Tai, kad jis, tapęs popiežiumi, taip ir negrįžo į savo šalį, kai kuriems argentiniečiams paliko nuoskaudą.
BBC paaiškino, kodėl popiežius Pranciškus vengė grįžti į gimtinę.

Domėjosi tuo, kas vyksta Argentinoje
Pirmadienį Buenos Airių arkivyskupas Jorge Ignacio García Cuerva sakė, kad jo parapija yra „našlaičiai tėvo, kuris giliai mylėjo savo šalį ir turėjo išmokti tapti viso pasaulio tėvu“.
Jis taip pat pridūrė, kad Pranciškaus tapimas popiežiumi „mums, argentiniečiams, kainavo šiek tiek... Bergoglio paliko mus, kad taptų Pranciškumi“.
Daugeliui – įskaitant patį popiežių – buvo netikėta, kad jis apskritai buvo išrinktas į aukščiausias Katalikų Bažnyčios pareigas.
Tuo metu jam buvo 76 metai. Panašaus amžiaus vyskupai ir kardinolai jau dažniausiai baigia darbą, todėl jis nebuvo laikomas realiu kandidatu tapti popiežiumi.
„Kai jis išvyko iš Buenos Airių į konklavą, atrodė šiek tiek liūdnas; jis ruošėsi išeiti į pensiją kambaryje kunigų namuose Buenos Airių Floreso rajone“, – Argentinos laikraščiui „Clarín“ sakė Buenos Airių arkivyskupijos kunigas Guillermo Marcó.
Tačiau netrukus Bergoglio pradėjo 12 metų trukusį pontifikatą.
Jo mirtis buvo ypač skaudžiai išgyvenama jo gimtinėje. Argentinoje buvo paskelbtas septynių dienų nacionalinis gedulas.
Pirmadienį Buenos Airių katedroje budėjusi vienuolė Elenir Ramazol sakė, kad tai, jog jis negrįžo į tėvynę, buvo „visiško atsidavimo visai Bažnyčiai, ne tik savo tautai, savo šaliai, ženklas“.
Organizacijos „La Alameda“, kovojančios su prekyba žmonėmis ir vergove, vadovas
Gustavo Vera apsikeitė šimtais laiškų su Pranciškumi. Jie susibičiuliavo dar Pranciškui esant arkivyskupu. Anot G. Veros, popiežius nuolat domėjosi tuo, kas vyksta jo gimtojoje šalyje.
„Kartais jis komentuodavo futbolą, kartais tango, kartais kultūrinius renginius“, – sako jis.
Anot jo, Pranciškus „išsamiai“ sekė Argentinos naujienas.
Į gimtinę neužsuko
Per savo pontifikatą Pranciškus aplankė keturias iš penkių šalių, kurios ribojasi su Argentina, bet niekada neaplankė savo gimtosios šalies.
Ten jį mylėjo daug žmonių, kurie dabar jo gedi, tačiau kiti prisimena jį kaip prieštaringai vertinamą asmenybę.
Pradinis pasididžiavimas, kurį dauguma argentiniečių jautė paskelbus, kad tautietis bus pirmasis Lotynų Amerikos popiežius, ilgainiui peraugo į kai kurių nusivylimą.
Tyrimų centro „Pew Research Center“ apklausa parodė, kad teigiamai pontifiką vertinančių žmonių dalis sumažėjo nuo 91 proc. 2013 m. iki 64 proc. 2024 m.
Iš šešių apklaustų Lotynų Amerikos šalių palankus požiūris labiausiai sumažėjo Argentinoje.
Kiekvieną kartą, kai jo buvo klausiama apie galimą kelionę, popiežius Pranciškus pateikdavo miglotus atsakymus.
„Norėčiau nuvykti. Tai mano žmonės, bet ji dar nėra suplanuota. Pirmiausia reikia sutvarkyti keletą dalykų“, – sakė jis paskutinį kartą, kai buvo viešai paklaustas šia tema, 2024 m. rugsėjį.
Argentina susidūrė su gilia ekonomine krize, todėl daug kas nesuprato popiežiaus dvejonių. G. Vera daro prielaidą, kad Pranciškus planavo apsilankyti, bet dar to nepadarė, nes norėjo išvengti, kad jo vizitu būtų pasinaudota politiniais tikslais.
„Jis visada sakydavo, kad į Argentiną vyks tada, kai pajus, jog yra priemonė, galinti užtikrinti nacionalinę vienybę, padėti įveikti susiskaldymą, pabandyti suvienyti argentiniečius“, – sako G. Vera.
Nuo trečiadienio Šv. Petro bazilikoje tikintieji galės atsisveikinti su popiežiumi
Nuo trečiadienio Šv. Petro bazilikoje visi tikintieji galės atsisveikinti su popiežiumi Pranciškumi, kurio palaikai bus pergabenti iš koplyčios Šv. Mortos svečių namuose.
Pontifiko palaikų pergabenimo apeigos prasidės 9 val. (10 val. Lietuvos laiku). Joms vadovaus kardinolas Kevinas Farrellas, Šventosios Romos Bažnyčios kamerlingas, pranešė Vatikanas.
Po maldos Šv. Mortos svečių namų koplyčioje procesija pajudės Šv. Mortos ir Pirmųjų Romos kankinių aikštėmis, pro Varpų arką išeis į Šventojo Petro aikštę ir pro centrines duris įžengs į baziliką.
Prie Išpažinties altoriaus kamerlingas vadovaus Žodžio liturgijai, kuriai pasibaigus bazilika atvers duris visiems, norintiems atiduoti paskutinę pagarbą popiežiui.
Šventojo Sosto spaudos tarnyba pranešė, kad tikintieji galės atsisveikinti su Šv. Petro bazilikoje pašarvotu popiežiumi trečiadienį nuo 11 val. (12 val. Lietuvos laiku) iki vidurnakčio, ketvirtadienį – nuo 7 iki 24 val. ir penktadienį nuo 7 iki 19 val.
Pranciškaus laidotuvių mišios vyks šeštadienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką. Po to bus procesija į Romos Didžiąją Švč. Marijos baziliką, kur popiežius bus palaidotas vykdant jo valią.
Pranciškus prieš mirtį buvo pareiškęs norą amžinojo poilsio atgulti ne Šv. Petro bazilikoje, kaip įprasta popiežiams, o būtent Didžiojoje Švč. Marijos bazilikoje – vienoje mėgstamiausių jo vietų.
Prognozuojama, kad popiežiaus laidotuvėse dalyvaus per 200 tūkst. žmonių. Šie duomenys paskelbti Italijos vidaus reikalų ministro Matteo Piantedosio vadovaujamo Viešosios tvarkos ir saugumo komiteto posėdyje, kuris vyko antradienį. Taip pat tikimasi sulaukti mažiausiai šimto užsienio delegacijų.
Dauguma valdžios atstovų atvyks į Romą šeštadienį ir išvyks tą pačią dieną. JAV prezidentas Donaldas Trumpas turėtų atvykti penktadienį.
88-erių pontifiko gyvybė užgeso Velykų pirmadienio rytą. Pranešta, kad jis mirė nuo insulto ir širdies nepakankamumo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!