Iš 46 Lietuvos policijos įstaigose esančių areštinių tik 8 atitinka Kardomojo kalinimo įstatymo reikalavimus ir patvirtintas higienos normas. Dauguma sulaikytųjų bei suimtųjų laikomi nepatenkinamomis sąlygomis, areštinės perpildytos, o tai pažeidžia ne tik šių žmonių teises ir laisves, bet ir neleidžia užtikrinti pakankamos įtariamųjų apsaugos.
Todėl Policijos departamentas parengė "Areštinių renovavimo ir asmenų laikymo sąlygų gerinimo 2003-2007 metų programos" projektą, kuris turėtų būti svarstomas artimiausiame Vyriausybės posėdyje. Jei Vyriausybė siūlymams pritartų, projekte numatytų darbų įgyvendinimas kainuotų 28 mln. 310 tūkst. Lt.
Kaip aiškinama projekte, tris šiuo metu veikiančias areštines - Vilniaus, Kauno ir Druskininkų - būtina perkelti į naujas patalpas ir jas rekonstruoti. Taip pat reikia įrengti dvi naujas areštines, atlikti 25 areštinių kapitalinį remontą. Septynias areštines (Anykščių, Mažeikių, Pasvalio, Šakių, Telšių, Ukmergės ir Zarasų rajonų policijos komisariatų) reikia įrengti statant naujus policijos komisariatų pastatus.
Projekto autorių manymu, lėšos šiai programai įgyvendinti turėtų būti numatomos rengiant atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo projektus bei Valstybės investicijų programą. Nesant pakankamo finansavimo, programos įgyvendinimas būtų pratęsiamas.
Rengdamas 2001, 2002 bei 2003 metų investicijų planus, Policijos departamentas kasmet įtraukdavo investicinius projektus areštinėms renovuoti. Tačiau nei 2001-aisiais, nei praėjusiais metais lėšos tam nebuvo paskirtos.
2002 m. vasarį šalies teritorinių policijos įstaigų areštines inspektavo Europos Komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką, žeminantį elgesį ar baudimą. Vėliau parengtoje ataskaitoje Komitetas konstatavo, kad vizito metu nustatyti faktai liudija, jog kai kuriais atvejais sąlygos aplankytose teritorinių policijos įstaigų areštinėse apibūdinamos kaip nežmoniškos ar žeminančios.
Vyriausybei pateiktame areštinių renovavimo programos projekte nurodoma, kad 24 šalies areštinėse šiuo metu pažeidžiama gyvenamojo ploto norma (5 kv. m.) vienam asmeniui. Kauno ir Klaipėdos miestų vyriausiųjų policijos komisariatų bei Mažeikių rajono policijos komisariato areštinėse vienam asmeniui tenka ne daugiau kaip 2 kv. m. gyvenamojo ploto.
Dvylikos areštinių kamerose nėra lovų. Jose įrengti tik mediniai ištisiniai gultai. Trijose areštinėse nėra dušų, o aštuoniose - net sanitarinių mazgų (unitazų ir praustuvų).
Dėl finansavimo stokos ne visose teritorinių policijos įstaigų areštinėse yra etatiniai medicinos darbuotojai - bendruomenės slaugytojai, - nors to reikalauja teisės aktai.
ELTA