Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis ir Lietuvos ambasadorius Švedijoje Linas Linkevičius.
Kiek galima tikėti europiečiais, kai jie ką tik bandė Ukrainai surinkti 5 milijardus eurų amunicijai, bet Kajai Kallas nepavyko to padaryti? Niekas nenorėjo duoti – net prancūzai sakė „ne“.
V. Malinionis: Žodžiai ne visada atitinka veiksmus. Aišku, tai yra gėda. Žiūrėkite, jau nuo 2022 metų vasario 24 dienos vyksta pilna invazija į Ukrainą. Kiek Europa davė? 0,1 procento nuo savo biudžeto skyrė Ukrainai. Tai yra gėda. Tai yra nieko. Mes galėjome duoti žymiai daugiau.
Aišku, ne Lietuva. Lietuva turbūt davė daugiau, bet jeigu žiūrint per visą Europos Sąjungą, tai 0,1 procento yra nieko. O patys deklaruojame, kad yra grėsmė Europai.
Tai vieną šnekam, kitą darom. Pone Linkevičiau, o kodėl Kajai Kallas nepavyko surinkti tų pinigų? Šnekama, kad ji galbūt pirmiausia irgi užbėgo įvykiams už akių – pirma nustatė sumą, kurią reikia surinkti ir tik po to šnekėjo su valstybėmis, ir neva tai įžeidė tas kitas valstybes.
L. Linkevičius: Gali būti. Aš nenoriu dabar lįsti į tą visą virtuvę, kaip čia turi būti, bet paprastai sprendimai yra paruošiami ne viešumoje, o viešumoje tada jau deklaruojama ir tikimasi tos paramos. Čia, matyt, tai nepavyko, kitą kartą gal pavyks. Sunku man dabar pasakyti.
Bet tie ginčai visą laiką būdavo. Ir dėl ginklavimo ar perginklavimo, arba dėl ginkluotės pirkimo ir remonto, ir panašių dalykų. Tarkime, prancūzai nuolat akcentuodavo, kad būtinai viską išleisti tik Europoje, kas yra suprantama – ypač dabar, turint tą įtampėlę su JAV.
Bet jeigu kalba apie krizę, tai reikia daryti greitai. Nežiūrėti, kas ten pagamino, o pažiūrėti, kas turi geriausią produktą. Tas pats su ginkluote ypatingai. Tas ginčas visą laiką tęsiasi, jis vyksta ir tų pozicijų derinimas visą laiką yra.
Dėl to Kajai Kallas yra didelis uždavinys laviruoti, manevruoti, diplomatiškai rasti kažkokį sprendimą. Tai dabar iškart sakyti, kad čia jau viskas, nepavyko, gal būtų dar anksti, kitą kartą gal pavyks. Bet taip paprastai tie dalykai nesidaro. <...>
Dėl sprendimų priėmimo mechanizmo tikrai reikia daryti esmines permainas, nes mes čia ir taip per ilgai kapanojamės įvairiuose klausimuose. Konkretus akis badantis pavyzdys su 16 paketų sankcijų – virš 3 metų plataus masto invazija ir mes ne tik kad nesugebame pakirsti ekonomikos Rusijoje, ji dar tebeauga, o gynybos pramonė tebeklesti.
Vien tas argumentas rodo gėdą, kad mes nesugebame priimti iki galo tų sprendimų, kuriuos turime priimti, jeigu kalbam apie ekonominius svertus, ką jau lyg ir galėtumėm padaryti.
Tai tokių klausimų labai daug, į kuriuos neradus atsakymo gali būti labai prasta pabaiga.
Visą pokalbį žiūrėkite čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!