• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelio Sirijos pabėgėlių Europoje džiaugsmą dėl Basharo al Assado režimo žlugimo aptemdė raginimai nedelsiant grįžti namo, rašoma „Politico“.

Daugelio Sirijos pabėgėlių Europoje džiaugsmą dėl Basharo al Assado režimo žlugimo aptemdė raginimai nedelsiant grįžti namo, rašoma „Politico“.

REKLAMA

Berlyne gyvenantis 29 metų sirų diasporos narys Osama Sabsabi atvyko į Jordaniją, kur planavo kirsti sieną ir pamatyti savo žmoną, brolius bei seseris Homse (Sirija), aplankyti savo tėvo, kurį, kaip jis pasakojo, kankino B. Assado vyrai, kapavietę.

Jis sakė, kad ketina padėti atstatyti sugriautus šeimos namus.

„Mes, Sirijos žmonės, patiriame neapsakomą džiaugsmą“, – sakė  O. Sabsabi, kuris save apibūdina kaip aktyvistą, kovojantį prieš žlugusį Sirijos prezidento B. Assado režimą.

„Labai laukiu, kada galėsiu pamatyti savo šeimos narius, kurie dar gyvi“, – pridūrė jis.

Daugelis Europos politikų jau leido suprasti, jog iš jų tikimasi O. Sabsabi pavyzdžio – grįžimo į Siriją.

REKLAMA
REKLAMA

Europoje stiprėjant kraštutinių dešiniųjų jėgoms, o Vokietijoje artėjant svarbiems federaliniams rinkimams, vis labiau prieš imigraciją nusiteikusios Europos jėgos dabar mato galimybę panaikinti 2015 ir 2016 m. neregėtą pabėgėlių antplūdį, kurį didele dalimi sukėlė karas Sirijoje.

REKLAMA

Vokietijos konservatoriai siūlo siųsti sirus namo

Nors daugelis sirų visoje Europoje su džiaugsmu sutiko B. Assado režimo žlugimą, po žinios apie diktatūros subyrėjimą viso žemyno politikai pradėjo kalbėti apie tai, ar ne laikas būtų sirų pabėgėliams masiškai grįžti namo.

Austrijos vidaus reikalų ministras paskelbė, kad rengiamasi „grąžinimo ir deportavimo į Siriją programai“.

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijoje, daugiausiai Sirijos pabėgėlių priėmusioje Europos Sąjungos šalyje, konservatoriai pareikalavo, kad vyriausybė taip pat parengtų sirų grąžinimo planą.

„Jei dabar situacija pasikeis ir nebeliks priežasties suteikti prieglobstį, nebeliks ir teisinės priežasties pasilikti šalyje“, – sakė konservatorių lyderis, Bavarijos premjeras Markusas Söderis.

Praėjus vos vienai dienai po to, kai sukilėlių pajėgos nuvertė Sirijos diktatorių, kelios ES šalys – Belgija, Vokietija, Graikija, Italija, Nyderlandai ir Jungtinė Karalystė – pareiškė, kad sustabdys Sirijos prieglobsčio prašymų nagrinėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sirų baimė didėja

O. Sabsabi, kuris į Vokietiją atvyko 2015 m. per beveik 500 tūkst. prieglobsčio prašytojų bangą, turi vieną privalumą, kurio neturi daugelis sirų: jis yra Vokietijos pilietis, todėl gali laisvai grįžti į Berlyną, kur gyvena kartu su broliu ir seserimi.

Kiti sirai tokio saugumo garanto neturi, o kalbos apie grįžimą daugelį jų verčia jaustis labai neramiai, ypač turint omenyje didžiulį neužtikrintumą dėl to, kas Sirijoje vyks toliau.

REKLAMA

Nuo pat B. Assado valdžios žlugimo Vokietijos pabėgėlių teisių gynimo organizacijos „Pro Asyl“ aktyvistas Tareqas Alaowsas iš Vokietijoje gyvenančių sirų sulaukė nemažai susirūpinimą keliančių žinučių.

„Dabar jie jaučia, kad rytoj kancleris Olafas Scholzas ateis ir panaikins jų leidimą gyventi“ arba kad vidaus reikalų ministras „ateis, surinks juos ir deportuos“, – sakė jis.

„Daugelis žmonių ne tik sunerimę ir išsigandę dėl šių diskusijų, bet ir nusivylę“, – pridūrė T. Alaowsas, kuriam ir pačiam teko bėgti iš Sirijos.

REKLAMA

Didžioji dalis Vokietijos politikų teigia, kad kalbėti apie deportaciją dar per anksti.

„Galbūt, jei viskas klostysis gerai, daugelis žmonių savo noru pasakys, kad dabar jie nori prisidėti prie savo šalies atstatymo“, – sakė O. Scholzas.

Jis pridūrė, kad „padėtis Sirijoje vis dar išlieka pavojinga“.

Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser perspėjo, kad sirų išvykimas turės didelių pasekmių Vokietijos darbo rinkai, ypač jos sveikatos priežiūros sektoriui, kuris yra priklausomas nuo sirų slaugytojų ir gydytojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išnyktų ištisos sveikatos priežiūros sektoriaus sritys, jei visi čia dirbantys sirai dabar išvyktų iš mūsų šalies“, – kalbėjo ji.

Vokietijoje dirba apie 6 tūkst. sirų gydytojų, socialiniame tinkle „X“ rašė Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas.

Debatai dėl jų ateities Vokietijoje juos „labai nuviltų ir nuliūdintų“, pridūrė jis.

Visoje Europoje sirai reiškė panašius jausmus – džiaugsmą dėl B. Assado režimo žlugimo, nerimą dėl šalies ateities ir nusivylimą daugeliu Europos politinių diskusijų apie pabėgėlius.

REKLAMA

„Nors visame pasaulyje šventėme B. Assado diktatūros pabaigą, padėtis Sirijoje tebėra labai nestabili, ir daugeliui grįžti namo dabar atrodo nesaugu ir neprotinga“, – sakė Londone gyvenantis sirų režisierius ir pabėgėlis Aymanas Alhusseinas.

„Sunku pateisinti tai, kaip greitai Europa ir Jungtinė Karalystė ėmėsi sustabdyti sprendimus dėl prieglobsčio suteikimo“, – tęsė jis.

REKLAMA

Ir pridūrė: „Su pabėgėliais jau seniai elgiamasi kaip su politinėmis kortomis, ir tai atrodo kaip dar vienas to pavyzdys. Šis sprendimas yra ne tik nejautrus, bet ir visiškai nereikalingas.“

Kai kurie Sirijoje planuoja neužsibūti

Daug imigrantų turinčiame Briuselyje daržovių parduotuvėje dirbantis 33 metų Mustafa Tahiri taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Sirijos ateities, atsižvelgiant į nežinomybę, ir teigė, kad prireiks metų, kol šalis vėl taps saugi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nemanau, kad noriu grįžti atgal, čia turiu savo pilietybę ir darbą“, – sakė jis.

Iš Jordanijos O. Sabsabi sakė matęs daug sirų, savanoriškai grįžtančių į tėvynę „kupinų vilties ir optimizmo“.

Vis dėlto jis sakė, kad Sirijoje planuoja likti tik laikinai. Jis ruošiasi sugrįžti į Berlyną, kur dirba maisto pristatymo tarnybos koordinatoriumi.

„Vėliau pagalvosiu apie grįžimą visam laikui su šeima“, – pridūrė jis.

laikas namo !
Saulius Prūsaitis Namo reiks pareit :D
Saulius Prūsaitis Namo reiks pareit :D
Tegul įsideda ausinukus ir namo!!!
Mat kaip, o turėtų džiaugtis ir patys važiuoti namo. Savo valstybės kurti nenori, nori gyventi kitų išlaikomi. Taigi juos išsiųsti namo būtina.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų