Praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvą sukrėtė skaudi tragedija. Kelyje Vilkaviškis–Marijampolė ant važiuojančio automobilio užvirtus medžiui žuvo du žmonės. Dar vienas buvo sunkiai sužeistas.
Po nelaimės našlaičiais liko penki vaikai. Du žuvę žmonės – 35-erių ir 40-ies sutuoktiniai. Jie su šeima gyveno Marijampolėje.
Priglausti vaikus siūlosi mokytoja ir klasiokų šeima
Savaitgalį paaiškėjo, kad žuvę žmonės, auginę penkis vaikus, į Marijampolę gyventi atsikėlė po skaudžios nelaimės.
Marijampolės „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktorius Vladas Klasavičius reiškė užuojautą šeimai ir teigė, kad po tragedijos vaikai į mokyklą dar negrįžo – išgyvena netektį. Žuvę tėvai bus laidojami trečiadienį. Mokyklos atstovai bendrauja su vyresniaisiais šeimos vaikais, su jais susisiekė klasių auklėtojos.
„Dabar jiems didelis išgyvenimas, nelabai nori bendrauti. Suprantama, tad auklėtojos palaiko ryšį, kalbėjosi. Kontaktas su giminaičiais buvo minimalus, nes jie turi kitų rūpesčių. Šiandien šarvoja, galvojame važiuoti ir susitikti su artimaisiais dėl informacijos“, – tv3.lt pasakoja V. Klasavičius.
Kol kas mokykla nežino, kas globos be tėvų likusius vaikus. Prioritetas teikiamas artimiesiems, tačiau mokyklos bendruomenė yra geranoriškai nusiteikusi priglausti tragedijos paliestus vaikus, jei to tik reikėtų. Priglausti vaikus yra pasiūliusi viena mokytoja, priimti gyventi ketvirtokę mergaitę yra pasiūliusi klasės draugės šeima.
„Tai yra noras iš mokyklos bendruomenės narių, tačiau yra artimųjų pozicija – kaip jie pasakys, taip ir bus. Jei jie taip norės, tokia iniciatyva yra“, – pasakoja mokyklos vadovas.
„Tragiškiausia, kad viena šeima ir penki likę vaikai. Lietuvą tai ir sukrėtė, kad penki vaikai liko“, – svarsto V. Klasavičius.
Renka aukas
Be to, mokyklos bendruomenė renka pinigus tragedijos paliestai šeimai. Pasak V. Klasavičiaus, jau buvo suaukoti bent keli šimtai eurų, dar apie 700 eurų mokykla svarsto skirti iš santaupų, likusių nuo pyragų dienos. Pinigus artimiesiems mokyklos administracija ketina perduoti šermenų metu.
„Mūsų bendruomenė yra susidūrusi su tuo, kai kažkuris narys patenka į nelaimę. Gana aktyviai įsitraukia ir sumos susirenka gana nemažos. Tėvams parašiau laišką, nors visi žinojo, kaip ir kas. Tėvai jau pradėję aukoti ir aukoja. Tai gali užtrukti, sumą perduosime.
Nežinome, ar vaikai visi bus pas vienus giminaičius, ar pas skirtingus. Kai tai žinosime, tada bus galima pinigus paskirstyti, kad atitektų visiems“, – teigia V. Klasavičius.
Žuvusių sutuoktinių artimieji „Facebook“ paskelbė be tėvų likusių penkių vaikų močiutės sąskaitą, kuria galima aukoti šeimai.
Prašoma prisidėti pagal išgales, aukas galima pervesti į Editos Šindelmeizerienės sąskaitą LT 36 7300 0100 3318 3205.
Portalo tv3.lt žiniomis, aukas renka ir Marijampolės seniūnija. Marijampolės meras Povilas Isoda taip pat pasidalijo raginimu prisidėti prie aukų.
Į Marijampolę atsikraustė po gaisro
Tai ne pirmas kartas, kai rajono gyventojai tiesia pagalbos ranką šiai šeimai. Į Marijampolės seniūniją šeima atsikraustė prieš kelerius metus. Tuomet gyvenamąją vietą jie keitė, nes sudegė ankstesni šeimos namai.
Kaip pasakoja Marijampolės seniūnas Juozas Milius, rajono gyventojai aktyviai aukojo šeimai, kad ši greičiau atsistotų ant kojų.
„Radau rėmėjus, kurie suteikė jiems baldus, virtuvės įrangą, dujinę su skalbimo mašina. Daugiavaikė šeima, jie darbštūs, bet, žinote, vis tiek nepriteklius, kai vaikų daug. Šiaip buvo labai geri žmonės, kabinosi į gyvenimą“, – tv3.lt kalba J. Milius.
Ten, kur šeima gyveno dabar, kaip pasakoja „Ryto“ mokyklos vadovas, yra duobėtas kelias. Direktorius su šiais žmonėmis kartas nuo karto susitikdavo pasikalbėti vaikų pavežėjimo į mokyklą klausimu.
„Jei buvo daug dirbantys, bet ne visada būna, kad daug dirbi ir turi daug pajamų. Mama ateidavo dėl vaikų, rūpinosi vaikų pavežimu, tokia kovotoja.
Vaikai irgi jokiu būdu nepasižymi blogu elgesiu, viskas buvo gerai. Sekundė vėliau ar sekundė anksčiau, būtų tą vietą pravažiavę… Taip jau gyvenime būna, kad akimirkos daug lemia“ – atsidūsta V. Klasavičius.
Neseniai sutuoktiniai buvo užsukę į seniūniją dėl minėto kelio. Prašė seniūno jį nugreideriuoti.
„Pasitarėme, ką darysime ateityje, bet sprendimų nepriėmėme. Reikia, kad nelytų, būtų sausa. Niekas nesitikėjo, kad gali atsitikti tokia didelė nelaimė“, – kalba J. Milius.
Kaip prisimena seniūnas, abu žuvusieji dirbo ūkio darbus.
Savivaldybė bendrauja su vaiko teisų specialistais
Marijampolės savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė penktadienį pasakojo, kad tokiose situacijose pirmiausia reaguoja vaiko teisių apsaugos specialistai. Pasak savivaldybės atstovės, jie jau dirba ir vertina situaciją bei pagalbos vaikams poreikį.
Dirba psichologinės, pedagoginės pagalbos specialistai, krizių valdymo komanda, savivaldybės psichologai.
„Jeigu pagalbos reikės, ji tikrai bus užtikrinta. Vėliau bus sprendžiamas ir globos klausimas – kolegos sprendžia dėl globos nustatymo ir reikalingumo“, – tv3.lt sako Svajonė Rainienė.
Savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja kol kas negali pateikti daugiau informacijos apie šeimą ir vaikus. Savivaldybė palaiko ryšį su vaikų teisių specialistais, tolimesni veiksmai bus derinami vėliau.
„Žinau, kad kolegos dar pirmadienį turės susitikimą ir tada su jais, su vaiko teisių specialistais aptarsime tolimesnį pagalbos planą“, – teigia S. Rainienė.
Vaikai saugūs, jais rūpinasi artimieji
„Skaudžios nelaimės paliesti žmonės gedi, todėl šiuo metu atliekami tik būtiniausi veiksmai. Svarbiausia, kad be tėvelių likę penki vaikai šiuo metu yra saugūs, jais rūpinasi artimieji“, – tv3.lt komentuoja R. Liubinaitė.
Pasak jos, vaiko teisių gynėjai, sužinoję apie nelaimę, reagavo iš karto, susitiko su artimaisiais ir aiškinosi, kokia pagalba yra reikalinga skubiai.
„Suteikta informacija apie galimą psichologinę pagalbą. Vėliau, išsiaiškinus situaciją pilnai, pasikalbėjus su vaikais, išgirdus jų lūkesčius, bus sprendžiama, kas vaikus globos iki jų pilnametystės. Dažniausiai be tėvų likusiais vaikais pasirūpina seneliai, tetos, dėdės ar kiti giminaičiai“, – teigia tarnybos atstovė.
R. Liubinaitė informuoja, kad vaiko teisių apsaugos specialistai vaikui likus be tėvų paprastai imasi šių veiksmų:
1. Ieškoma vaiko giminaičių ar emociniais ryšiais susijusių asmenų. Suradus, vaikas apgyvendinamas saugioje aplinkoje;
2. Vaikui bei artimiesiems teikiama Mobilios komandos specialistų – psichologų pagalba;
3. Kreipiamasi į savivaldybės administraciją dėl globėjo (rūpintojo) paieškos;
4. Jeigu vaikas gydomas ligoninėje, Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistas bendradarbiauja su gydymo įstaigos darbuotojais, taip pat, esant poreikiui, bendrauja ir bendradarbiauja su vaiko ugdymo bei kitomis įstaigomis;
5. Vaiko teisių apsaugos skyrius atlieka pradinį asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju) vertinimą ir kreipiasi į teismą dėl nuolatinės globos nepilnamečiam vaikui nustatymo ir nuolatinio globėjo paskyrimo, nuolatinės gyvenamosios vietos nustatymo.
20-metis keleivis pervežtas į Kauno klinikas
Portalas tv3.lt primena, kad kraupi nelaimė įvyko ketvirtadienį perpiet. Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad pranešimas apie nelaimę ties Gižų kaimu gautas 12.47 val.
„Žuvusieji vyras ir moteris, vairuotojas ir šalia sėdėjęs keleivis, o gale sėdėjęs vyras išvežtas į ligoninę. Nelaimingas atsitikimas įvyko dėl vėtros – medis užvirto ant važiavusio lengvojo automobilio „Ford Galaxy“, kuriame buvo trys asmenys“, – BNS sakė Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Ieva Šlivinskienė.
Penktadienį I. Šilvinskienė tv3.lt informavo, kad automobilyje buvęs dvidešimtmetis jaunuolis iš Vilkaviškio ligoninės gydyti pervežtas į Kauno klinikas.
Viešojoje erdvėje prieinama informacija, kad žuvusiosios brolis jau jaučiasi šiek tiek geriau.