Trumpas demonstruoja pasitikėjimą savimi. Esą spaudimas tarifais – puikiai veikia.
„Sakau jums, tos šalys skambina man, bučiuoja man užpakalį. Jie miršta, kaip nori susitarti. Prašau, prašau, pone, susitarkim. Padarysiu bet ką, padarysiu bet ką, pone“, – sakė D. Trumpas.
Prezidentas viešai žemina savo partneres, kurios kiekvienais metais išperka Amerikos deficitą, paprasčiau tariant – biudžeto skolą. Iki šiol Vašingtonui nereikėjo pirkėjų vilioti didelėmis palūkanomis, nes Amerika – istoriškai – buvo patikima partnerė, o doleris stabilus. Beje, Kinija, po Japonijos, yra didžiausia Amerikos obligacijų pirkėja. Amerikos priklausomybė nuo Azijos galiūnės siutina viceprezidentą J. D. Vance'ą.
„Mes skolinamės iš Kinijos varguolių, kad galėtume pirkti daiktus, kuriuos Kinijos varguoliai pagamino. Tai nėra klestinčios ekonomikos receptas“, – aiškino JAV viceprezidentas J. D. Vance'as.
Keikdamasis, demokratas Kongreso narys, D. Trumpo patikėtinio klausia, kas atsakingas už Jungtinių Valstijų prekybos politiką. O atsakingas asmuo – Jungtinių Valstijų iždo sekretorius Scottas Bessentas sako, kad baimės dėl ekonomikos yra žiniasklaidos pramanas.
„Manau, kad ekonomika pirmą ketvirtį atrodo geriau, nei skelbia žiniasklaida. Matome puikius duomenis iš kredito kortelių įmonių, bankų“, – tikino JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas.
Iždo sekretoriaus kalba apie klestinčias, bankines paslaugas tiekiančias įmones, kurios didelę kapitalo dalį susikrauna iš veiklos užsienyje. O kur dar telekomunikacijos, draudimo, aukštųjų technologijų paslaugų bendrovės, ar eiliniam žmogui labiau atpažįstamas filmų ir serialų transliuotojas.
Grasina apmokestinti paslaugas
Amerika yra didžiausia paslaugų eksportuotoja pasaulyje ir šios paslaugos nėra apmokestintos tarifais, tačiau D. Trumpas savo prekybos kare apie šią pelno dalį neužsimena.
„Muitai nustatomi pagal prekybos disbalansą – PREKIŲ – nevertinamos paslaugos. Kaip pavyzdžiui, su Europa, disbalansas yra prekėse, bet disbalansas visiškai į priešingą pusę yra paslaugose“, – teigė ekonomistas M. Dubnikovas.
2023 metais Jungtinės Valstijos europiečiams tiekė paslaugų už 427 mlrd. eurų. Europos įmonės paslaugų amerikiečiams pardavė mažiau, todėl pagal D. Trumpo prekybos logiką Europa patyrė 108 mlrd. eurų nuostolių. Ir štai D. Trumpo kaltinimais ir tarifais užverstas Briuselis prabilo paties prezidento kalba – jau pagrasino apmokestinti amerikiečių tiekiamas paslaugas.
„Prielaida, kad prekybos deficitas yra problema, savaime yra klaidingas vertinimas. Galiausiai, globalizacija padeda visoms ekonomikoms, ypač Amerikos ekonomikai – jų BVP gauna milžiniškos naudos, didesnės nei dauguma Europos šalių“, – sakė Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas.
Ekspertai vieningi, tarptautinės prekybos sistemą reikia tobulinti. Tačiau abejojama, ar staigios ir nepastovios Jungtinių Valstijų lyderio priemonės padės tai padaryti.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:






































































































































































































































































BUTINA nepavargti remti Ukrainos!! Mes visa lietuva turime nepavargti buti Ukraina !!
PRIVALOME siusti LT karius i Ukraina !! Reikia kuo daugiau sankciju deti Rusijai ir visoms PRO-rusiskom salim!!