„Jai bus labai, labai sunku“, – apie Rusijos galimybę tęsti karą Ukrainoje kalbėjo atsargos generolas B. Hodgesas interviu televizijos kanalui „Kyiv24“.
Paklaustas, ar karas Ukrainoje baigsis iki 2025 metų, jis pažymėjo, kad daug kas priklauso nuo Vakarų šalių, ypač JAV, ir pabrėžė, jog svarbu, kad Ukraina nepaliktų viena kovojant, kol laimės šį karą.
Ką pakeis Trumpo administracija?
B. Hodgesas taip pat atsargiai įvertino naujosios prezidento D. Trumpo administracijos požiūrį į karą Ukrainoje, pažymėdamas, kad pradžioje ji greičiausiai susitelks į vidaus problemas, tačiau įžvelgė ir naujų, iki šiol nematytų procedūrų ir protokolų.
„Daug dalykų jie (D. Trumpo administracija – past.) pažadėjo padaryti pirmąją dieną. Tikriausiai bus gausybė pareiškimų, tačiau atitinkamiems didelio atgarsio sulaukusiems pareiškimams reikės Kongreso veiksmų, kitų šalių bendradarbiavimo.
Manau, kad pradžioje administracija daugiau dėmesio skirs vidaus klausimams. Tačiau tai bus administracija, kokios dar nematėme. Bus taikomos labai skirtingos procedūros, protokolai. Sunku daryti kokias nors prognozes“, – sakė B. Hodgesas.
Apie karo baigtį šneka užtikrinčiau
Nepaisant to, kad JAV prezidento rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas, karas Ukrainoje greičiausiai baigsis kitais metais, rašo „The New York Times“ apžvalgininkas Julianas Barnesas.
„Tiek Ukrainai, tiek Rusijai trūksta karių ir joms sunku pašaukti daugiau jaunų vyrų į fronto linijas. Tokia realybė visada reiškė, kad 2025–ieji bus derybų metai“, – rašo jis.
„Bloga žinia“ Ukrainai
O D. Trumpo pergalė, anot J. Barneso, tik paspartins šias taikos derybas – dar per rinkimų kampaniją jis pažadėjo užbaigti karą Ukrainoje per 24 valandas.
Vis tik, tai gali būti „bloga žinia“ Ukrainai.
„Rusijos pajėgos žengia į rytus. Jos taip pat susigrąžino dalį Rusijos teritorijos, kurią Ukraina užėmė šią vasarą. Ukraina vis dar turi ginklų, tačiau jos kariai yra išsklaidyti. Žvalgybos tarnybos mano, kad netrukus pritrūks karių“ , – pažymi NYT apžvalgininkas.
Tvirta saugumo garantija – narystė NATO, bet Trumpas jos nenori siūlyti
Jei Ukrainai pavyks išlaikyti Kursko sirtį, Rusija gali grąžinti dalį Ukrainos teritorijos kaip mainų dalį. Tačiau mažai tikėtina, kad Kyjivui pavyks atgauti didžiąją dalį prarastų žemių, teigė J. Barnesas.
Kartu jis mano, kad Ukrainai svarbiausias klausimas bus ne teritorijos, bet saugumo garantijos ateičiai. Patikimiausia garantija būtų narystė NATO, tačiau D. Trumpas nenori jos siūlyti.
Be to, Ukraina baiminasi, kad jei dabar sudarys susitarimą dėl karo pabaigos, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paprasčiausiai pailsins savo kariuomenę, papildys atsargas ir vėliau grįš bandydamas užimti likusią dalį šalies.
Svarbiausia derybų dalis
Greičiausiai D. Trumpas nenori, kad Rusija užimtų Kyjivą, o tai leistų demokratams sakyti, kad jis prarado Ukrainą, todėl Kyjivo gynyba bus sunkiausia ir svarbiausia derybų dalis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!