Rusijos dienraštis „Novaja Gazeta“ dalinai priklauso buvusiam Sovietų Sąjungos lyderiui Michailui Gorbačiovui ir Aleksandrui Lebedevui. Tai yra vienas iš retų savo nepriklausomybę dar išsaugojusių leidinių. Laikraštis itin išgarsėjo dėl savo aktualių tiriamųjų publikacijų, už kurias kai kurie žurnalistai buvo priversti sumokėti didžiausią kainą – savo gyvybę.
Paskutinioji tokią kainą sumokėjo 25 metų Anastasija Baburova, kuri sausio 19 dieną buvo nušauta kartu su teisininku Stanilsavu Markelovu. Sausio 29 dieną vyriausiasis laikraščio redaktorius Dmitrijus Muratovas buvo pakviestas į Kremlių, kur kalbėjo apie žurnalistės nužudymą. Pateikiame Laisvosios Europos radijo (LER) interviu su redaktoriumi.
LER: Kas organizavo susitikimą su prezidentu D. Medvedevu?
D. Muratovas: Prezidento administracijos atstovas vakar paskambino Michailui Sergejevičiui Gorbačiovui ir man bei pranešė, kad prezidentas šiandien norėtų su mumis susitikti, ir mes susitikome.
LER: Ir ką D. Medvedevas jums pasakė?
D. Muratovas: D. Medvedevas teigė nenorįs daryti jokių pareiškimų (dėl A. Baburovos ir S. Markelovo nužudymo – red. past.), nes labai puikiai žinojo, kaip viskas vyksta prezidento administracijoje – jis daugelį metų dirbo prezidento administracijos vadovu. Jis teigė puikiai suprantantis, kad valstybės vadovo žodžius tyrėjai gali suvokti kaip direktyvą sekti tam tikra tyrimo gija. Kaip teisininkas, jis iš principo tam labai nepritarė.
Davęs kiek laiko tyrėjams dirbti efektyviai ir nepriklausomai ir suprasdamas, kad visa tai, kas įvyko, buvo tragedija, jis nusprendė pakviesti dienraščio akcininką M. Gorbačiovą ir vyriausiąjį redaktorių, kad išreikštų savo užuojautą, o taip pat sužinotų mūsų, neatstovaujančių oficialiam arba, bendrai kalbant, televizijos požiūriui, nuomonę.
LER: Kaip jis reagavo į jūsų žodžius? Apie ką jūs su juo kalbėjote?
D. Muratovas: Aš kalbėjau apie fašistus, jaučiančius tam tikrą visuomenės nuotaiką, jaučiančius tam tikrą paklausą. Aš pasakiau, kad demokratinės institucijos yra nuslopintos ir būtent tai veikiausiai yra ta priežastis, dėl kurios fašizmas kelia savo galvą. Yra vienintelė alternatyva fašizmui ir tai yra demokratija.
Kiek aš supratau, D. Medvedevas iš arti seka situaciją ir žino apie fašistų, nacių grupuotes, kurios nuolat žudo žmones ir kyla iš pogrindžio. Aš perdaviau mūsų laikraščio ataskaitas jam. Jose yra ir žudynių kalendorius. Jis pareiškė, kad tai yra vienas iš pavojingiausių šiandienos fenomenų ir jis atkreips dėmesį į tai. Jis teigė, kad bendras tokių fašistinių išpuolių efektas visiškai prieštarauja tam keliui, kuriuo mūsų šalis turi sekti.
LER: Jūs esate vyriausiasis opozicinio laikraščio, kuris dažnai kritikuoja Kremlių, redaktorius. Kaip jautėtės per susitikimą?
D. Muratovas: Tuo metu, kai pasakiau, jog po Annos Politkovskajos nužudymo aš asmeniškai galvojau uždaryti laikraštį, nes jis kelia pernelyg daug pavojaus mūsų žmonių gyvybėms, D. Medvedevas atsakė: „Ačiū Dievui, laikraštis egzistuoja.“ Jis teigė, kad laikraštis aršiai kritikuoja valdžią, tačiau būtent dėl to jis ir yra, o „Novaja Gazeta“ neturi būti mėgiamas, tačiau būtina priimti kritiką.
LER: Ar diskutavote kitomis temomis?
D. Muratovas: Aš turėjau bendresnių klausimų, kaip ir M. Gorbačiovas. Mes kalbėjome apie Staliną, kuris vėl buvo pavadintas „efektyviu vadybininku“, o D. Medvedevas be jokių sąlygų nedelsdamas parėmė idėją Maskvoje su M. Gorbačiovo, A. Lebedevo, Memorialo, menininko Ernsto Neizvestny, Rusijos inteligentijos ir laisvo verslo parama kurti memorialinį tyrimo centrą Stalino politinių represijų ir gulagų aukoms.
LER: Ar buvo kalbėta apie vieną „Yukos“ vadovių Svetlaną Bachminą?
D. Muratovas: Mes taip pat kalbėjomės apie S. Bachminą (šiuo metu sėdi kalėjime – red. past.), Platoną Lebedevą ir Michailą Chodorkovskį. Jis teigė, kad turi būti tęsiamas bausmių humanizavimas ir kad bausmės už nusikaltimus, kurie nebuvo nukreipti prieš individualų asmenį, turi būti palengvintos.
LER: Ar jums susidarė įspūdis, kad tai buvo asmeninė D. Medvedevo iniciatyva surengti šį susitikimą?
D. Muratovas: Aš neturiu jokių abejonių, kad tai buvo prezidento sprendimas.
LER: Kokio rezultato tikitės iš šio susitikimo?
D. Muratovas: Savaime suprantama, kalbant konkrečiai, aš laukiu, kad prezidentas prižiūrės tyrimus dėl mūsų redakcijos narių nužudymų: Igorio Dmonikovo nužudymo, kurio rengėjai dar neatskleisti, Jurijaus Ščekočichino, Annos Politkovskajos, o taip pat ir Stanislavo Markelovo ir Anastasijos Baburovos nužudymus. Atrodė, kad tokį sprendimą jis ir priėmė. Savaime suprantama, kad jis to nepasakė nei man, nei M. Gorbačiovui, tačiau iš to, ką aš supratau iš jo susidomėjimo šiuo reikalu, atrodo, kad yra būtent taip.