JAV kiekvienas prezidentas turi pareigūną, kuris sekioja paskui jį su lagaminėliu, vadinamu „branduoliniu futbolu kamuoliu“ arba „sausainiu“. Šis prietaisas – tai juodas odinis dėklas, sveriantis apie 20 kg.
Jo viduje yra raketų paleidimo instrukcijos, prieigos kodai ir palydovinis siųstuvas ryšiui su Pentagonu palaikyti. Pagal vieną iš versijų, paleidimo sistema Jungtinėse Valstijose vadinama „dropkick“ (liet. „smūgis ore“), o terminalas – „kamuolys“, į kurį reikia pataikyti.
Norėdamas įjungti sistemą, prezidentas turi įvesti unikalų kodą, kuris saugomas plastikinėje kortelėje, vadinamoje „sausainiu“. Šis kodas patvirtina prezidento tapatybę ir jo įgaliojimus duoti nurodymą paleisti ginklą.
Tuomet įsakymas perduodamas nacionaliniam kariniam vadovavimo centrui, o po to – JAV strateginei vadovybei, kad ši jį įvykdytų.
Paskutinis etapas – bunkeriuose arba povandeniniuose laivuose du operatoriai vienu metu pasuka raktus. Visas procesas trunka apie penkias minutes.
Rusijos „Čeget“ ir „Kazbek“
Rusija taip pat neturi to paties „raudonojo mygtuko“. Vietoj to yra „Čeget“ sistema – nešiojamasis branduolinio ginklo lagaminėlis, kuris visada yra šalia Rusijos diktatoriaus.
Nominaliai branduolinio ginklo paleidimui Rusijoje reikia suderinto trijų asmenų sprendimo: prezidento, gynybos ministro ir generalinio štabo viršininko.
Kiekvienas iš jų turi savo „branduolinį lagaminėlį“. Sprendimas smogti priimamas „kolegiškai“, po to komanda per sistemą „Kazbek“ pasiekia vykdytojus: bunkerius arba povandeninius laivus.
Tai taikoma strateginiams branduoliniams ginklams – tarpžemyninėms raketoms, povandeniniams laivams ir bombonešiams.
Taktiniai branduoliniai ginklai saugomi centriniuose sandėliuose. Jiems panaudoti reikia išduoti įsakymą, juos pervežti ir sumontuoti ant balistinių raketų –„Iskander“ arba „Kalibr“.
Šis procesas užtrunka. Jį sunku nuslėpti nuo žvalgybos, todėl netikėtas ginklo paleidimas yra neįmanomas.
Oficialiai, net ir priėmus sprendimą, raketos negali būti paleistos be Vyriausiojo raketų paleidimo perspėjimo centro patvirtinimo.
Tačiau atsižvelgiant į tai, kad Vladimiras Putinas valdo vienas, galima teigti, kad branduoliniai ginklai yra vieno žmogaus rankose.
Atvejai, kai kortelės su kodais pasimetė ir nutrūko ryšys su „branduoliniu lagaminėliu“
JAV yra buvę atvejų, kai prezidentai prarasdavo savo „sausainius“. Pavyzdžiui, Jimmy Carteris kartą netyčia atidavė kortelę su kodu į skalbyklą. Billas Clintonas taip pat kelis kartus jas pametė.
Žinomas ir vienas „Čegetos“ praradimo atvejis. Per 1991 m. pučą gynybos ministras Dmitrijus Jazovas ilgai negalėjo surasti ryšio lagaminėlio.
Manoma, kad M. Gorbačiovo „branduolinis lagaminėlis“ buvo išjungtas, kai jis buvo uždarytas savo vasarnamyje Foroso pajūrio rezidencijoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Tiems, kas mato kiaurai sisteminių žaidimus:
dėl įvedinėjamo “VISUOTINIO NT MOKESČIO“ aš NESAVEIKAUSIU SU SISTEMA 2025 balandžio 19-21 d. (imtinai), nesinaudosiu internetu, nedalyvausiu jokiuose renginiuose, neisiu net į maisto parduotuves. Užsiimsiu veikla, kuri nereikalauja sąveikos su sistema: valgysiu ankščiau nusipirktą lengvą maistą (kruopas, manų košę, ...), apsitvarkysiu namus, pasivaikščiosiu miške. ( f a c e b o o k (taškas) c o m / r e el/1323112005536992 )
Po šių trijų dienių tęsiu jau pradėtą boikotą, kurį darau dabar:
aš boikotuoju: AKROPOLIUS, OZĄ, SENUKUS, kavines, restoranus, picerijas (išskyrus „GUSTUKO“), knygynus, pramogas, šventes ir visą kitą - ne pirmo būtinumo (neperku: kvepalų, saldainių, barankų ir t. t.), iki NT "mokestis" bus panaikintas apskritai, įskaitant tą, kuris jau buvo įvestas.
#BoikotasNePirmoBūtinumoDalykųIkiBusPanaikintasNT“mokestis“