Apie tai, kad Rusija panaudojo tarpžemyninę raketą, pranešė Ukrainos karinės oro pajėgos. Kariškiai nenurodė, kokią raketą Rusijos kariškiai panaudojo, tačiau pažymėjo, kad ji buvo paleista iš Astrachanės srities.
V. Putino teigimu, Rusija panaudojo vidutinio nuotolio balistinę raketą „Orešnik“.
„Ukrainska pravda“, remdamasi šaltiniais, pranešė, kad buvo panaudota vidutinio nuotolio raketa RS-26 „Rubež“. Tą patį pranešė ir „Financial Times“.
Vėliau Volodymyras Zelenskis patvirtino, kad Ukrainos karinių oro pajėgų vertinimą. „Šiandien buvo [panaudota] nauja rusiška raketa. Visos charakteristikos – greitis, aukštis – tarpžemyninės balistinės raketos. Dabar tęsiami ekspertiniai tyrimai“, – paaiškino Vladimiras Zelenskis.
„Reuters“ kalbinti saugumo ekspertai teigė, kad jei ši informacija pasitvirtins, tai bus pirmas karinis tarpžemyninės balistinės raketos – strateginio ginklo, skirto branduolinėms galvutėms gabenti ir esančio svarbia Rusijos branduolinio atgrasymo priemonės dalimi – panaudojimas karybos istorijoje. Nakties smūgis buvo naujausias sparčiai didėjančios įtampos ženklas po to, kai Ukraina šią savaitę smogė JAV ATACMS ir Didžiosios Britanijos „Storm Shadow“ raketomis taikiniams Briansko ir Kursko srityse, nepaisydama Maskvos perspėjimų, kad ji tai vertins kaip rimtą konflikto eskalavimą.
Skirtingos nuomonės apie tai, kokia buvo paleista raketa
Tuo metu Jungtinių Tautų Nusiginklavimo studijų instituto mokslinis bendradarbis Pavelas Podvigas mano, kad pranešimus apie tai, jog Rusija naudoja ICBM, reikėtų vertinti atsargiai, nes „Rubež“ iš tikrųjų yra vidutinio nuotolio raketa.
Skirtingi šios raketos vertinimai iškyla jau ne pirmą kartą. Ir 2015 m. jis buvo esminis: tada Rusija primygtinai tvirtino, kad „Rubežas“ yra tarpžemyninė raketa, o JAV teigė, kad ji gali smogti taikiniams, esantiems mažesniu nei 5500 km atstumu, ir tuo remdamasis Vašingtonas apkaltino Maskvą pažeidus Vidutinio ir mažo nuotolio raketų likvidavimo sutartį (pagal šią sutartį šalys negalėjo kurti raketų, kurių veikimo nuotolis yra nuo 500 iki 5500 km). P. Podvigas taip pat priminė, kad 2018 m. buvo sustabdyta „Rubež“ kūrimo programa.
Maža to, jei Rusija ketino panaudoti tarpžemyninę balistinę raketą, ji turėjo pranešti JAV prieš 24 valandas iki jos paleidimo, pridūrė P. Podvigas. Kaip aiškina Ukrainos karinis leidinys „Defence Express“, toks įspėjimas būtinas, kad JAV negalėtų atsakyti branduolinės raketos paleidimu. Ar Vašingtonas gavo tokį pranešimą, nežinoma, tačiau dieną prieš tai uždarė savo ambasadą Kyjive.
Skirtingais „Rubež“ galimo panaudojimo vertinimais galima paaiškinti ir pirmąją Vakarų reakciją į smūgį. JAV televizijos kanalas „ABC News“, remdamasis šaltiniu, pranešė, kad Dnipre buvo panaudota įprastinė balistinė raketa. Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Johnas Healey ketvirtadienį, remdamasis „nepatvirtintais pranešimais“, kad į Ukrainą buvo paleista „nauja balistinė raketa“, pareiškė, kad rusai „ruošėsi tam kelis mėnesius“.
Konfliktų žvalgybos grupė (CIT) ekspertų teigimu, vertinant filmuotą medžiagą apie naktinį smūgį Dnipre, kol kas galima pasakyti tik tiek, kad tai buvo labai neįprasta ataka. Tą patį „Agentstvo“ pasakojo ir karo analitikas Kirilas Michailovas. CIT paaiškino, kad neįprastai atrodė greitai viena po kitos krintančios kibirkščių sijos.
P. Podvigas akcentavo, jog nėra jokios karinės prasmės naudoti „Rubež“ ar kitas ICBM smogti Ukrainai dėl jų palyginti mažo tikslumo ir didelės kainos. Toks smūgis turi vertę tik kaip politinis signalas, sakė jis.
BBC cituojami keli anoniminiai Vakarų šalių šaltiniai taip pat sakė, kad raketa iš tiesų yra balistinė, bet ne tarpžemyninė. Vienas iš pašnekovų sakė, kad tai vidutinio nuotolio raketa.
Ketvirtadienio vakarą netikėtai kreipdamasis į tautą Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo šalies pajėgos smogė Ukrainai nauja vidutinio nuotolio balistine raketa.
V. Putinas teigė, kad Rusija atliko „vienos iš naujausių rusiškų vidutinio nuotolio raketų sistemų bandymus kovinėmis sąlygomis (...) Mūsų inžinieriai ją pavadino „Orešnik“.
Lai džiaugiasi kad įspėjo JAV (del fis rašo), anie pabėgo iš Kijevo, ir nebuvo branduolinio užtaiso.