• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei keliaujate į Jungtines Amerikos Valstijas iš kitos šalies, turite iš anksto apsvarstyti vieną klausimą. Ar paprašyti atrakintumėte savo įrenginius ir leistumėte JAV muitinės ir sienos apsaugos agentams peržiūrėti jūsų išmanųjį telefoną ar kompiuterį? O gal atsisakytumėte, nes tai keltų riziką? Žinodami atsakymą galėsite nuspręsti, kaip paruošti savo elektroninius prietaisus prieš bet kokią kelionę, rašoma „The Washington Post“.

Jei keliaujate į Jungtines Amerikos Valstijas iš kitos šalies, turite iš anksto apsvarstyti vieną klausimą. Ar paprašyti atrakintumėte savo įrenginius ir leistumėte JAV muitinės ir sienos apsaugos agentams peržiūrėti jūsų išmanųjį telefoną ar kompiuterį? O gal atsisakytumėte, nes tai keltų riziką? Žinodami atsakymą galėsite nuspręsti, kaip paruošti savo elektroninius prietaisus prieš bet kokią kelionę, rašoma „The Washington Post“.

REKLAMA

Dauguma teisėsaugos institucijų, norėdamos gauti prieigą prie tokio įrenginio kaip išmanusis telefonas, turi gauti kratos orderį.

Tačiau JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnyba jau seniai gali atlikti kratas be leidimo ir be pagrįsto įtarimo.

Nors įstatymai dėl to, ką JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnyba gali daryti, pastaraisiais metais iš esmės nepasikeitė, Donaldo Trumpo administracijos laikais keičiasi tai, kaip ji naudojasi savo įgaliojimais.

Kam gali grėsti pavojus?

Didžiausia rizika kyla į Jungtines Valstijas keliaujantiems užsieniečiams. Jie gali būti sulaikyti arba jiems gali būti neleista atvykti į šalį, jei atsisakys parodyti savo išmaniuosiuose įrenginiuose esančią informaciją, arba jei leis atlikti kratą ir agentai ras ką nors, kas jiems atrodys įtartina.

Nors žmonės turi teisę atsisakyti jų prietaisų patikros sienos kirtimo punktuose ir jiems negali būti uždrausta įvažiuoti į Jungtines Valstijas, tačiau atsisakymas vis tiek gali sukelti komplikacijų. Asmenys gali būti sulaikomi arba jų telefonai gali būti konfiskuojami.

REKLAMA
REKLAMA

Vartotojų teisių gynimo grupės „Electronic Frontier Foundation“ vyresnioji teisininkė Sophia Cope teigė, kad vertėtų apsvarstyti veiksnius, kurie didina riziką: ar savo įrenginiuose turite slaptos kontaktinės informacijos arba dokumentų, kuriuos nenorėtumėte, kad valdžios atstovas pasiektų? Ar atvykstate iš šalies, kurią Jungtinės Valstijos atidžiau stebi? Ar turite teistumą?

REKLAMA

Be to, keliaujant su darbo išduotu įrenginiu, vertėtų pasitarti su darbdaviu. Jei dirbate teisės, gynybos ar bankininkystės srityse, darbdavys gali reikalauti, kad tarptautinių kelionių metu kuo labiau sumažintumėte išorinę prieigą prie duomenų.

Kas nutiks, jei leisiu jiems peržiūrėti savo įrenginį?

Jei pasakysite „taip“, agentas gali atlikti kelias paieškas. Pirmoji yra pagrindinė krata, kuriai nenaudojama jokia speciali įranga ir kuriai nereikia pagrįstų įtarimų.

Agentas gauna prieigą prie jūsų įrenginio ir peržiūri nuotraukas, pranešimus bei programėles.

REKLAMA
REKLAMA

Išplėstinė paieška gali būti atliekama, jei yra „pagrįstų įtarimų“, kaip nurodyta JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnybos taisyklėse.

Skirtingai nuo pagrindinio varianto, agentai prisijungia prie įrenginio naudodami savo įrangą ir išsaugo jūsų duomenis, todėl juos lengviau automatiškai perskaityti ir surinkti kur kas daugiau duomenų.

Kas atsitinka su informacija?

Duomenys, nukopijuoti iš prietaisų atliekant išplėstines kratas įvažiavimo į JAV punktuose, 15 metų saugomi duomenų bazėje, kurioje jūsų informaciją be orderio gali tikrinti tūkstančiai JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnybos darbuotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei nieko nenukopijuojama, agentai vis tiek gali aprašyti tai, ką mato jūsų įrenginyje, ir įrašyti tai į savo duomenų bazes, kuriose galima atlikti paiešką.

Maža to, jei kas nors atsisako atrakinti įrenginį ir jis yra konfiskuojamas, tai nereiškia, kad jame esantys duomenys yra saugūs. Tam tikromis aplinkybėmis agentai gali bandyti naudoti specializuotą programinę įrangą ir bandyti juos pasiekti, nors užšifruotuose įrenginiuose tai padaryti daug sunkiau.

Priemonės, kurių galite imtis, kad apsaugotumėte savo duomenis

Pirmiausiai, vertėtų peržiūrėti savo įrenginį ir pašalinti visus neskelbtinus duomenis. Tai gali reikšti informaciją, kurią norite išlaikyti kuo saugesnę, pavyzdžiui, šaltinių kontaktinę informaciją, asmenines nuotraukas.

REKLAMA

Prieš keliaudami sukurkite atsargines savo duomenų kopijas, kad jų neprarastumėte visam laikui. Tuomet ištrinkite viską, dėl ko nerimaujate.

Išjunkite visas biometrines atrakinimo parinktis, pvz., pirštų atspaudus ar veido atpažinimą. Naudokite slaptažodį, pageidautina ilgesnį nei keturi skaitmenys.

Pagal Penktąją pataisą tokiai informacijai, kaip slaptažodžiai ir kodai, taikoma griežtesnė teisinė apsauga.

Be to, prieš perduodami įrenginį, atjunkite bet kokį mobilųjį ar belaidį interneto ryšį. Pagal JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnybos politiką telefonai atjungiami ir juose peržiūrimi tik tie duomenys, kurie jau yra išsaugoti jūsų įrenginyje, o ne informacija, saugoma nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, debesyje. Pareigūnas pirmiausia turėtų paprašyti jūsų išjungti internetą mobilųjį ryšį.

REKLAMA

Tačiau net ir atjungus telefoną nuo interneto, daugelyje programėlių yra išsaugota informacija, kurią kas nors, kas tikrina jūsų telefoną, vis tiek gali matyti.

Pavyzdžiui, „Facebook“ programėlė gali rodyti naujausius įrašus jūsų paskyroje arba naršyklėje gali likti puslapių, kuriuose lankėtės, istorija. Todėl vertėtų išvalyti visus duomenis iš socialinių tinklų, ar svetainių.

Maža to, jei itin stipriai nerimaujate dėl savo duomenų ir daugelį jų pašalinate arba išsisaugote kopijas, beveik tuščias įrenginys taip pat gali sukelti įtarimų.

REKLAMA
Ko ten važiuot į tą JAV. Ten dabar kainos sukils. Turistai ten vengs važiuoti. Tegul gėrisi savo ekonominiu "stebuklu" patys
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų