Vakar Marijampolėje, dalyvaujant aukščiausiai Lietuvos žydų bendruomenės valdžiai, palaidoti buvusio sovietų karinio dalinio teritorijoje traktoriaus išversti žmonių kaulai. Palaikai buvo saugomi Marijampolės policijos komisariato patalpose, rašo „Respublika“.
Žmonių kaulus šį pavasarį išvertė traktorius, pasamdytas išstumdyti žemę nugriautų karinių pastatų vietoje. Paaiškėjus, kad žemės kasimo darbams toje vietoje leidimas nebuvo išduotas, Marijampolės prokuratūroje pradėtas tyrimas dėl galimo kapinių išniekinimo.
("LŽ" nuotr.)
Archeologai patvirtino spėjimus
Apie 1970-uosius menamoje masinėje kapavietėje buvo pastatytas paminklas ir visi tikėjo, kad toje vietoje 1941 m. liepos-rugsėjo mėnesiais vyko masinės žydų žudynės. Tik papūtus Atgimimo vėjams marijampoliečiai pradėjo kalbėti, kad tikroji aukų kapavietė yra buvusio karinio dalinio valdose – po šaudmenų sandėliu, aplink jį sustumtais žemių pylimais ir karinės technikos garažu.
1996 m. Savivaldybė užsakė archeologinius tyrimus. Archeologas Algimantas Merkevičius spėjimus patvirtino.
Aukų kapą slegia blokai
Savivaldybės vadovams sukant galvą, iš kur paimti tris milijonus buvusiems kariniams pastatams nugriauti ir teritorijai sutvarkyti nesudarkant kapavietės, išeitį pasiūlė Valstybės turto fondas. Prieš penkerius metus pastatai buvo parduoti radviliškiečių Vido ir Daivos Kabašinskų įmonei. Savininkai užsakė darbų vykdymo projektą ir per keletą metų pastatus nugriovė.
Šį pavasarį griovėjų įmonės pasamdytas traktorius stumdydamas žemes ir išvertė kaulų.
Kilus sąmyšiui, kad paliesta kapavietė, darbai buvo sustabdyti, surinkti kaulai atsidūrė policijos komisariate, pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Galvas suskaudo ir savivaldybės vadovams. „Nežinome tradicijų, tad tarsimės su Lietuvos žydų bendruomene dėl laidojimo ir tolesnio kapavietės išsaugojimo. Gal žydai patys norės ją tvarkyti“, - kalbėjo Marijampolės savivaldybės meras R.Jonikaitis.
Vakar į Marijampolę atvažiavę Lietuvos žydų bendruomenės atstovai pageidavo palaidoti iškastus palaikus nedelsiant, masinę kapavietę užpilti žemėmis, apželdinti žole neliečiant ant kapavietės sovietinės kariuomenės įmūrytų blokų.
„Mes stengsimės tą vietą lankyti“, - pažadėjo Lietuvos žydų bendruomenės atstovai, dėkodami marijampoliečiams už parodytą pagarbą palaikams. Suvynioti į žydų atvežtas drobules palaikai buvo palaidoti prie paminklo.
Paminklo savivaldybė nekeis
Pasak Marijampolės savivaldybės paminklosaugininko Gedemino Kuncaičio, ant paminklo iškalti duomenys, kad Marijampolėje buvo sušaudyta 8 tūkst. žydų ir vienas tūkstantis kitataučių, netikslūs. „1941 m. Raporte Berlynui rašoma, kad Marijampolėje per paskutinį iš šešių žudymų buvo sušaudyta 5090 žydų, 109 protiškai atsilikę ligoniai ir viena vokietė.
Iš viso Marijampolėje galėjo būti sušaudyta mažiau nei 6 tūkst. žydų. Ant paminklo sovietmečiu iškaltų duomenų mes nekeisime. Nebent to imtųsi pati žydų bendruomenė“, - sakė „Respublikai“ savivaldybės atstovas G.Kuncaitis.