2020-2021 m. sezonui startas bus duotas jau gruodžio 22 d., kaip ir praėjusiais metais, taip ir šįmet išskirtines tiesiogines transliacijas pasiūlys naujos kartos televizija „Go3”.
Dėl pandemijos pirmenybės kiek sutrumpės – reguliariojo sezono metu ekipos sužais po 72 rungtynes, o šiais metais NBA aikštelėse turėsime galimybę išvysti ne tris, o keturis Lietuvos atstovus.
Prie D. Sabonio (Indianos „Pacers”), J. Valančiūno (Memfio „Grizzlies”) ir I. Brazdeikio (Niujorko „Knicks”) prisidėjo D. Sirvydis, sudaręs trejų metų sutartį su Detroito „Pistons”.
Bus įdomu stebėti ir dar kelių komandų pasirodymus – Čikagos „Bulls”, kurios viceprezidentu tapo Artūras Karnišovas, taip pat Denverio „Nuggets”, kurioje ir toliau dirba Tomas Balčėtis su Martynu Pociumi.
Į San Antonijaus „Spurs” trenerių suolą žvilgsnį trauks legendinio Greggo Popocivhiaus asistentu tapęs Darius Songaila.
Tv3.lt kviečia artimiau pažvelgti, kokios intrigos slepiasi už kiekvieno lietuvio.
Sabonis ir tritaškiai
24-erių D. Sabonis praėjusį sezoną buvo išrinktas į lygos „Visų žvaigždžių” rungtynes, bet įspūdingus metus pabaigė koronaviruso pandemija ir pėdos trauma, dėl kurios centras nepadėjo „Pacers” Orlande surengto „burbulo” kovose.
Indianos klubas penktus metus iš eilės pasirodymą baigė pirmame atkrintamųjų etape ir tai privertė vadovus imtis permainų – atleistas Nate’as McMillanas, o nauju treneriu tapo Nate’as Bjorkgrenas, kuriam tai bus debiutas tokiose pareigose.
45-erių amerikietis paskutinius kelis metus dirbo Toronto „Raptors” stratego Nicko Nurse’o, garsėjančio novatoriškomis idėjomis, asistentu.
„Jis atsineša labai daug idėjų puolime, nes N. Nurse’as yra vienas sumaniausių trenerių NBA. „Pacers” praėjusiais metais buvo viena geriausiai besiginančių komandų lygoje – manau, kad tą lygį išlaikys”, – pasikeitimus vertina buvęs krepšininkas Tautvydas Šležas, akylai sekantis NBA virtuvę.
D. Sabonio žaidimo epizodus draugiškose rungtynėse žiūrėkite:
Pokyčiai „Pacers” žaidime buvo matomi jau pirmose ikisezoninėse rungtynėse prieš Klivlando „Cavaliers” – ekipa išmetė 44 tritaškius, nors praėjusiame sezone tą darydavo tik po 28 kartus. Pagal šį rodiklį „Pacers” buvo paskutinė visoje lygoje. Palyginimui, pirmavusi Hiustono „Rockets” išmesdavo po 45 tolimus metimus.
Tarp pirmaujančių buvo ir „Raptors”, kurios sistemoje dirbo N. Bjorkgrenas.
Minėtame mače su „Cavaliers” tris tritaškius paleido ir D. Sabonis, keturis – kitas aukštaūgis Mylesas Turneris.
Dar prieš šį susitikimą lietuvis JAV žiniasklaidai akcentavo, kad to nori naujasis treneris.
„Jis nori, kad žaistume greičiau. Mes praėjusiame sezone metėme daug tolimų dvitaškių. Treneris nori, kad tai sumažintume ir vietoje to daugiau mestume tritaškius bei pasitikėtume. Manau, kad žaisime panašiai kaip „Raptors“ komanda, turėsime panašų stilių. Jie yra greiti. Daugiau meta tritaškius. Tai modernus krepšinis“, – tada sakė D.Sabonis.
Ar galime tikėtis, kad lietuvis bus vis dažnesnis svečias prie tritaškio linijos ne tik pasiruošimo metu, bet ir sezono?
„Priklausys nuo to, ar M. Turneris bus išmainytas. Daug kas spėliojo ar jie gali kartu žaisti – man atrodo, kad gali. Bet pagrindinė bėda buvo ta, kad M. Turnerį naudojo kaip penktą, o Domantą – kaip ketvirtą numerį.
Susidaro toks vaizdas, kad D. Sabonis yra tikras šiuolaikinis centras, galintis daryti viską – ir tą patį tritaškį įmesti. M. Turneriui atrodo patogesnė ketvirta pozicija, bet kiek mačiau, jis pats nelabai nori žaisti šioje. Galbūt jam nepatinka ir tai, kad visas dėmesys pereina D. Saboniui”, – pastebi T. Šležas.
„Pacers” limitai
18,5 taško, 12,4 atkovoto kamuolio ir 5 rezultatyvūs perdavimai – tokią įspūdingą statistiką praėjusį sezoną fiksavo D. Sabonis.
Tą jis padarė žaisdamas vidutiniškai po 34,5 minutės – „Pacers” skelbė, kad sezono pradžioje akylai stebės lietuvio pėdos būklę, o N. Bjorkgrenas ketina kiek apkarpyti lyderių praleidžiamas minutes aikštėje, taip norėdamas išlaikydami juos kuo „šviežesnius” atkrintamosioms varžyboms, kartu daugiau atsakomybės suteikiant atsarginiams žaidėjams.
Kiek visos šios aplinkybės leidžia tikėtis, kad lietuvis dės dar vieną tvirtą žingsnį į priekį ir padidins savo produktyvumą?
„Įdomu, kaip Domantas atsigaus po traumos – akivaizdu, kad jis labai mylimas bendruomenėje, Indianos valstijoje, kurioje krepšinis yra sportas numeris vienas. Daug kas spėliojo, aplink jį ar M.Turnerį bus lipdoma komanda, bet D. Sabonis jau įrodė, kad yra aukščiausio lygio profesionalas, turintis savo darbo etiką ir žaidimo supratimą, paveldėtą iš tėvo, – sako T. Šležas. – Manau, kad su ta mintimi ir buvo samdomas naujas treneris, buvo jam akcentuojama, kad visas žaidimas turi suktis aplink Domantą. Retas atvejis krepšinyje, kai aukštaūgis daro visus komandos draugus geresniais. Ne vien savalaikiais perdavimais, bet ir statant geras užtvaras, po kurių komandos draugams lieka įmesti laisviems. Nepamirškime ir puikaus charakterio – atrodo, kad jis klijuoja visą komandą”.
„Pacers” vasarą išsaugojo visą branduolį – liko Malcolmas Brogdonas, „burbule” sprogęs T.J.Warrenas, D. Sabonis, M. Turneris, visi svarbiausi atsarginiai žaidėjai ir svarbiausia – po traumos atsigavo Victoras Oladipo.
Dukart „Visų žvaigždžių” dalyvis dar 2019 m. nusiplėšė keturgalvį raumenį ir nors praėjusiame sezone grįžo, priminė tik savo šešėlį. Dabar 28-erių atletas sako, kad pagaliau visiškai pasveiko, tačiau tą jis turės įrodyti aikštėje.
Nuo to stipriai priklausys keli dalykai – bendras „Pacers” pasirodymas ir paties krepšininko ateitis klube.
Artėjančią vasarą baigs galioti V. Oladipo sutartis ir jeigu sezono metu gynėjas nepratęs sutarties su „Pacers”, ši gali nuspręsti šį iškeisti.
„Įdomiausias klausimas – ar Oladipo atsigaus. Matėme, kad po traumos jis nebuvo atsigavęs, „burbule” pasirodymas buvo labai prastas – krito ir vertė, ir bendras vaizdas NBA bendruomenėje.
Svarbu, kaip jis atsigaus ir psichologiškai. „Pacers” atrodo rimta komanda – 4-6 pozicija reguliariajame sezone, o atkrintamosiose gali drąskyti akis visiems”, – svarsto T. Šležas.
Tobula vieta Valančiūnui
Jonas Valančiūnas ir Memfio „Grizzlies” praėjusį sezoną buvo per plauką nuo sensacingo patekimo į atkrintamąsias varžybas – iš jaunos ekipos niekas tokių rezultatų nesitikėjo, bet ši nustebino ir 2020-2021 m. sezoną pasitinka praktiškai su nepakitusia sudėtimi.
„Panašus tęstinumas išlaikytas – tai labai stipri ogranizacija su jaunu trenerių štabu. Labai daug komplimentų susilaukia treneris Tayloras Jenkinsas, jo darbo etika. Komanda turi du puikius jaunus žaidėjus, aplink kuriuos gali statyti visą savo ateitį – Ja Morantą ir Jareną Jacksoną Jr.”, – sako T. Šležas.
28-erių J. Valančiūnui praėjęs sezonas buvo bene sėkmingiausias karjeroje – 14,9 taško ir 11,3 atkovoto kamuolio per rungtynes. Pastarasis rodiklis buvo geriausias karjeroje.
Jeigu neskaičiuotume 19 rungtynių atkarpos su „Grizzlies” 2018-2019 m. sezone, kai mainų būdu atvyko iš „Raptors”, tai būtų buvęs rekordinis sezonas kalbant ir apie taškų vidurkį.
Iš žaidimo J. Valančiūnas atakavo 58,3 proc. tikslumu – taip pat karjeros rekordas.
J. Valančiūno žaidimo epizodus draugiškose rungtynėse žiūrėkite:
Viename interviu lietuvis teigė, kad tarpsezonį praleido itin daug dėmesio skirdamas tritaškiams – praėjusį sezoną centras jų išmesdavo po 1,3 ir pataikydavo 35,2 proc. Atitinkamai tai yra karjeros rekordas ir antras geriausias asmeninis rezultatas.
Panašu, kad šie skaičiai gali tik augti, nes JV atrado savo vietą NBA ir mėgaujasi būdamas jaunos komandos „veteranu”, mano T. Šležas.
„Akivaizdu, kad jis įžengė į piko metus, yra pilnai atradęs vietą lygoje. Jis labai kokybiškas centras – buvo smagu, kai jį iškeitė ir jam nebereikėjo prisitaikyti, kas kartais atrodydavo kvailai. Toronte jam liepdavo priaugti svorio, tada numesti, vėl priaugti, mesti tritaškius – kartais atrodė, kad jis pats nežinodavo, ką turi daryti.
Memfyje jis yra jėga po krepšiu, žaidžia su daug pasitikėjimo, kiekvieną minutę žino, ką daro. Jis tikrai patobulėjo skaitydamas žaidimą – tai yra sunkaus darbo ir patirties mišinys.
Memfio komanda, žiūrint paskutinius dešimt metų, niekada nebuvo ta, kuri taikėsi prie NBA tendencijų. Turėjo savo „grit and grind” erą, kai ekipoje buvo Marcas Gasolis ir Zachas Randolphas – du sunkiasvoriai priekinėje linijoje, kurie laužė varžovus. Tą identitetą „Grizzlies” yra daugmaž išlaikiusi. Jonas ne tik prisitaikė, bet atrado komandą, kurioje gali būti savimi, kuri eina savo keliu ir filosofija”, – pabrėžė buvęs krepšininkas.
Brazdeikis ir Sirvydis
Jeigu D. Sabonis ir J. Valančiūnas jau yra išsikovoję savo vietą NBA, tai dėl jos dar sunkiai turės dirbti kiti du lietuviai – I. Brazdeikis ir D. Sirvydis.
Antrus metus lygoje pasitinkantis ir Lietuvos pilietybės atkakliai siekiantis I. Brazdeikis šį sezoną gali tikėtis didesnio šanso „Knicks” komandoje, spėja T. Šležas.
Praėjusį sezoną 21-erių puolėjas sužaidė vos 9 rungtynes ir aikštėje praleisdavo po 6 minutes, per kurias surinkdavo 1,9 taško.
Daug dažniau I. Brazdeikis rungtyniavo NBA G lygoje, kur rinko po 20,9 taško.
Dar vieną tuščią sezoną turėjusi „Knicks” tarpsezoniu ėmėsi permainų – pasamdė trenerį Tomą Thibodeu, kuriam įteikta net penkerių metų sutartis.
„Kalbant apie Igną, kiek esu matęs jį žaidžiantį – jis man labai patinka. Tai žmogus su charakteriu. Neveltui iš Kauno, nors ir anksti išvyko į Kanadą, bet gimė Kaune (juokiasi). „Knicks” pasamdė trenerį, kuris garsėja darboholizmu ir kieta ranka. Jis mėgsta tokio stiliaus žaidėjus kaip I. Brazdeikis. Manau, kad jis turi šansą užsikabinti ir tas šanas gali būti kertinis, nes po šių metų komanda turi opciją pratęsti su juo kontraktą arba ne”, – svarstė T. Šležas.
Lietuvio pozicijoje – nemaža konkurencija, bet T. Šležas tiki I. Brazdeikio charakteriu.
Jis tiki ir 20-mečio D. Sirvydžios šansais „Pistons” klube.
„Svarbiausias momentas Deividui yra treniruočių stovykla. Detroitas tarpsezoniu nepasižymėjo įdomiais sprendimais, pusė komandos yra aukštaūgiai. Sirvydis gavo visus šansus, o tai yra ir jo aplinkos nuopelnas, kuri yra sveika ir padeda jam. Viskas yra jo rankose, kaip jis prisitaikys. Manau, kad jis turi NBA profilį, turėtų jaustis daug patogiau lygos žaidime, tiek visoje amerikietiškoje kultūroje”, – mano jis.
T. Šležas pabrėžė, kad „Pistons” tarpsezoniu atliko nemažai kritikos sulaukusius ėjimus rinkoje – paleido Christianą Woodą, bet pasišaukė daug aukštaūgių, kuriems nepagailėjo nemažų kontraktų.
Tokie ėjimai pasmerkė Detroito krepšininkus bent keliems sezonams pamiršti žaidimą atkrintamosiose, spėja T. Šležas.
Karnišovo žingsniai Čikagoje
Itin daug dėmesio NBA pasaulyje sulaukia ir „Bulls” organizacija, o ypač – A. Karnišovo veiksmai, siekiant pakeisti vidutiniokų gretose įstrigusio legendinio klubo kursą.
„Visų pirma, ką jis padarė – išvalė visą ofisą, kuris kartu buvo dvidešimt metų. Artūras atneša naujus vėjus – pasamdė pirmą kartą generaliniu vadybininku dirbsiantį Marką Eversley, o tarptautine skaute dirbs moteris – tai nestandartiniai ėjimai NBA aplinkoje. Jis pradėjo statyti kultūrą nuo paprastų dalykų, nuo žmonių, kurie sėdi prie kompiuterių”, – pastebi T. Šležas.
Dar vienas svarbus ėjimas buvo naujo trenerio paieškos – žaidėjų nemėgtą Jimą Boyleną pakeitė Billy Donovanas, penkerius metus treniravęs Oklahomos „Thunder”.
55-erių treneris yra dukart tapęs NCAA čempionu bei itin vertinamas jaunųjų krepšininkų – „Bulls” praėjusį sezoną buvo antra jauniausia lygos ekipa, kurios amžiaus vidurkis siekė 24,8 metų. Tarpsezoniu ekipa per daug nepasikeitė, todėl B. Donovano paskyrimas teikia daug vilčių.
„Pagrindinis tikslas metus-du yra investuoti į jaunuolius. Reikia atgaivinti Lauri Markanneną, kuris praėjusiais metais turėjo prastą sezoną, aišku, prie to prisidėjo ir traumos. Po pirmo sezono buvo daug vilčių, kad jis pavirs į dominuojantį krepšininką, bet matėme regresą.
Dar įdomus faktas, kad A. Karnišovas per savo karjerą vadovaujančiose pozicijose turėjo aukščiausią šaukimą biržoje – ketvirtą ir pašaukė Patricką Williamsą, kuris universitete net nežaidė starto penkete ir turėjo 9 taškų vidurkį. Bet tai žvėrišką potencialą turintis krepšininkas”, – sako T. Šležas.
„Bulls” lyderio vaidmuo ir vėl guls ant 25-erių gynėjo Zacho LaVine’o pečių, kuris varžovams atseikėdavo po 25,5 taško. Tačiau vis dar lieka neatsakytas klausimas, ar šis žaidėjas gali būti centrine ašimi ir klubo veidu, aplink kurį galima lipdyti laimintį kolektyvą.
„Sunku pasakyti ir aš apie tai dažnai pagalvoju. Ar jis yra tas, kurios žaidimo ištraukas įdomu žiūrėti „Instagrame” ar tikras franšizės žaidėjas. Visus duomenis turi. Turbūt bandys aplink jį lipdyti komandą, tam yra metų-dviejų langas, nes jis vis dar jaunas”, – įsitikinęs T. Šležas.
„Nuggets” kartos žygį?
Denverio „Nuggets” finišas praėjusiame sezone priminė filmą – ekipa dukart atkrintamosiose panaikino deficitą 1:3, palauždami Jutos „Jazz” ir Los Andželo „Clippers”, kol galiausiai Vakarų konferencijos finale krito prieš būsimą čempionę „Lakers”.
Nepaisant to, tai buvo puikus pasiekimas klubui, kuriame toliau darbuosis du lietuviai. A. Karnišovas į Čikagą norėjo pasiimti T. Balčėtį, bet šis nusprendė karjeros toliau siekti „Nuggets”, kuriame tapo trečiu pagal svarbą asmeniu. Skauto pozicijas ekipoje ir toliau užims M. Pocius.
Tarpsezoniu Denverio klubas paleido kelis svarbius rotacijos žaidėjus, bet visas viltis deda į tai, kad jaunieji klubo lyderiai dės žingsnį į priekį.
Dar vienas įdomus akcentas – iš Madrido „Real” prisiviliotas vienas geriausių įžaidėjų Facundo Campazzo.
„Manau, kad „Nuggets” gali pakartoti ir pagerinti praėjusio sezono pasiekimą. Buvo nuolat dedami žingsniai į priekį. Statoma viskas palink jaunus žaidėjus – Jamalas Murray „burbule” išdarinėjo fantastinius dalykus, visa tai persineša į naują sezoną.
Tai nestandratinė organizacija, su labai atviru požiūriu. Matome pavyzdį su Facu – tai vienas įdomiausių žaidėjų, kurį bus galima stebėti šį sezoną. Turbūt du efektyviausiai aikštelę matantys krepšininkai pasaulyje – Nikola Jokičius ir F. Campazzo bus vienoje komandoje. Tai tikras desertas visiems gerbėjams.
Ateitis šiai komandai yra prieš akis, tuo labiau, kad Michaelas Porteris Jr. įrodė savo vertę. Šią vasarą net tapo neliečiamu, buvo daug skambučių dėl jo, bet klubas nesutiko keisti į tariamas žvaigždes”, – analizavo T. Šležas.
Užstrigę „Spurs”
Jeigu kalbame apie A. Karnišovą, kaip lietuvį, pasiekusį aukščiausią postą NBA klubo organizacijoje, negalime paminėti ir kito fakto.
Tarp trenerių ne ką mažesnes aukštumas pasiekė buvęs krepšininkas Darius Songaila.
San Antonijaus „Spurs” 42-ejų lietuvį paskyrė G. Popovichiaus asistentu – joks kitas lietuvis nėra užėmęs tokių svarbių pareigų šalia aikštelės.
„Nepamirškime, kad Songaila baigęs „Wake Forest” universitetą, žaidęs NBA, turi gerą reputaciją, laisvai kalba angliškai. Visa tai yra labai svarbu. Savo darbu jis kažką įrodė, juo pasitiki, jį vertina. Smagu, kad dar vienas lietuvis įėjo į sistemą, nes NBA virtuvė yra gana uždara”, – pažymi T. Šležas.
Praėjusį sezoną „Spurs” po 23-ejų metų pirmą kartą nepateko į atkrintamas varžybas ir dabar geresnio rezultato tikėtis yra naivu.
„Daug kas mano, kad komanda pradeda prarasti ilgametį veidą, su tokiais žaidėjais kaip DeMaras DeRozanas ir LaMarcusas Aldridge’as, kurie labai mėgsta vidutinius metimus, kas yra miręs menas NBA. Ir G. Popovichius pamažu nueina ir bando savo žinias perduoti vienam iš asistentų, neaišku kurį pasirinks”, – svarsto T. Šležas.
NBA sezonas prasidės jau gruodžio 22 d., išskirtines tiesiogines transliacijas pasiūlys naujos kartos televizija „Go3”.