• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pabandysiu išplėtoti temas, apie kurias kalbėjau LRT radijo komentare spalio 23 d. (jis atspausdintas ir „Balsas.lt savaitė“ Nr. 36).

REKLAMA
REKLAMA

Man rūpi, kaip veikia Lietuvos valdžios mechanizmas, kada valstybę ištinka viešųjų ryšių krizė – tokia, kaip žiniasklaidos skleidžiami įtarimai, jog Lietuvoje iki 2005 m. pabaigos būta slapto CŽV kalėjimo.

REKLAMA

Yra teigiančių, kad JAV televizijos kanalas ABC pateikė iš naujo supakuotą senieną (paryškinta mano).

"Pasak A.Anušausko, JAV televizijos “ABC News” informacija apie lėktuvų, gabenusių CŽV kalinius, numerius, maršrutus ir datas pasirodė dar prieš 2-3 metus ir buvo atidžiai tikrinama."

REKLAMA
REKLAMA

Apie kalėjimus Lietuvoje  ABC vėl pranešė rugpjūčio 20 d., ketvirtadienį.

Rugpjūčio 21-ją Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė keli įdomūs pareiškimai.

"CŽV viešai nediskutuoja apie buvusią sulaikymo programą, kur ji galėjo būti vykdoma ar kur negalėjo būti vykdoma, - ABC sakė CŽV atstovas spaudai Paulas Gimigliano. - Mes paprasčiausiai nekomentuojame tokio pobūdžio kaltinimų, kurie jau kelerius metus vis pasirodo spaudoje."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį komentarą galima laikyti parodomuoju – JAV žvalgybos, tikėkimės, žinančios viską apie kalėjimus Lietuvoje, atstovas pareiškia, kad šia tema nekalbės.

Lietuvos URM pasirinko kitą kelią – tądien ministerija paneigė, jog Lietuvoje būta kalėjimo. Tarp nekomentavimo ir paneigimo yra nemenkas skirtumas. Paneigimas labiau įpareigoja.  

REKLAMA

"Lietuvos URM neigia bet kokius gandus ar prasimanymus apie neva Lietuvos teritorijoje veikusius slaptus JAV kalėjimus", - BNS penktadienį sakė URM atstovas spaudai Rolandas Kačinskas.

Kita vertus, šis pareiškimas yra pakankamai aptakus. Neigiami „gandai ir prasimanymai“, bet savo santykio su tiesa URM neatskleidžia.

REKLAMA

Tą patį penktadienį alfa.lt pacitavo prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tekstas buvo įdėtas į tinklalapį ketvirtadienį ir paskui papildytas (paryškinimai mano):



Aš turiu duomenis, kad to nebuvo, ir puikiai suprantate, kad kitokių duomenų turbūt ir negebėsiu gauti“, – žurnalistams penktadienį sakė D.Grybauskaitė.

...

Duomenų neturiu, bet pranešimai tikrai nemalonūs ir labai tikrai negerai, kad Lietuvos vardas yra siejama su tokiais įvykiais, kurie buvo prieš penkerius metus. Bet koks Lietuvos minėjimas tokiame kontekste nėra gerai tarptautiniu kontekstu“, – sakė D.Grybauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiose frazėse skamba bent jau man stulbinami dalykai. Susidaro įspūdis, kad prezidentė užklupta iš netyčių ir sako, kas jai šauna į galvą. Kalba kaip žurnalistė su žurnalistais, o ne kaip valstybės vadovė. Visų pirma, ji viešai svarsto, turi ji duomenų, ar ne. Duomenų išties galima neturėti, bet kam apie tai viešai prisipažinti? Paskui pereinama prie tipiškai lietuviškų svaičiojimų apie įvaizdį.

REKLAMA

Kažin, ar  kokiai nors užsienio televizijai pranešus, jog prezidentas Valdas Adamkus suvalgė kelias dailias mergaites, apsilankiusias prezidentūroje Kalėdų proga, ir skanesnius žmogienos kąsnelius nusiuntė tuometiniam premjerui Algirdui Brazauskui, prezidentė kalbėtų: „Duomenų neturiu, bet pranešimai tikrai nemalonūs ir labai tikrai negerai, kad Lietuvos vardas yra siejama su tokiais įvykiais“.

REKLAMA

Kokia turėtų būti valstybės reakcija tokiomis aplinkybėmis, rodo CŽV pavyzdinis komentaras – mes nekomentuojame. Tas nekomentavimas gali būti įvilktas į gausybę žodžių. Nekomentavimui galima gerai pasiruošti. URM reagavo kitą dieną po ABC reportažo, bet kas verčia taip pat greitai reaguoti prezidentę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors nesu joks diplomatijos specialistas, man regis, protinga veiksmų seka būtų buvusi tokia: prezidentė susisiekia su URM ar net JAV atstovais ir suderina savo veiksmus komentuojant ABC pranešimą.  Tačiau prezidentė pasako stulbinamą dalyką: „...kitokių duomenų turbūt ir negebėsiu gauti“. Kas čia dabar?! Ar valstybės vadovė prisipažįsta, kad kažko nesugebės? Skamba kažkaip “negrybauskaitiškai” – juk prezidentė yra sakiusi, kad dirba tik 50% pajėgumo, kadangi patarėjai paskui ją nespėja. O gal tai užvažiavimas ant URM, kuri jau paneigė „gandus ir prasimanymus“? Arba užvažiavimas ant Jono Markevičiaus, prezidentės patarėjo nacionalinio saugumo klausimais? Suprask – prezidentė nekalta, kalta aplinka. Užvažiuoti galima ir reikia, tačiau, kodėl į kvailą padėtį tyčia statoma prezidento institucija, URM ir galingiausios Lietuvos sąjungininkės – JAV? Atrodo keistai: URM neigia, o prezidentė viešai abejoja ar galės gauti duomenų, kitokių nei URM versija.

REKLAMA

Jono Markevičiaus pavardę paminėjau ne šiaip sau. Praėjus porai savaičių nuo pirmųjų ABC pranešimų, internate pasirodė Domo Grigaliūno, pristatomo kaip buvusis „Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM kontržvalgybos skyriaus viršininkas“, liudijimai.

D.Grigaliūnas teigia, kad prieš kelerius metus konsultavo savo šefą J.Markevičių, tuomet dirbusį KAM, dėl to, kur ir kaip geriausia būtų laikyti suimtus „al-Qaeda“ kovotojus, jeigu Lietuva ryžtųsi juos priimti paprašius JAV.

REKLAMA

D.Grigaliūnas kalbėjo tiktai apie planus ir slapto kalėjimo buvimo Lietuvoje nepatvirtino.

Taigi nuo liepos pradžios prezidentūroje dirbantis J.Markevičius yra būtent tas asmuo, kuris prezidentei gali nemažai papasakoti apie CŽV kalėjimų Lietuvoje projektą. Kaip tada suprasti visus tuos D.Grybauskaitės: „turiu duomenų“, „neturiu duomenų“, „negebėsiu gauti“?

REKLAMA
REKLAMA

Praėjus kuriam laikui nuo pirmojo ABC informacijos pliūpsnio viešosios erdvės bangos aprimo. Jas vėl pradėjo kelti pati D.Grybauskaitė savo valdymo šimtadienio proga.

Pateiksiu ilgoką citatą.

 „Aiškaus atsakymo (dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje - ELTA) neturiu. Tuo metu buvau Briuselyje, kai tai galėjo būti. Netiesioginių įtarimų turiu ne tik aš, bet ir tarptautinė visuomenė. Keliaudama po užsienį girdėjau tik vieną klausimą, ne abejonę, ar jie buvo, o tik ką darysite“, – antradienį sakė ji.

Pasak Prezidentės, Vakarai neabejoja tuo, jog toks kalėjimas mūsų šalyje galėjo būti. Šiuo metu Lietuva turi imtis ryžtingų veiksmų ir „apsivalyti“.

„Noriu, kad būtume per vidurį. Lietuva, jeigu taip buvo, turi apsivalyti, prisiimti atsakomybę ir pareikšti, kad niekada to nebus. Niekada negalima Lietuvos dėl jokių kitokių interesų statyti į padėtį, kuomet ji gali tapti tarptautinių teroristų taikiniu. To negali leisti jokia Vyriausybė ir joks Lietuvos vadovas. Todėl tiek pati Lietuva, tiek JAV turi pateikti atsakymus į šiuos klausimus. Tokie paklausimai padaryti“, – teigė šalies vadovė.

D. Grybauskaitė akcentavo, kad galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje klausimas bus vienas pagrindinių, kurį aptars antradienį popiet susitikusi su Europos Tarybos žmogaus teisių komisaru Thomasu Hammarbergu.


--

Man atrodo, kad tai Lietuvos vadovės valioje sudaryti pokalbio su ET žmogaus teisių komisaru dienotvarkę. Jeigu jis to reikalauja, galima svarstyti ir CŽV kalėjimų Lietuvoje klausimą. Politinė tų kalbų reikšmė priklauso nuo akcentų.

Taigi atvažiavo T. Hammarbergas...

REKLAMA

"Thomasas Hammarbergas teigia, kad įtarimus vertina rimtai, nes tokiuose centruose vykdavo kankinimai. Tai komisaras pasakė po susitikimo su Dalia Grybauskaite. Prezidentė sako turinti „netiesioginių įtarimų“, kad toks kalėjimas Lietuvoje buvo.

T. Hammbarbergo teigimu, ištirti informaciją galima įvairiai. Tą galėtų padaryti ir parlamentinė komisija, ir prokuratūra. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas nesutinka su Prezidentės pareiškimu, kad tyrimas dėl galimo kalėjimo Lietuvoje vyksta formaliai.

Anot jo, dabar išsiųsti įvairūs pareiškimai ir laukiama atsakymų. Dar rugsėjį du Seimo komitetai – Nacionalinio saugumo ir Užsienio reikalų – nusprendė, kad neužtenka informacijos, jog dėl galimo kalėjimo būtų pradėtas tyrimas.

Buvo teigiama, kad informacijos žiniasklaidoje per maža, todėl bus kreipiamasi į JAV ir prašoma daugiau informacijos.
"

--

Iš to, kas čia parašyta, aišku, jog dviem Seimo komitetams pasirodė, jog „vienos bobutės pasakymų“ (t.y. ABC) nepakanka net parlamentiniam tyrimui pradėti. Už tai prezidentė apkaltino juos formaliai žiūrint į reikalą. Gal ir T. Hammarbergas buvo pakviestas į Lietuvą tam, kad padėtų prezidentei kelti viešųjų ryšių bangas siekiant, jog CŽV kalėjimų Lietuvoje klausimas įgautų europinį mastą? Juk iki šiol apie Lietuvą buvo kalbama tik tariamąja nuosaka ir tik neoficialiai:

REKLAMA

"2007 metų birželį buvo paskelbta Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos ataskaita „Slapti sulaikymai ir neteisėtas sulaikytųjų gabenimas Europos Tarybai priklausančiose šalyse“, kurioje kaip galimai suteikusios CŽV leidimus įkurti slaptus kalėjimus minimos Lenkija ir Rumunija. Lietuva tokiame kontekste šioje ataskaitoje nebuvo nurodoma."

Ar nėra taip, kad prezidentė iš paskutiniųjų stengiasi, kad tariamoji nuosaka virstų tiesiogine – vietoje „netiesioginių įtarimų“ atsirastų tiesioginių įrodymų?

Ir D.Grybauskaitė, ir premjeras A.Kubilius pirštu rodo į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), kuris dabar jau rengiasi pradėti oficialų tyrimą. Jei priklausyčiau tam komitetui, pačią pirmą pasikviesčiau D.Grybauskaitę ir paklausčiau, ką ji padarė, kad nuo rugpjūčio 20 d. ant jos stalo atsirastų atsakymai dėl CŽV kalėjimų? Ką jai, vyriausiajai ginkluotųjų pajėgų vadei, atsakė buvę ir esami VSD vadovai, krašto apsaugos, užsienio reikalų ministrai? Ypač įdomu, ką papasakojo jos patarėjas J.Markevičius, kažkada planavęs CŽV kalėjimų įrengimą Lietuvoje. O gal Lietuvos vyriausiosios ginkluotųjų pajėgų vadės funkcija tiktai paradinė – užsivilkus maskuojamąją uniformą taikliai šaudyti?

REKLAMA

Kaip sakiau, žiniasklaidos pranešimus kalėjimų klausimu sureikšmino pati šalies prezidentė. Praėjus kelioms dienoms po valdžios šimtadienio lyg pagal prezidentės užsakymą ABC pažėrė naują duomenų (dabar jau slaptų) porciją. Vardijami belaisvius „al-Qaeda“ kovotojus į Lietuvą gabenusių lėktuvų numeriai.

Nors man dar nenustatyta paranoja, tačiau prezidentės kalbos ir ABC pranešimai man atrodo kaip viena viešųjų ryšių kampanija. Įdomi detalė – po tos tariamai „jungtinės“ D.Grybauskaitės, T. Hammarbergo ir  ABC akcijos JAV pasiuntinė Lietuvoje Anne E. Derse susitiko su premjeru A.Kubiliumi (kažkodėl ne su D.Grybauskaite). Po susitikimo ji pakartojo kanoninę JAV poziciją – nekomentuoti žvalgybos reikalų.

A.Kubilius, kalbėdamas su mūsų žiniasklaida, seka D.Grybauskaitė pavyzdžiu ir renkasi... „žurnalisto“ pozą: girdi, apie CŽV kalėjimus žinąs tiktai iš žiniasklaidos, tą reikalą tiria NSGK. 

NSGK rašinės raštus ir tirs, ką veikė žmonės, tiesiogiai atsiskaitantys premjerui ir prezidentei. Kodėl tad nepaklausus jų pačių?

Prezidentė ir premjeras kalba taip, tarsi tautą sudarytų vien idiotai, neišmanantys, kaip veikia valdžios aparatas. O gal tas aparatas išties sutvarkytas idiotiškai?

Papildas:

A.Anušauskas. Tyrimo nereikia? Kalėjimas surastas?

P.S.

Net pavydu, kad kolega Tomas Čyvas, rašantis trumpiau ir tiksliai dėliojantis akcentus, vienu sakiniu išdėstė reikalo esmę: Dalia Grybauskaitė antirusišką šalies retoriką keičia antiamerikietiška.



***

RSS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų