Portalo tv3.lt skaitytoja Rima dalijosi abejonėmis dėl ligos išmokos. Ji pasakojo, kad neseniai įsidarbino naujame darbe.
„Dirbu dar tik 2 mėnesius, bet netikėtai susirgau. Noriu pasiimti nedarbingumą. Tačiau iškilo klausimas, ar galiu jį pasiimti, jeigu dar nesibaigė mano bandomasis laikotarpis.
Ar gausiu ligos išmoką? Ar tiesiog teks susitaikyti, kad sirgdama negausiu jokių pajamų“, – klausė moteris.
Ligos išmoką moka darbdavys ir „Sodra“
Anot „Sodros“, blogai pasijutus, pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją.
Diagnozavęs ligą, jis paskirs gydymą, išduos nedarbingumo pažymėjimą. Tada būtina informuoti darbdavį, kad sergate ir negalite dirbti. Jis apmoka dvi pirmąsias ligos dienas, o nuo o nuo 3 ligos dienos moka „Sodra“.
„Nėra atsižvelgiama į apdraustojo asmens turimą ligos socialinio draudimo stažą. Už dvi pirmąsias nedarbingumo dienas darbdavys turi mokėti išmoką, ne mažesnę kaip 62,06 proc. gavėjo vidutinio darbo užmokesčio“, – komentavo „Sodra“.
Nuo trečiosios laikinojo nedarbingumo dienos ligos išmoką moka „Sodra“. Norint gauti ligos išmoką iš „Sodros“, reikia būti apdraustam, tai yra tuo metu turėti darbo ar tarnybos santykius bei pirmajai ligos dienai turėti ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.
„Neturi reikšmės, ar šis stažas sukauptas vienoje, ar keliose darbovietėse. Pavyzdžiui, per pastaruosius metus žmogus 2,5 mėnesio dirbo ir už jį buvo mokėtos socialinio draudimo įmokos pas vieną darbdavį, o dvi savaites pas kitą. Jei kartu sudėjus šiuos laikotarpius, susidaro bent 3 mėnesiai per pastaruosius 12 mėnesių, žmogus gali gauti ligos išmoką“, – skaičiavo „Sodra“.
Išmoką gali gauti ir neturintys stažo
Ligos išmoką, anot „Sodros“, taip pat gali gauti žmonės, kurie nesukaupė reikalingo stažo, tačiau atitinka vieną iš šių sąlygų:
- Yra jaunesni nei 26 metai ir iki ligos pradžios neįgijo reikiamo ligos socialinio draudimo stažo dėl to, kad pastaruosius metus ar dvejus metus mokėsi pagal bendrojo ugdymo ar profesinio mokymo programą arba studijavo aukštosiose mokyklose pagal studijų programą, o laikinasis nedarbingumas prasidėjo (laikinojo nedarbingumo pažymėjimas išduotas) per 6 mėnesius nuo bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimo (pagal mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą) dienos;
- Iki ligos pradžios neįgijo reikiamo ligos socialinio draudimo stažo, nes pastaruosius metus ar dvejus buvo draudžiamas kaip privalomosios karo tarnybos karys, ar atliko alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, o laikinasis nedarbingumas prasidėjo (nedarbingumo pažymėjimas išduotas) ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo tarnybos pabaigos;
- Iki ligos pradžios neįgijo reikiamo ligos socialinio draudimo stažo, nes pastaruosius dvejus metus jam buvo suteiktos vaiko priežiūros atostogos, kurių metu negavo vaiko priežiūros išmokos, todėl ligos socialinio draudimo stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio iki vaikui, kurio priežiūrai darbdavys buvo suteikęs atostogas, sukako dveji metai.
Prašymą pateikti užtenka viena kartą
Norint gauti ligos išmoką, reikia pateikti neterminuotą ligos išmokos prašymą „Sodrai“. Nebūtina laukti, kol susirgsite pats ar reikės slaugyti sergantį vaiką – prašymą ligos išmokai skirti galima pateikti bet kada.
Susirgus ir gydytojui išdavus elektroninį nedarbingumo pažymėjimą, daugiau nieko nebereikės daryti.
Prašymas galioja taip pat buvusiems ligos atvejams. Tačiau „Sodra“ išmokas skiria už ne ilgesnį nei 12 mėnesių praėjusį laikotarpį nuo kreipimosi dienos.
Šiuo metu vidutinė ligos išmoka už vieną dieną siekia daugiau nei 50 eurų.