• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mirė popiežius Pranciškus

papildyta 11:35 val.

Eidamas 89-uosius metus mirė popiežius Pranciškus, pirmadienį pranešė Vatikanas.

Eidamas 89-uosius metus mirė popiežius Pranciškus, pirmadienį pranešė Vatikanas.

REKLAMA

,„Brangiausi broliai ir seserys, su giliu liūdesiu turiu pranešti apie mūsų Šventojo Tėvo Pranciškaus mirtį“, – sakoma kardinolo Kevino Farrello pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė platformoje „Telegram“.

„Šį rytą 7 val. 35 min. (vietos, 8 val. 35 min. Lietuvos laiku) Romos vyskupas Pranciškus grįžo į Tėvo namus“, – teigiama pranešime.

Dar sekmadienį popiežius sveikino minias Vatikane.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad vasario 14 dieną jis buvo paguldytas į ligoninę dėl bronchito ir buvo „sudėtingos klinikinės būklės“. Tai buvo ilgiausia popiežiaus hospitalizacija per jo pontifikatą.

Argentinietis popiežius vadintas darboholiku ir nepaisydamas daugybės savo sveikatos problemų išlaikė intensyvų darbo ritmą, o vasario 14 dieną buvo paguldytas į Romos Gemelli ligoninę, pablogėjus jo būklei dėl savaite anksčiau prasidėjusio bronchito.

Popiežiui iš pradžių buvo diagnozuotas bronchitas, tačiau vėliau išsivystė abiejų plaučių uždegimas, o vasario 22 dienos vakarą Vatikanas buvo pirmą kartą perspėjęs apie kritinę popiežiaus Pranciškaus būklę.

Vasario 23 dieną buvo paskelbta, kad pontifikas gavo deguonį per nosies kaniulę, o kraujo tyrimai parodė „pradinį, nesunkų inkstų nepakankamumą“.

Socialinių tinklų paskyroje @Pontifex, kurią tvarkė pats popiežius, buvo padėkota žmonėms už jų maldas sekmadienį.

REKLAMA
REKLAMA

„Ačiū už meilę, už maldas ir artumą (...) šiomis dienomis“, – parašė jis.

Popiežius, kuriam jaunystėje buvo pašalinta dalis plaučio, dažnai kentė nuo kvėpavimo takų infekcijų. 2023 metais jis tris naktis praleido Gemelli ligoninėje dėl sunkaus plaučių uždegimo. Tąkart liga buvo išgydyta antibiotikais. 

REKLAMA

Tų pačių metų pabaigoje dėl bronchito jam teko atšaukti vizitą į Dubajų, kur jis turėjo dalyvauti Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos derybose COP28. 

Šiemet vasario 6-ąją jam diagnozavus bronchitą, Pranciškus savo darbų tempo nebuvo sumažinęs.

Šalies vadovai reiškia užuojautą

Lietuvos vadovai pareiškė užuojautą dėl  popiežiaus Pranciškaus netekties pirmadienio rytą.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad mirus popiežiui, katalikų bendruomenė neteko įkvepiančio mokytojo ir tėvo pavyzdžio.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai didžiulės netekties valanda. Pasaulis neteko atkaklaus taikos ir teisingumo šauklio, visų žmonių gynėjo, kuris nepaisė nei kultūrinių, nei socialinių, nei politinių skirtumų ir padalijimų, kuriam rūpėjo visi ir kiekvienas pasaulio žmogus. Popiežiaus Pranciškaus asmenyje kiekvienas geros valios žmogus neteko išmintingo ir artimo bičiulio, įkvepiančio mokytojo, kilnios ir džiugios tarnystės pavyzdžio, tėvo, kuriam rūpėjo visa žmonija kaip viena, didelė šeima“, – rašoma G. Nausėdos užuojautoje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalies vadovo teigimu, lietuviai visada liks dėkingi Popiežiui Pranciškui už jo nepamirštamą 2018 m. vizitą Lietuvoje

„Popiežiaus vizitas buvo tikra dovana šimtmetį minėjusiai Lietuvai. Nepamirštama mums liks Popiežiaus malda Vilniuje prie paminklo okupacijų aukoms atminti, kurioje Romos vyskupas meldė, kad Lietuva būtų vilties švyturys, veiklios atminties žemė, atnaujinanti įsipareigojimą kovai su bet kokia neteisybe. Mes visi esame dėkingi Popiežiui Pranciškui už tai, kad, jautriai apmąstęs daug iškentėjusios Lietuvos istoriją, jis drąsino lietuvius atsigręžti į savo šaknis, saugoti savo tautinę tapatybę, kuri, jo žodžiais, yra tikras lobis“, – akcentuoja prezidentas.

REKLAMA

G. Paluckas: tai didelė netektis katalikų bendruomenei

Užuojautą dėl pontifiko netekties pareiškė iš premjeras Gintautas Paluckas. Jo teigimu, tai didelė netektis visai pasaulio katalikų bendruomenei.

„Popiežiaus Pranciškaus mirtis giliai nuliūdino Lietuvos ir viso pasaulio katalikus.

Jo užuojauta silpniesiems ir kenčiantiesiems išliks mūsų atmintyje, o jo palikimas gyvuos toliau“, – socialiniame tinkle „X“ pirmadienį rašė G. Paluckas.

Buvo gerai žinomas dėl savo artumo žmonėms

Popiežius Pranciškus (tikrasis vardas Jorge Mario Bergoglio) buvo pirmasis popiežius iš Lotynų Amerikos ir pirmasis jėzuitas, išrinktas vadovauti Katalikų Bažnyčiai.

REKLAMA

Gimęs 1936 m. Argentinoje, jis tapo popiežiumi 2013 m. po Benedikto XVI atsistatydinimo.

Jo pontifikatas išsiskyrė dėmesiu socialiniam teisingumui, vargšų gynimui, ekologijai bei Bažnyčios reformoms.

Popiežius Pranciškus buvo itin gerai žinomas dėl savo artumo žmonėms ir siekio Bažnyčią padaryti atviresnę bei gailestingesnę.

Atkreipė dėmesį į daugybę problemų

Jis buvo atkreipęs dėmesį į migrantų ir pabėgėlių problemas, lankėsi pabėgėlių stovyklose, skatino humanišką politiką.

2015 m. parengta Enciklika „Laudato Si“ tapo viena svarbiausių jo dokumentų, kuriame popiežius ragino pasaulį imtis atsakomybės už aplinkosaugą, kritikavo beatodairišką vartotojiškumą ir klimato kaitą ignoruojančią politiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, jis inicijavo Vatikano finansų reformas, siekdamas skaidrumo ir kovos su korupcija, pakeitė Bažnyčios poziciją dėl kai kurių moralinių klausimų, kviesdamas daugiau dėmesio skirti ne tik taisyklėms, bet ir gailestingumui.

Bandė gerinti santykius su Rusijos stačiatikių bažnyčia, pasmerkė karą

Būdamas valdžioje jis stengėsi pagerinti katalikų ir stačiatikių santykius, ypač su Rusijos stačiatikių bažnyčia. 2016 m. jis susitiko su Maskvos patriarchu Kirilu – tai buvo pirmasis popiežiaus ir Rusijos patriarcho susitikimas per beveik 1 000 metų. Tais pat metais buvo pasirašyta ir bendra deklaracija.

REKLAMA

Popiežius Pranciškus iš karto po karo pradžios aplankė Rusijos ambasadą prie Šventojo sosto – pirmą kartą istorijoje popiežius tiesiogiai kreipėsi į agresorės diplomatą. Jis karą vadino „pasibjaurėtinu“, pridurdamas, kad tai yra „žiaurus bei šventvagiškas nežmoniškumas“.

Rusijos stačiatikių bažnyčia tvirtai remia Rusijos vyriausybę ir pateisino karą Ukrainoje, dėl to kilo trintis su Vatikanu. Patriarcho Kirilo prielankumas Kremliui buvo pagrindinė kliūtis tolesniam katalikų ir stačiatikių susibičiuliavimui. Popiežius Pranciškus kritikavo Kirilą už tai, kad jis elgiasi kaip „Putino klapčiukas“.

Jo pareiškimai dėl karo buvo vertinami kaip balansuojantys tarp susirūpinimo taika ir atsargaus požiūrio į Rusiją ir Kremlių palaikančią stačiatikių bažnyčią.

REKLAMA
per Velykas ir dar vakar spėjo visus palaimint ir atsisveikint.
ilsisi jau amžinoje ramybėje. Buvo kuklus, paprastas ir mylintis visus, kas buvo gyvas žemėje. Tešviečia kaip amžinoji šviesa iš Ten.
Labai mylėjo ūbliudkus urodus pelkių ordos atliekas..vis liepdavo drąsiems ukrainos kariams naikinantiems kacapus pasiduoti..atleisti..nepatiko man jis..ar tik ne pas kobzoną priims
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų