"Demokratų-autokratų" atėjimas į valdžią Venesueloje ir Rusijoje yra grėsmingas ženklas, rodantis, kad klostosi naujas valstybės siekių kontroliuoti žiniasklaidos priemones modelis, sekmadienį pareiškė Žurnalistų gynimo komitetas (CPJ), kurio būstinė yra Jungtinėse Valstijose.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas (Hugas Čavesas) įkūnija naują kartą išrinktų lyderių, kurie naudoja įstatymus žiniasklaidos priemonėms kontroliuoti, įbauginti ir cenzūruoti, sakė SPJ vykdomasis direktorius Joelis Simonas (Džoelis Saimonas).
Lapkritį H.Chavezas apkaltino naujienų agentūras mėginant "suskaldyti, susilpninti ir sunaikinti tautą" ir pagrasino atimti iš jų licenciją, tuo tarpu Rusijoje V.Putinas liepą pasirašė įstatymo projektą, kuriame "žurnalistika prilyginama terorizmui", sakė J.Simonas.
"Demokratai-autokratai toleruoja demokratinį fasadą - laisvą spaudą, opozicines demokratines partijas, teismo institucijų laisvę, griaudami juos iš vidaus", - sakoma SPJ pranešime "Išpuoliai prieš spaudą 2006 metais", kuris bus paskelbtas pirmadienį.
Remiantis pranešimo duomenimis, 2006 metais 55 žurnalistų žūtis buvo tiesiogiai susijusi su jų profesine veikla, o iki 2006 metų gruodžio 24 šalių kalėjimuose buvo 134 reporteriai.
Tuo tarpu pasaulyje spaudos ir žmogaus teisių laisvės lygis kiek pakilo, nes represinės vyriausybės priverstos daryti nuolaidų siekdamos tarptautinio legitimumo, būtų klaida rimtai nevertinti demokratų-autokratų vartojamų technologijų, mano J.Simonas.
"Lyderiai, persekiojantys žurnalistus, kartais pareiškia, kad tai daroma remiantis tarptautiniais įstatymais ir kad jie gerbia teismų sprendimus. Kitos valstybės naudojasi sukamųjų durų principu - nuteisia žurnalistus kalėti ir paleidžia juos iki tarptautinio pasmerkimo", - sako CPJ direktorius.
Kai kuriose šalyse valstybinių kampanijų reklamos užsakymai naudojami vyriausybę remiančiai spaudai skatinti ir ją kritikuojančiai - bausti, kaip, pavyzdžiui, Argentinoje.
Pasak jo, nuo to laiko, kai 2000 metais Kremliaus šeimininku tapo V.Putinas, Rusijoje žuvo 133 žurnalistai ir nė vienas jų žudikas nebuvo patrauktas atsakomybėn. Ši statistika "verčia žurnalistus uždavinėti mažiau klausimų, ne taip giliai kasti, atsisakyti imtis rizikingų istorijų", sakė CPJ direktorius.