Dabar jau buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas dažnai minėjo terminą „žvalgybinė bendruomenė“. Dalis buvusių darbuotojų jau prieš kurį laiką susibūrė ir tikrai ėmėsi rūpintis vienas kito karjera.
Tai, kad valstybės paslaptis ir ramybę saugoti pašaukti nematomojo fronto kariai ilgą laiką buvo vadovybės ir interesų skaldomi, dirbantys kolegos verčiami sekti vieni kitus ir trukdyti įsidarbinti – vienas iš skandalingų Lietuvos valstybės paradoksų, darančių ją pažeidžiamą. Buvę pareigūnai, kaip jau rašėme pirmojoje dalyje, po truputį telkiasi į grupuotes.
Profesija: „klaipėdietis“
Sovietiniais laikais, vadovą, kuris savo talentinga vadyba sugriaudavo vieną sritį ar įstaigą, neretai skirdavo į panašias pareigas kitoje sferoje. Pasak anekdoto, sugriovus žemės ūkį, buvo leidžiama griauti ir kultūrą. Kai kurios tradicijos gyvos ir šiandien.
Jau prieš kurį laiką „Balsas.lt“ šaltiniai informavo, kad buvusius Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojus vienijančios Saugumo veteranų asociacijos (SVA) lyderis Ričardas Rupkus bus siūlomas Vilniaus tarptautinio oro uosto generalinio direktoriaus pavaduotoju saugumo reikalams. Tokią pareigybę reiktų bendrovėje specialiai įsteigti.
Pasak šaltinių, karjera R. Rupkui galėjo mėginti padėti pasirūpinti pati SVA, kuri, kaip anksčiau teigė ir pats pirmininkas, tam ir įsteigta, jog imtųsi buvusių saugumiečių įdarbinimo. Be to, organizacijos branduolį sudaro iš Klaipėdos kilęs asmenys. Būtent klaipėdiečiai dažniausiai ir tampa E. Masiulio valdomos sistemos šulais.
Liberalų Sąjūdžiui vadovaujantis Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis praėjusių metų pačioje pabaigoje paneigė minėtą informaciją ir vaizdavo nustebusį, tvirtindamas, kad pastaruoju metu nė nesigilino į oro uosto reikalus. Netgi prašė pasakyti, kas tai per buvęs saugumietis, apie kurį jis nieko negirdėjęs.
Ministrui reikia dažniau bendrauti su savo frakcijos Seime nariu Vytautu Grubliausku. Buvęs VSD Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas, SVA narys Algirdas Grublys dirba pastarojo padėjėju-sekretoriumi.
Būtent iš Klaipėdos, vadovaujant šiam ministrui, skiriama daugiausia vadovų į ministerijai pavaldžias įstaigas. R. Rupkus į VSD kitados taip pat buvo kolegų (pirmiausia – tikrojo SVA lyderio Lino Petronio) pakviestas iš uostamiesčio policijos.
„Oficialaus pasiūlymo neturėjo“
Pats R. Rupkus, kuriam, pasak Seimo Nacionalinio saugumo komiteto (NSGK) surinktos medžiagos bei buvusių pavaldinių ir kolegų liudijimų, reikia priskirti nuopelnus už dviejų VSD struktūrinių padalinių organizacinį sužlugdymą, paklaustas apie naują karjeros vingį, puolė plūstis.
„Jei norite su manimi kalbėti, atvažiuokite, parodykite dokumentus, o tai aš irgi galiu pasiimti laikraštį, paskui paskambinti bet kam ir prisistatyti iš „Balsas.lt“. Aš jums uždraudžiu mane cituoti“, - telefoninio pokalbio metu karščiavosi ir niršo buvęs žvalgas.
Pradžioje jis teigė negalįs pakomentuoti informacijos apie siūlymą užimti minėtas pareigas, vėliau sakė nei patvirtinąs, nei neigiąs šią informaciją, o galiausiai atkirto: „Oficialaus pasiūlymo nesu gavęs“.
Nežinia ar oficialiai ar ne, su SVA pagalba ar be jos buvo gavęs pasiūlymą kitas buvęs VSD pareigūnas Vitalijus Baliukynas Faktas tik toks, kad jis taip pat jau dirba Susisiekimo ministerijoje priežiūroje esančioje bendrovėje Lietuvos paštas. V. Baliukynas yra taip pat SVA narys ir buvęs VSD Marijampolės apygardos viršininko pavaduotojas. Į šias pareigas jį paskyrė buvęs VSD direktorius Arvydas Pocius – sovietinio saugumo KGB rezervo karininkas.
Užimti apygardos viršininko pareigas V. Baliukynui, pasak šaltinių, sutrukdė senesnis darbas KGB. Bendrovės „Lietuvos paštas“ internetiniame tinklalapyje jo pareigos ir kontaktai oficialiai neskelbiami, tačiau „Balsas.lt“ žiniomis, jis gyrėsi įsitaisęs vindikacijos skyriaus viršininku bei pasakojo, kad jau minėtas R. Rupkus tikrai greit dirbs panašiose pareigose Vilniaus oro uoste. Kad toks asmuo tikrai įmonėje jau dirba, portalui „Balsas.lt“ patvirtino administracijoje.
Generolo įpėdinio beieškant
Nežinia koks bus SVA vaidmuo prezidentei Daliai Grybauskaitei renkantis P. Malakausko įpėdinį, nors minėtas A. Grublys ir darbavosi jos rinkiminiame štabe. Kol kas žinomesnis yra kitas punktyras. D. Grybauskaitės patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Jono Markevičiaus kabineto duris reguliariau nei kiti saugumiečiai mindo dabartinis Konstitucijos pagrindų apsaugos valdybos viršininkas, buvęs antiteroristinės valdybos darbuotojas siejamas Aidis Mieželis.
Pagal turimą informaciją, viena iš patarėjo ir saugumiečio diskusijų temų – VSD vadovo paieškos. A. Mieželis, anot „Balsas.lt“ informacijos, yra artimas Seimo operatyvinės veiklos komisijos pirmininko, „Vienos Lietuvos“ frakcijos nario Aleksandro Sacharuko bičiulis. Šaltinių VSD teigimu, dėl įtakos departamentui ir prezidentūrai konkuruoja minėta Seimo komisija ir konservatoriaus Arvydo Anušausko vadovaujamas NSGK.
*******
Dėl kelis metus nesibaigiančių skandalų ir jau ne pirmo parlamentinio tyrimo (dėl pulkininko Vytauto Pociūno žūties aplinkybių ir dėl CŽV kalėjimo) iš pareigų ne pačiomis maloniausiomis aplinkybėmis pasitraukė du paskutinieji VSD vadovai – Arvydas Pocius ir Povilas Malakauskas. Taip pat postų neteko skandalingame kontekste nuolat linksniuoti VSD vadovo pavaduotojai Dainius Dabašinskas ir Darius Jurgelevičius.
Skandalų ir parlamentinių tyrimų metu iš VSD, už liudijimą Seimo komitetui ir atsisakymą vykdyti abejonių dėl legalumo sukėlusias vadovų užgaidas, atleisti ir išstumti dešimtys pareigūnų. Vieniems išstumti buvo atrastos formalios priežastys, kiti išėjo neapsikentę spaudimo ir atmosferos departamente.
Žinomiausi atvejai: buvęs Kontržvalgybos valdybos pirmininkas Vytautas Damulis, jo kolega Kastytis Braziulis, Ekonomikos pagrindų valdybos darbuotojas, artimas žuvusio Vytauto Pociūno bendražygis Raimundas Burkovskis, Konstitucijos pagrindų apsaugos valdybos laikinasis vadovas Imantas Melianas (paviešinęs buvusio vadovo A. Pociaus priklausymo KGB rezervui faktą). Dauguma jų patyrė tolesnį buvusios darbovietės dėmesį ir trukdymus įsidarbinti ne tik valstybės tarnyboje, bet ir privačiame sektoriuje.